Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Czytanie dzieciom jest modne :)


Wiersze Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie.

„W książkach zbieramy tylko rozkwitłe kwiaty ziaren kiełkujących w nas samych”
Maria Konopnicka

Biblioteka szkolna przyłączyła się do uroczystych obchodów Święta Patrona naszej Szkoły. Maria Konopnicka napisała dla dzieci bardzo piękne ponadczasowe wiersze. Ukazują one dzieciom świat przyrody, wieś i lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, osiołka, pieski, żaby czy owieczki, poznają uroki życia na wsi oraz piękno taczającej przyrody.

Uczennice z koła bibliotecznego z klasy I a Gimnazjum czytały dzieciom z Oddziału Przedszkolnego wiersze Marii Konopnickiej. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wierszy czytanych przez Magdę, Nikolę, Martynę i Karolinę.

Radości było co niemiara :) 

Dziękujemy!

czytanie4

czytanie


[Tekst i foto: M. Sobczyk]

Szkolne DISCO - aktywność fizyczna poprzez taniec

Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami w środę 18. czerwca po południu na świetlicy zorganizował dyskotekę szkolną dla chętnych uczniów ze starszych klas Szkoły Podstawowej. Szkolna impreza jest okazją do integracji społeczności uczniowskiej, czyli do zabawy w gronie kolegów i koleżanek a także do tego, by w klasie uraczyć się poczęstunkiem :)

W radosnych rytmach dyskotekowych wśród żywiołowych pląsów, podskoków i wygibasów czas zleciał szybko. Najwytrwalsi tancerze z klasy czwartej schodzili z parkietu wykończeni i zlani potem, ale bardzo szczęśliwi.  


Serdecznie dziękujemy Opiekunom SU Pani Jadwidze Wędel i Renacie Musiał za zapewnienie opieki i nadzór nad obsługą techniczną imprezy.

[Tekst: Als]






Książki naszych marzeń wśród najmłodszych

W ramach realizacji Programu Ministerialnego „Książki naszych marzeń” w każdej klasie realizowane są projekty, które: rozbudzą zainteresowania czytelnicze, zmotywują uczniów do czytania, ukształtują wrażliwość czytelniczą, rozbudzą zainteresowania książką.

W klasach Ia i Ib w grudniu i styczniu przeprowadzone zostały przez panią Marzenę Sobczyk lekcje biblioteczne z wykorzystaniem „Książek naszych marzeń”. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolonej. Dowiedzieli się jak należy zachować się w bibliotece, jak korzystać z książek, jak o nie dbać. Dzieci odkryły bibliotekę jako miejsce w którym można spokojnie spędzić czas, pooglądać ilustracje a następnie wypożyczyć książki. Największym zainteresowaniem cieszyły się piękne, kolorowe, różnorodne „Książki naszych marzeń”. W dalszym ciągu zainteresowanie książkami wśród pierwszoklasistów nie słabnie. Nadal z chęcią przychodzą wypożyczać nowe książki.

Swój projekt biblioteczny kończą także uczniowie klas drugich, pod opieką pani Grażyny Nowak. Ich zadaniem było oprowadzić Martynkę- bohaterkę książki – po naszej gminie. Uczniowie klasy II b już przynieśli do biblioteki książkę - „Zwiedzamy gminę Nowe Brzesko z Martynką” - przepięknie ilustrowaną przez uczniów. Do każdej pracy dołączony jest własnoręcznie napisany list dla Martynki. Książkę klasy II b można już oglądać w bibliotece.
Wkrótce zjawi się także książka napisana przez uczniów klasy II a.

Pani Grażyna Jakubowska realizowała w klasie IIIb  ciekawy projekt inspirowany książką Webb H.: "Dom dla Urwisa. - Mój niesforny szczeniak". Powstały prace plastyczne i opowiadania o szczeniaku. Przepisane na komputerze opowieści są już w bibliotece i można je przeczytać.

UWAGA!!!
W tym roku wybierzemy
„Czytelnika roku 2016” kategoria klasy I-III
W połowie czerwca będzie wielkie liczenie przeczytanych w tym roku szkolnym książek. Dla uczniów, którzy przeczytają ich najwięcej będą nagrody książkowe.


[Tekst i foto: M. Sobczyk]

książki4  książka2  książki1 

książki3 (1) Ilustracje wykonane przez uczniów klas nauczania zintegrowanego.


Rowerowa
wycieczka klas szóstych do Puszczy Niepołomickiej

W poniedziałek 16. maja klasy szóste poznawały naszą Małą Ojczyznę. Pokonaliśmy około 25 kilometrów.

Do wyruszenia na wyprawę zachęciła nas nowa asfaltowa dróżka na wale nad Wisłą. Jadąc nią obserwowaliśmy po prawej stronie malowniczy wiosenny krajobraz łąk i pól Płaskowyżu Proszowickiego, a po lewej wdychaliśmy zapach kwitnących Puszczańskich drzew i krzewów. Nasz pierwszy postój wypadł obok rezerwatu "Kobyle Wiślisko", który jest obszarem chroniącym unikatowe środowisko przyrodnicze w starorzeczu Wisły.

Obserwowaliśmy zwierzęta i ich tropy: ślady pozostawione przez sarny i dziki, drapieżnego ptaka, który zastygał w locie nad łąkami, bociany, sarny i wiele innych.
Próbowaliśmy zobaczyć tajemniczych mieszkańców Ośrodka Hodowli Żubrów, ale niestety żubry nie były nami zainteresowane i ich nie wypatrzyliśmy. Może uda się innym razem ;)

Przerwę piknikową zrobiliśmy sobie w Zabierzowie Bocheńskim przy stolikach Bobrowego Rozlewiska, były tam stojaki na nasze rowery i wygodny stolik dla każdego podróżnika. Szkoda, że sezon rekreacyjny jeszcze się na dobrze nie rozpoczął i nie mogliśmy zobaczyć jakie możliwości aktywnego wypoczynku daje najbliższe naszej miejscowości kąpielisko.

Następnym miejscem w którym zatrzymała się nasza wyprawa był rezerwat „Gibiel”, jeden z największych i najstarszych obszarów ściśle chronionych w Puszczy Niepołomickiej.

Najdalej położonym punktem naszej wyprawy był Królewski Dąb Jagielloński – ogromne stare drzewo, które rośnie w bajkowym otoczeniu nad leśnym jeziorkiem. Do objęcia jego pnia potrzebowaliśmy, aż pięciu osób. Przy dębie spotkaliśmy też innego turystę z Nowego Brzeska – Pana Tadeusza, który opowiedział nam o swoich ostatnich wyjazdach rowerowych do Częstochowy i do Sandomierza.

Następnie na krótko wjechaliśmy w obszar objęty europejskim projektem ochrony przyrody „Natura 2000”. Przez wilgotną polną drogę dojechaliśmy na wał przeciwpowodziowy nad rzeką  Drwinka. Naszym dzielnym przewodnikiem na tym etapie wyprawy była Pani Ewa Skóra, która niezmordowanie torowała nam drogę przez wysoką trawę, aż do kładki na rzeczce. Fragment naszej trasy przebiegał też Szlakiem Bocianich Gniazd.

W drodze powrotnej obejrzeliśmy Rezerwat „Lipówka” i pomodliliśmy się przy pamiątkowym krzyżu – pomniku ofiar pacyfikacji wsi Ispina w 1943 roku. Odczytaliśmy dane o zamordowanych mieszkańcach na tablicy pamiątkowej. Obok pomnika znajduje się też tablica z fotokopią maszynopisu opisującego to tragiczne wydarzenie z II wojny światowej.

Kierownikiem naszej wycieczki był Pan Przemek Gołębiowski, który z największą cierpliwością wspierał maruderów na końcu peletonu i uwiecznił naszą wyprawę na zdjęciach w galerii ;)

[Tekst: A. Sendek, foto: P. Gołębiowski]




IMG_7883


Klasy trzecie na Jasnej Górze

Uczniowie klas trzecich z Nowego Brzeska i Hebdowa wraz z rodzicami i wychowawcami pojechali w drugi dzień Zielonych Świątek na pielgrzymkę do Częstochowy zorganizowaną przez ks. Marcina Malareckiego. W wycieczce wzięli udział także ich rówieśnicy ze Szkoły  Podstawowej w Mniszowie. Był to specjalny tradycyjny wyjazd dzieci pierwszokomunijnych.
W trakcie podróży dzieci miały okazję zwiedzić zamiek w Bobolicach i inne atrakcje turystyczne na trasie, ale kluczowym punktem programu była Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Cżęstochowskiej.