Jesień przyszła - spacery przedszkolaków
Dzieci zachwycały się różnymi kolorami, kształtami i wielkościami liści. Naszą naturalną ścieżką sensoryczną stał się dywan z liści w jesiennej palecie barw.
Używaliśmy słownictwa dotyczącego porównań ilościowych i wielkościowych gromadząc nasze jesienne znaleziska, które trafiły do kącika przyrodniczego w sali.
Gminne obchody święta Niepodległości
11 listopada społeczność Naszej Gminy obchodziła 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Nasz Kraj. Wzięli w niej udział również Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie Naszego Zespołu. Najpierw pomodliliśmy się za Ojczyznę na mszy świętej, następnie w uroczystym pochodzie ze sztandarami udaliśmy się pod Dąb Katyński i Obelisk. Po złożeniu kwiatów, Nasi Uczniowie zaprezentowali w Gminnym Centrum Kultury akademię zatytułowaną „NIEPODLEGŁA 1918 - 2023”. Myślą przewodnią uroczystości były słowa Ojca Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz ina zawsze”. Uświadomiła nam jak wiele kosztowało Polaków odzyskanie wolności i jak wiele my musimy zrobić, by jej nie stracić.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości.
(Tekst: E. Kiszka)
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
10 listopada w Naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Przypomnieliśmy sobie historię naszej potęgi, upadku, niewoli i radość z powodu odzyskania upragnionej wolności. Posłuchaliśmy też pięknych, chwytających za serce piosenek i wierszy patriotycznych. Całej uroczystości przyświecały słowa Ojca Niepodległości, twórcy Legionów Polskich - Marszałka Józefa Piłsudskiego:
„NIEPODLEGŁOŚĆ NIE JEST POLAKOM DANA RAZ I NA ZAWSZE”
W trakcie apelu przyłączyliśmy się do akcji „Niepodległa do Hymnu” przez zaśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego „ w całości. Akcja została zapoczątkowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku w stulecie odzyskania prze Polskę niepodległości. Akcja polega na odśpiewaniu naszego hymnu w całości. Wówczas w wzięło w niej udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach! Od tamtej pory co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno
z najpiękniejszych polskich świąt.
Cała akademia skupiała się na słowie „NIEPODLEGŁA”. Ukrytych jest w nim wiele ważnych dla Polaków znaczeń, wiele innych słów kluczy składających się na długą historię naszego kraju - historię potęgi, upadku i wielkiej radości z odzyskanej wolności:
Niewola
Idea
Europa
Piłsudski
Ojczyzna
Dom
Legiony
Emocje
Godło
Łączność z dawnymi wiekami
A… teraz nasza kolej na kontynuowanie niezwykłej historii Naszej Ojczyzny
Słowo NIEPODLEGŁA ma sens, głęboki sens, który chcieliśmy uświadomić tym apelem. Nie da się tego sensu odnaleźć w oderwaniu od Naszej Historii. Musimy o niej pamiętać, by nieszczęścia z przeszłości się nie powtórzyły.
Pamiętajmy: Wolność nie jest nam dana raz i na zawsze. Już raz straciliśmy niepodległość przez nasza pychę, egoizm, dbałość o własną wygodę i interes czy źle rozumianą wolność. Oby nigdy więcej to się nie powtórzyło.
Przyszłość Polski zależy od nas, więc zróbmy wszystko, by było w Niej nam dobrzei żeby trwała po wsze czasy.
(Tekst – E. Kiszka)
Plac zabaw ukończony!
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom dobrej woli zaangażowanym w powstanie tego pięknego obiektu dla dzieci. Warto pamiętać, że wielu ludzi, zgodnie współpracując poświęciło mnóstwo swojej wiedzy, umiejętności, czasu, sił i zapału aby najmłodsi mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny mogli się tu przez długie lata ciekawie bawić a także rozwijać społecznie i emocjonalnie.
II Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych – Koniusza dla niepodległej.
8 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Koniuszy odbył się II Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenek Patriotycznych – Koniusza dla niepodległej.
W I. kategorii: uczniowie klas od 1-3 szkoły podstawowej naszą szkołę reprezentowała Gabriela Kalika z klasy 3a, która zaśpiewała piosenkę „To moja Polska!”
W II. kategorii: uczniowie klas od 4-8 szkoły podstawowej naszą szkołę reprezentowała Natalia Fularska z klasy 6b, która zaśpiewała piosenkę „Białe róże”.
W każdej kategorii wiekowej występowało 12 uczestników ze szkół powiatu proszowickiego, prezentując jednocześnie bardzo wysoki poziom artystyczny.
Jury oceniało:
· Dobór repertuaru,
· Interpretacja utworów,
· Wrażenie artystyczne,
· Muzykalność i warunki głosowe wykonawców,
Ponadto będą dodatkowo punktowane: stroje i rekwizyty
Dziewczęta wspaniale zaprezentowały swoje piosenki i otrzymały dyplomy oraz nagrody za udział w przeglądzie.
Gratulujemy.