Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

ANDRZEJKI 2023 w naszej szkole



Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się, aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Dziś Andrzejki to także wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie ciągłe kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych.

28 listopada odbyła się długo wyczekiwana przez uczniów z klas 1-3 - ZABAWA ANDRZEJKOWA. W ten wyjątkowy ,, Andrzejkowy Dzień’’ wszyscy mogliśmy oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń, fantazji i tańców. Wszyscy uczniowie w doskonałych nastrojach spotkali się na hali sportowej, gdzie wspólnie z nauczycielami bawili się przy skocznej muzyce, przygotowanej przez starszych kolegów i koleżanki z 8-mej klasy. W przerwie na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Punktem kulminacyjnym była sesja zdjęciowa, dzięki czemu po tym wesołym dniu zostały pamiątkowe fotografie!

Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

"Jadą, jadą misie..."


Z okazji sympatycznego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu zagościli wolontariusze z klasy VIa, którzy przygotowali dla dzieci inscenizację bajki  "O trzech misiach i Złotowłosej".

Uczniowie wzbogacili swoje przedstawienie o taniec i znane dziecięce piosenki o misiach.
Młodzi aktorzy wymyślili też dla siebie pomysłowe kostiumy, dekoracje i rekwizyty.
Zorganizowali realizatorów dźwięku i ekipę techniczną do zmiany dekoracji.

Młoda publiczność była bardzo zaciekawiona losem Złotowłosej. Niektóre maluchy czuły się onieśmielone postaciami, które zagościły w ich sali. Wszystkim dzieciom spodobało się dobre zakończenie bajki.
Inscenizacja szóstoklasistów została nagrodzona brawami i szerokimi uśmiechami przedszkolaków.
Są już plany na następną sztukę dla dzieci.



Niezapomniana wizyta klas szóstych w Siedzibie Władców Polski na Wawelu



23 listopada klasy szóste wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było wzięcie udziału w dwóch lekcjach muzealnych o tematyce historycznej na Zamku Królewskim: "Dary, trofea i utracone dziedzictwo" oraz  "Wawel - siedziba władców Polski".

Na Wawel przeszliśmy spacerkiem od Pomnika Grunwaldzkiego - upamiętniającego zwycięstwo króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami - Drogą Królewską. Minęliśmy Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice. Na Wzgórzu Wawelskim podziwialiśmy Katedrę, w której odbywały się najważniejsze wydarzenia związane z historią każdego władcy: koronacje, śluby, chrzty, pogrzeby. Tutaj też spoczywają nie tylko królowie, ale również Wielcy Polacy zasłużeni dla Naszej Ojczyzny, tj. Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Władysław Sikorski, Lech Kaczyński… .

Nasze lekcje odbywały się w najpiękniejszych i najcenniejszych wnętrzach pałacowych – Skarbcu, Zbrojowni oraz Komnatach Królewskich. Mogliśmy podziwiać dawną świetność dworu z przepychem pięknych sal ozdobionych słynnymi na cały świat arrasami, cennych naczyń i mebli, zabytków piśmiennictwa i militariów. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jedyny ocalały element królewskich regaliów zrabowanych w czasie zaborów przez Prusaków – Szczerbiec. Ten miecz był świadkiem dwudziestu koronacji królewskich i cudem ocalał od zniszczenia. Obejrzane wystawy to nie tylko bogactwo cennych, zabytkowych bogato zdobionych przedmiotów. To także bogactwo białych kruków piśmiennictwa z najsłynniejszym dziełem Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

To była niezapomniana lekcja historii – może  długa i męcząca, ale pełna ciekawostek dotyczących Naszej wspaniałej przeszłości. Mamy z czego być dumni!!!


 (tekst: E. Kiszka)