Klasa V na wycieczce w Teatrze "Groteska" i w Domu Jana Matejki
6 października uczniowie klasy V wraz z Opiekunami /p. A. Maderak- kierownik wycieczki, p. J. Wędel, p. G.Poszwa/ wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W programie wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego w Teatrze „Groteska”, udział w lekcji muzealnej w Domu Jana Matejki i zjedzenie ulubionego dania w McDonald's.
Oto krótka relacja z udanego wyjazdu.
O godz. 9.00 w „ Grotesce” obejrzeliśmy spektakl pt.: „Przygody Tomka Sawyera” . Premiera spektaklu odbyła się w marcu 2016 r. Jest to adaptacja teatralna słynnej szkolnej lektury autorstwa Marka Twaina pod tym samym tytułem.
Widowisko to opowiada o Tomku, którego wychowywała ciocia. Chłopiec płata bez przerwy figle, ale potrafi wykazać się odwagą, jest lubiany przez przyjaciół i ciocię. Nasz bohater chce spełniać swoje marzenia o zostaniu Kapitanem Parowca. Tomek poznaje także szkolną miłość i bierze udział w humorystycznych , ale czasem niebezpiecznych wydarzeniach. Choć akcja wydarzeń przenosiła widzów do Ameryki w odległy XIX wiek, to widowisko podobało się uczniom i nauczycielom. Było pełne tańca, muzyki, zmieniających się dekoracji i ciekawego wykorzystania rekwizytów. Obok aktorów żywego planu do gry były włączone lalki, gdyż „Groteska” jest teatrem lalki, maski i aktora. Aktorzy w czasie gry nawiązywali kontakt z publicznością, co powodowało sporo zamieszania.
Po wyjściu z Teatru udaliśmy się na zasłużony posiłek, gdyż Opiekunowie pochwalili uczniów za grzeczne zachowanie podczas spektaklu. Pani Ania Maderak udostępniła dla każdego ucznia kupon rabatowy na zakupy w restauracji McDonald's.
O godzinie 12.00 rozpoczęliśmy udział w lekcji muzealnej i zwiedzanie Domu Jana Matejki. Pani przewodnik bardzo cierpliwie i obrazowo przestawiała nam życie i twórczość malarza związanego z Krakowem. W XIX wieku, w Domu przy ulicy Floriańskiej 41 urodził się, mieszkał i tworzył malarz, który uwiecznił słynne wydarzenia historyczne naszego kraju. Były to obrazy wielkiego formatu. Dowiedzieliśmy się, że Jan Matejko malował, rysował, portretował i szkicował swoje dzieła. Poznaliśmy kulisy powstawania różnych dzieł. Mogliśmy obejrzeć piękne obrazy i meble. Przy zwiedzaniu kolejnych pięter zabytkowej kamienicy poszukiwaliśmy śladów legend krakowskich na obrazach Jana Matejki. Wspólnie opowiadaliśmy o smoku wawelskim, braciach, którzy się pokłócili przy budowie wież kościoła Mariackiego, „gadających” głowach wawelskich i Stańczyku - błaźnie królewskim. Na koniec zwiedzania mogliśmy przekalkować kontury szkieletów różnych stworów i używając wyobraźni naszkicować i pokolorować swojego smoka. Będziemy pamiętać, że choć Jan Matejko był niewielkiego wzrostu, to pozostawił po sobie wielkie dzieła. Każdy zapamiętał, że obraz pt. „Bitwa pod Grunwaldem” namalował Jan Matejko. Wiele z obrazów malarza, w tym także portretów, można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.
W Galerii na naszej stronie można zobaczyć zdjęcia z tej wycieczki.
[Tekst: J. W.; foto: A. Maderak]
Cóż to były za babeczki! - z wizytą w piekarni
W środę 5 października klasy trzecie z wychowawczyniami udały się do piekarni w Nowym Brzesku. Padał deszcz i było bardzo zimno, ale gdy tylko przekroczyliśmy próg piekarni, ukazał nam się inny świat. Było ciepło, pachniało świeżym pieczywem, a właściciel, Pan Wojciech Kopacz, piekarni przyjął nas bardzo uprzejmie i miło.
Każde dziecko zostało poczęstowane świeżutką pachnącą drożdżówką.
Dzieci oglądały cykl powstawania chleba, zobaczyły prawdziwy zakwas żytni, dzieże i piece chlebowe. Dotykały ciasta chlebowego, a nawet same uformowały babeczki, które upieczone dostarczono na drugi dzień do szkoły. Cóż to były za babeczki!
Pracujący w piekarni ludzie, jak i sam właściciel, byli uśmiechnięci i cierpliwie odpowiadali na wszystkie nurtujące dzieci pytania.
Myślę, że niejedno dziecko zastanawia się teraz, czy nie zostanie piekarzem lub cukiernikiem.
[Tekst: Grażyna Nowak]
Małopolskie Dyktando Niepodległościowe
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym. Tytuł tegorocznej edycji brzmiał: "Po polsku o historii". Dyktando odbyło się w dużej sali świetlicy o godz. 11.30.
Organizatorkami tego wydarzenia były panie polonistki: Jagoda Wędel i Elżbieta Kiszka.
[Tekst i foto: Als]
Zawody sportowe na Dzień Chłopaka
Turniej sportowy organizowany przez Sekcję Sportową Samorządu Uczniowskiego dla chłopców z okazji Dnia Chłopaka odbył się w czwartek 29.09.2016 na czwartej i piątej lekcji.
Każda klasa wystawiła swoją reprezentację, która walczyła systemem "każdy z każdym" zdobywając kolejne punkty. Zawodnicy grali z wielkim oddaniem.
Nauczyciele wychowania fizycznego zapewnili fachowe bezstronne sądziowanie, a dziewczyny z poszczególnych klas wraz z wychowawczyniami zrobiły kulturalny ale baaaaardzo głośny doping.
Zawody sportowe zakończyło wręczenie słodkich nagród i pamiątkowych dyplomów przez Opiekunów SU i Samorządowy Komitet Organizacyjny w składzie Lura Miska, Gloria Kutyba, Paweł Skóra.
Oto wyniki turnieju:
I miejsce - klasa V A
II miejsce - klasa VI A
III miejsce - klasa IV A
IV miejsce - klasa VI B
V miejsce - klasa IV B
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, emocje na trybunach były większe niż na mundialu, a zawodnicy grali fair play i z ogromnym zaangażowaniem aż do ostatniej minuty każdego meczu.
Niestety zdjęcia w "Galerii" nie oddają gorącej atmosfery, która towarzyszyła zawodom,
ale i tak warto je zobaczyć ;)
[Tekst i foto: Als]
Teatrzyk dla najmłodszych
W dniu 29.09.2016 r. wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym "Jesień na polanie" w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku.
[Tekst i foto: J. Gorzałczany]