
Grand Prix w Konkursie Piosenki Dziecięcej "Wiosenne nuty"
W dniu 21 marca. 2017 r. w Szkole Muzycznej I Stopnia w Żębocinie odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej „WIOSENNE NUTY”. Konkurs podzielony został na trzy kategorie wiekowe: I 5-6 lat, II 7-8 lat, III 9-11 lat.
Oto wyniki:
Kategoria wiekowa II: 7-8 lat,
II miejsce duet – Zuzanna Ziarko i Anna Sobczyk z klasy II c
III miejsce dla duetu – Maja Nowak i Emilia Gołębiowska z klasy II a
Wyróżnienie przypadło duetowi – Daria Adamek i Magdalena Nowak z klasy II a
Kategoria wiekowa III: 9-11 lat
Grand Prix: Aleksandra Twaróg klasa Va
II miejsce: Dominika Klasińska klasa IVb
Wyróżnienie: Jacek Jakubowski klasa IVa
Serdecznie gratulujemy!
W czasie konkursu naszymi reprezentatntami opiekowały się Panie Ewa Skóra i Agata Indyka.
Zdjęcie Oli z występu na akademii 13 marca 2017 gdzie śpiewała piosenkę Agnieszki Osieckiej "Polska Madonna"
[Tekst: E. Skóra, foto Als]
Fizyka dla smyka - warsztaty doświadczeń "Tajemnice światła"
Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole zorganizowano warsztaty dla dzieci poświęcone zagadnieniom z dziedziny optyki pt. "Tajemnice światła". W zeszłym roku szkolnym braliśmy udział w doświadczeniach z dziedziny magnetyzmu i dźwięku. Eksperymenty były prowadzone przez Pana Tomka - fizyka z Akademii Nauki.
21. marca doświadczenia przeprowadzały klasy IV-VI a następnego dnia młodsze klasy I-III.
Poznaliśmy dziś odpowiedź na wiele pytań np. skąd się biorą kolory, jak powstaje tęcza, na czym polegają sztuczki iluzjonistów, którzy wyciągają królika z pustego pudełka.
Doświadczenia z okularami dyfrakcyjnymi, pryzmatem, laserami, peryskopami, lustrami, kalejdoskopami, pozornym ruchem i innymi ciekawymi przyrządami fizycznymi wzbudziły ogromną ciekawość we wszystkich uczestnikach. Praktycznie każde dziecko pomagało w przeprowadzaniu eksperymentów.
"To jest jak "Galileo" na żywo i wszystkiego mogę dotknąć", "Już się nie mogę doczekać kiedy się będziemy uczyć fizyki" - oto niektóre komentarze z zajęć Akademii Nauki. Najczęstszy okrzyk to było jednak "Łał!!!", no bo co powiedzieć gdy w zwykłej klasie pojawia się tęcza, albo 2 Euro znika bez śladu?
Zajęcia "Fizyki dla smyka" były bardzo pożyteczne, ze względu na ogromną dozę wiedzy, która w formie zabawy dotarła do każdego ucznia biorącego w nich udział. Pobudziły też ciekawość świata i zmobilizowały do zgłębiania sekretów nauki.
Serdecznie dziękujemy Pani od przyrody - Marii Bąk za zaproszenie i zorganizowanie kolejnego pobytu Akademii Nauki w naszej szkole.

[Tekst i foto: Als]
W Teatrze Słowackiego i w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Klasy czwarte niedzielne popołudnie spędziły w ciekawy sposób. Korzystając z rześkiej i słonecznej wiosennej pogody wybraliśmy się do Krakowa.
Najpierw dzieci zwiedzały wystawy pt. "Bogowie Satrożytnego Egiptu" i "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski" w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Naszym przewodnikiem była Pani Małgosia Toroń, która podzieliła się z dziećmi swoją bogatą wiedzą historyczną. W czasie niedzielnej lekcji historii bylismy podzieleni na dwie grupy. Najpierw wystawy oglądała klasa IVb. Aby uprzyjemnić pozostałym osobom oczekiwanie na spotkanie z najprawdziwszymi egipskimi mumiami, spacerowaliśmy po Starym Mieście i oglądaliśmy różne ciekawostki zabytkowego Krakowa np. nowowykonane witraże według projektu Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się na Placu Wszystkich Świętych.
O godzinie szesnatstej rozpoczęło się przedstawienie pt. "Pinokio" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Było to wspaniałe barwne widowisko, które ubogacone było tradycyjnymi włoskimi melodiami i piosenkami. W Teatrze zajmowaliśmy loże pierwszego piętra, były one dawniej przeznaczone dla cesarza i jego dworu. Samo przedstawienie, jak i imponujący budynek teatru wywarły na nas niezapomniane wrażenie.
Do domu wracaliśmy późnym wieczorem. Dzięki temu mieliśmy okazję podziwiać pięknie oświetlone zabytki, czyli magiczny Kraków nocą.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za wspaniałą lekcję historii dla klas czwartych w Muzeum Archeologicznym, Pani Jagodzie Wędel za liczne starania aby zarezerwować nam jak najleposze miejsca na "Pinokiu" i opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki, Rodzicom za miłą atmosferę i towarzyszenie nam w eskapadzie.
Wychowawczynie klas IVab
Maria Bąk i Alicja Sendek
Proszę, przepraszam, dziękuję… - program aktorski o dobrym wychowaniu
Dobre wychowanie jest bardzo ważne w codziennym życiu w szkole, w domu, w miejscach publicznych, w czasie spotkań z kolegami. Powinniśmy zachowywać określone zasady kulturalnego sposobu bycia aby nikogo nie urazić i samemu nie czuć się źle w towarzystwie innych osób. Ale skąd w polszczyźnie wzięło się słowo „grzeczny…”?
Dziś aktorzy z werwą i humorem uświadamiali starszych uczniów naszej szkoły zebranych na hali sportowej, że dobre wychowanie to nie jest tylko pomysł, który obowiązuje w naszej szkole. To powszechnie znane zasady, które pomagają odnaleźć się wszystkim dorosłym w całej Europie i na świecie. Jeżeli chcesz być dobrze odbierany powinieneś je respektować. Wchodzenie i wychodzenie, przywitanie i pożegnanie, zachowanie przy stole i na przyjęciu, jak rozmawiać i kiedy nie rozmawiać przez telefon – mnóstwo ciekawych i pożytecznych wskazówek i zabawnych scenek w których udział brali wybrani spośród publiczności ochotnicy. Usłyszeliśmy też wspaniale zinterpretowane wierszyki i piosenki poświęcone tematyce dobrego wychowania.
„Bądź uprzejmy” „Pokaż klasę” - to proste rady, które mogą wiele poprawić w naszym codziennym życiu.
Więcej zdjęć z naszego spotkania można zobaczyć na naszej stronie w zakładce "Galeria".
[Tekst i foto: Als]
Konkurs na palakat
Konkurs na plakat dla przedszkoli i klas pierwszych szkoły podstawowej! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Proszowicach zaprasza grupy przedszkolne 5-6 latków oraz klasy pierwsze, biorące udział w programach ,,Czyste powietrze wokół nas" oraz ,,Nie pal przy mnie, proszę" do udziału w konkursie, którego celem jest pogłębienie wiedzy o wpływie palenia tytoniu, wdychaniu dymu tytoniowego i życia w środowisku zanieczyszczonym na zdrowie. Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić udział grupy/klasy do dnia 17.03.2017 r. a następnie wykonać plakat, który będzie umieszczony w miejscu widocznym dla rodziców dzieci. Szczegółowy opis zasad konkursu w Regulaminie.