Klasy trzecie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Dnia 11.10.2016 r. uczniowie klas III a i III b udali się na wycieczkę po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Pogoda nas nieco martwiła, gdyż zapowiadał się deszczowy dzień. Nawet Pan przewodnik był zmartwiony z tego powodu.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku w Pieskowej Skale. Następnie przejechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej. W jaskini jakbyśmy się cofnęli w czasie. Widzieliśmy kości wymarłych zwierząt: mamutów, tygrysów i nosorożców włochatych. Byli też obecni lokatorzy- nietoperze, które w stanie hibernacji spędzają zimę w jaskini. Zobaczyliśmy różne nacieki wapienne, które powstają na przestrzeni tysięcy lat. Można powiedzieć, że odczuliśmy potęgę czasu i przyrody. Bardzo ciekawym momentem była chwila, w której pan przewodnik zgasił światło i usłyszeliśmy niesamowitą ciszę, przerywaną tylko odgłosami spadających kropel deszczu, tzw ,,deszcz jaskiniowy".
Następnie przejechaliśmy do Ojcowa, gdzie w Ojcowskim Parku Narodowym przeszliśmy Doliną Prądnika do Muzeum. Tam oglądnęliśmy film 3D oraz wspaniałą wystawę. Przeszliśmy do ruin zamku, tzw. Orlego Gniazda, gdyż tak nazywane były wszystkie powstałe w tym regionie zamki. Dowiedzieliśmy się jak można było wydrążyć studnię na głębokość 40 m w skale wapiennej i wiele innych ciekawych rzeczy.
Okazało się, że pogoda była jednak dla nas łaskawa i w czasie, gdy spacerowaliśmy deszcz nie padał. Pan przewodnik Tomasz Ordyk bardzo ciekawie i przystępnie opowiadał dzieciom legendy, przekazywał ważne informacje i różne ciekawostki.
Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy!
[Teskt: G. Nowak, foto: M. Lewińska]
"Biało-żółto" czyli Dzień Papieski w naszej szkole
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole w poniedziałek 10. października odbyły się obchody Dnia Papieskiego, święta organizowanego od 2005 roku w całym kraju ku pamięci Jana Pawła II. Ogólnopolskie wydarzenia z okazji Dnia Papieskiego przypadały w bieżacym roku w niedzielę 9.października i poprzedzały o tydzień rocznnicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Chcemy aby postać tego wielkiego Polaka wciąż była bliska dzieciom i młodzieży, by wartości, którymi się kierował w życiu były znane i doceniane przez młode pokolenie. Nauczyciele poruszali w październiku problemtykę związaną z życiorysem i dokonaniami Karola Wojtyły na katechezie, historii i języku polskim oraz na godzinach wychowawczych.
W naszej szkole Dzień Papieski to dzień BIAŁO-ŻÓŁTY - czyli wszyscy chętni uczniowie ubrali się w stroje w kolorach białych lub żółtych ponieważ są to kolory papieskie.
W tym dniu zarząd Samorzadu Uczniowskiego i jego sekcja porządkowa oraz opiekunowie ocenili czystość i porządek sal lekcyjnych oraz okolicznościowy wystrój przygotowany przez klasy.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu.
[Tekst i foto: Als]
Konkursy matematyczne
W pierwszym półroczu w naszej szkole będą organizowane następujące konkursy matematyczne:
Małopolski Konkurs Matematyczny
- głównym organizatorem konkursu o randze olimpipady przedmiotowej jest Małopolskie Kuratorium Oświaty. Do udziału w konkursie na etapie szkolnym zakwalifikują się uczniowie z klas V-VI, którzy wypełnią kartę eliminacyjną z zadaniami. Etap szkolny odbędzie się w dniu 24. października - będą to testy z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Z naszej gminy do etapu rejonowego (12. grudnia) dostaną się najlepsi uczniowie z powiatu proszowickiego i miechowskiego.
Zgłoszenia do 20.października. Opiekunem naukowym i koordynatorem tego konkursu jest p. Ania Maderak
"Stypediada szkolna"
- czyli ogólnopolskie konkursy matematyczne "Plus" (dla klas 4-6) i "Plusik" (dla klas 2-3) odbędą się 8. grudnia 2016. Materiały konkursowe z poprzednich lat dotępne sa na stronie organizatora ogólnopolskiego Firmy Edukacyjnej "Orzeł" - www.stypediada.pl.
Tak jak w poprzednim roku szkolnym organizatorem i koordynatorem tych konkursów jest p. Ania Maderak i do niej należy zgłaszać się do 8. listopada aby wziąć udział w tych konkursach.
Olimpiada Wiedzy "Archimedes Matematyka.plus"
- 26. edycja ogólnopolskiego konkursu matematycznego, w którym wielu uczniów naszej szkoły odniosło już sukcesy - odbędzie się 7. listopada. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III - VI. Jest to konkurs, w którym każdy uczestnik wnosi opłatę za udział. Po napisaniu testu, który zostaje odesłany i oceniony w ogólnopolskiej puli wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy oraz symboliczne nagrody - w tym roku będą to segregatory i wydawnictwo o tematyce przyrodniczej. Zgłoszenia do 13. października do p. Alicji Sendek
Pamiętajcie w tych konkursach nie ma przegranych, są one dobrowolne i organizowane dla zwiększenia motywacji uczniów do dodatkowego zdobywania i doskonalenia wiedzy matematycznej oraz dla porównania umiejętności matematycznych na tle innych szkół w Polsce.
Do konkursów możecie przygotować się na kólkach matematycznych:
kl IVb poniedziałek - 8.00-8.45 (sala informatyczna) prowadzi p. Ania Maderak
kl IVa środa - 13.35-14.20 (sala 35, II piętro) prowadzi p. Ala Sendek
kl Va czwartek - 12.40-13.25 (sala 32, II piętro) prowadzi p. Ania Maderak
kl VIab czwartek - 13.25-14.20 (sala 34, II piętro) prowadzi p. Ania Maderak
Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w kółkach matematycznych i życzymy sukcesów w konkursach.
[Tekst: Als]
"Jesień, jesień, jesień ach to ty..."
,,Przyszła jesień piękna jesień,
wiatr przepiękne liście niesie.
Pospadały już żołędzie i kasztany,
świat jest cały malowany.
Słonko jeszcze pięknie świeci,
radują się z tego dzieci’’
Każda pora roku ma swój urok. Słowa wierszyka oraz różnorodne dary jesieni zainspirowały dzieci z klasy II b do stworzenia przepięknych prac plastycznych z materiałów ekologicznych w technice kolażu bądź kompozycji przestrzennej.
,,Dzieła’’ wykonane przez dzieciaki z pomocą rodziców odznaczają się wielką pomysłowością i oryginalnością, a widzom dostarczają wielu wrażeń i estetycznych doznań.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia niezwykłej wystawki, dopóki świeżość zachowują naturalne materiały, z których wykonane są prace.
Dekoracje z wykorzystaniem, kasztanów, żołędzi, jarzębinki i liści; zdobią w naszej szkole korytarz na parterze. Od razu zrobiło się cieplej, barwniej i weselej!
Miłego oglądania!!!
[Tekst i foto: M. Styczeń]
Trening bezpieczeństwa pożarowego
Dziś jednostki Straży Pożarnej z naszej giminy miały ćwiczenia na terenie należącym do naszej szkoły. Na parkingu stanęły cztery wozy ratownicze.
Strażacy byli ubrani w pełne umundurowanie i wyposażenie bojowe na wypadek gaszenia pożaru. Sprawnie rozwinięto węże i puszczono wodę ze stanowiska na wysięgniku na dach hali sportowej. Sprawdzono hydranty oraz możliwość gaszenia ewentualnego ognia w gimnazjum oraz w innych częściach budynku.
Pani dyrektor Urszula Trzepałka pokazała służbom ratowniczym newralgiczne punkty w szkole oraz plany ewakuacji uczniów, nauczycieli i pracowników z obiektu w razie jakiegokolwiek niebezpieczenstwa. Dzieci były bardzo zainteresowane działaniami ćwiczebnymi strażaków i pilnie obserwowały z okien akcję na parkingu.
Mamy nadzieję, że umiejętności starżaków nigdy nie będą musiały być wykorzystywane.
[Tekst i foto: Als]