Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ostatni piątek, 17. listopada w naszej szkole odbył się finałowy dzień akcji. Już wcześniej za sprawą siódmoklasistów w szkole pojawiły się matematyczne dekoracje przypominające przykłady z tabliczki mnożenia, sposoby sprytnego obliczania czy gry matematyczne związane z tabliczką mnożenia. Dołączyliśmy do prawie 7,5 tys. szkól z całego świata które włączyły się w propagowanie matematyki wśród uczniów. Oto kilka przykładów z tegorocznej edycji. Z Polski zarejestrowało się 6526 szkół, z Nigerii - 447, z Chorwacji - 154 a z Filipin -108. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie jeszcze kraje wzięły udział, możecie to sprawdzić na stronie organizatora.
Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Odbyło się sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas "egzaminów". Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Na zdjęciach możecie zobaczyć ilu uczniów przeszło pozytywnie tabliczkowe testy.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy umiejętności, a tych którym się nie udało odnieść sukcesu zapraszamy w poniedziałek 20 XI na dogrywkę :-)
Szkolnym Koordynatorem ŚDTM była Pani Kinga Magiera.
Przy okazji przypomnimy kalendarz wydarzeń matematycznych w naszej szkole:
I półrocze:
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- 13 XI - Małopolski Kuratoryjny Konkurs Matematyczny - etap szkolny (kl 7 i 8),
- 16 XI - Krakowska Matematyka - etap szkolny (klasy 5 i 6)
- 17 XI - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 20 XI - dogrywka - szansa dla wszystkich uczniów, którzy w piątek nie zdobyli naklejki ŚDTM i chcą się sprawdzić czy już bezbłędnie opanowali tę matematyczną umiejętność.
II półrocze:
- Luty (po feriach) - Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych,
- 14 III - Urodziny Liczby Pi - szkolne święto matematyki i konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi (już teraz możecie zacząć się uczyć ),
- 21 III - Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" (klasy 2-8)
Zapraszamy do udziału i rozwijania swoich matematycznych talentów.
Małe Skrzaty w świecie trójkątów i kwadratów
W wtorek 14 XI, na zajęciach grupa trzylatków z naszego przedszkola bawiła się z kolorowymi figurami geometrycznymi.
Maluszki uczyły się nowych słów: kwadrat, trójkąt, koło. Skrzaty trenowały umiejętności społeczne współpracując w grupie - każdy działał z zapałem aby posegregować do odpowiednich obręczy przygotowane przez Panią Renię kolorowe figury, które się bardzo wymieszały
Maluszki uczyły się nowych słów: kwadrat, trójkąt, koło. Skrzaty trenowały umiejętności społeczne współpracując w grupie - każdy działał z zapałem aby posegregować do odpowiednich obręczy przygotowane przez Panią Renię kolorowe figury, które się bardzo wymieszały
Dużą radość najmłodszym dzieciom sprawiło ćwiczenie oddechowe - dmuchanie baniek mydlanych, które po rozbiciu tworzyły idealnie okrągłe koła.
W czasie spontanicznego tańca w skocznych rytmach Skrzaty ćwiczyły spostrzegawczość i wyszukiwały wskazywane przez Wychowawczynię odpowiednie kształty lub kolory figur.
W czasie spontanicznego tańca w skocznych rytmach Skrzaty ćwiczyły spostrzegawczość i wyszukiwały wskazywane przez Wychowawczynię odpowiednie kształty lub kolory figur.
Jako zadanie doskonalące motorykę małą, koncentrację oraz podsumowanie zajęć - maluszki wykonały pracę plastyczną - wykleiły jesienny parasol za pomocą wybranych przez siebie kształtów i kolorów małych figurek. Powstała piękna wystawka kolorowych parasoli.
Na koniec dnia każdy Skrzacik mógł pochwalić się uśmiechniętą pieczątką i naklejką :-)
Życzenia od przedszkolaków na Światowy Dzień Seniora
Światowy Dzień Seniora przypada 14 listopada. Z tej okazji nasze przedszkolaki z zerówki przygotowały dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Gruszowie symboliczne upominki i życzenia. Wręczaniu towarzyszyło wiele ciepłych emocji i sympatycznych gestów.
Obchodzenie Dni Osób Starszych ma na celu budowanie i umacnianie pozytywnych więzi międzypokoleniowych, uczy najmłodszych empatii i owartości.
Ustanowienie senioralnych dni o charakterze międzynarodowym i europejskim, to symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy z racji swojego wieku pamiętają urok wielu lat.
Zauważamy wtedy seniorów i ich potrzeby w naszym bliższym i dalszym otoczeniu, w rodzinach czy po sąsiedzku.
Podopieczni ŚDS w Gruszowie jako swoje podziękowanie przez ręce Pani Dyrektor Anny Łaneckiej ofiarowali dla dzieci z naszego przedszkola wykonaną własnoręcznie lalkę z włóczki i zapas cukierków, którymi wszystkie dzieci chętnie się częstowały.
Pamiętajmy o starszych osobach w naszym środowisku nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale także na co dzień.
Koordynatorem akcji była Wychowawczyni Katarzyna Czaja.
Pierwszoklasiści na wycieczce w Krakowie…
W październiku uczniowie klas pierwszych razem z Wychowawczyniami i Panią Wicedyrektor uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Najpierw udali się do Teatru Groteska na spektakl pt. ,,Dzikie Łabędzie”. Ta baśń jest jednym z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana Andersena. Nasycona elementami grozy opowieść historii braci królewiczów i ich siostry Elizy, skrzywdzonych przez złą macochę. Dziewczyna zostaje oszpecona, a jej jedenastu braci zamienionych w dzikie łabędzie. Dzięki poświęceniu siostry odzyskają oni ludzką postać. Aby ich uratować, bohaterka musi przejść wiele trudnych prób, wyrzec się wszystkiego co ma, narazić się na wyśmianie, znosić ludzkie szyderstwa, zawiść, a nawet otrzeć się o śmierć. „Dzikie Łabędzie” to baśń o wytrwałości oraz o nieustępliwym dążeniu do szlachetnego celu i zwycięstwie nad złem. W spektaklu obecne są prastare elementy i motywy baśniowe pokazane we współczesnej scenicznej formie z ciekawymi rozwiązaniami inscenizacyjnymi. Atutami przedstawienia jest muzyka, pełne ekspresji układy choreograficzne oraz malarska scenografia i zaprojektowane w "groteskowych" formach kostiumy.
Kolejnym miejscem w planie naszej wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka. Muzeum powstało z miłości do Krakowa, jego tradycji i dziedzictwa. Goście to przede wszystkim dzieci i młodzież, ale także studenci, seniorzy, rodziny, pary, grupy przyjaciół i odwiedzający Kraków turyści. Przekazano nam w interaktywny sposób porcję wiedzy na temat najsmaczniejszego symbolu naszego miasta i jego ponad 600-letniej tradycji. Uczniowie razem z opiekunami uczestniczyli w warsztatach, podczas których poza częścią teoretyczną, odbywała się część praktyczna. Każdy z uczestników robił własnego obwarzanka. Potem go obwarzano i pieczono. Każdy z nas opuścił muzeum z chrupiącą i pachnącą pamiątką oraz dyplomem "Czeladnika obwarzankowego".
Wycieczka była wspaniałym doświadczeniem podczas, którego wzbogaciliśmy nasza wiedzę i miło spędziliśmy czas w Królewskim Mieście Krakowie.
Zapraszamy do udziału w konursie wszystkie dzieci :-)