Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Międzynarodowy Dzień Ziemi - warsztaty "Fizyka dla smyka" i Konkurs ekologiczny


W naszej szkole od wczoraj trwają obchody Dnia Ziemi. Zaplanowano konkurs przyrodniczy o tematyce ekologiczne „Eko-test”, gazetki tematyczne i warsztaty z zakresu nauk przyrodniczych.


Wczoraj młodsze klasy wzięły udział w warsztatach poświęconych zjawisku magnetyzmu z cyklu „Fizyka dla smyka” przygotowanych przez Akademię Nauki. W czasie godzinnego spotkania przeprowadzono kilkanaście wspaniałych eksperymentów fizycznych z zastosowaniem bogatych zestawów edukacyjnych. Dzieci  uczestniczyły każdym z ćwiczeń i doskonale się przy tym bawiły. Pokazy stały się wspaniałą pomocą dla dzieci w nauce i zrozumieniu tajemnic fizyki.

 

Dziś klasy starsze wzięły udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom związanym z dźwiękiem. Uczniowie zobaczyli jak działa próżnia wytworzona pod szklanym kloszem dzięki specjalnej pompie próżniowej i dowiedzieli się na czym polega kosmiczna cisza. Na zajęciach mierzyliśmy natężenie hałasu w szkole i zrozumieliśmy jak on na nas źle wpływa. Zadziwiająco głośno graliśmy też na plastikowych rurkach, kieliszkach z wodą czy aluminiowym pręcie. Była okazja do wypróbowania policyjnych urządzeń podsłuchowych, krótkofalówek i pudła rezonansowego. To było fantastyczne i bardzo pouczające spotkanie. Kilka eksperymentów fizycznych na pewno uda się wykonać samodzielnie w domu.

Pokazy i użyte w nich materiały były w pełni bezpieczne i nie stwarzały zagrożenia dla uczestników jak i obserwatorów. Identyczne do tych, które odbyły się w naszej szkole eksperymenty można zobaczyć w Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.

 

„Magnetyzm” i „Dźwięk” są pierwszymi w cyklu spotkań „Fizyka dla Smyka”. Kolejne spotkania odsłaniają przed dziećmi tajemnice prądu, cieczy … Uczniowie sami zaproponowali by kontynuować taką formę zajęć - chętni na następne spotkanie za rok już się zgłosili.

Organizacją Dnia Ziemi zajmowała się Pani Maria Bąk – serdecznie jej dziękujemy za poszerzenie naszych horyzontów i wartościową inicjatywę.

Zdjęcia z warsztaów już są w naszej Galerii ;)


[Tekst i foto: ALs]

 


Wyjazd do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

W czwartek 14.04.2016 r. uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami i rodzicami uczestniczyli w koncercie z cyklu "Musica - Ars Amanda" pt. W zwierciadle muzyki - KALEJDOSKOP FOLKLORU wykonanym przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. 

W repertuarze znalazły się :

Karol Szymanowski – Harnasie op. 55 (fragmenty)
Antonin Dvořák – Tańce słowiańskie op. 46 nr 1, 8
Manuel de Falla – Taniec finałowy z baletu Trójgraniasty kapelusz
Vittorio Monti – Czardasz
Stanisław Moniuszko - Mazur z opery Straszny dwór


George Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11
Jerry Bock – Suita z filmu Skrzypek na dachu (opr. John Williams)
Henry Wood – Fantasia on British Sea Songs (fragmenty)

 

Mateusz Czech – dyrygent
Kamil Skicki – skrzypce

 

Wieczorny wyjazd do filharmonii młodym melomanom bardzo się podobał
a niektórzy już wyrazili chęć uczestnictwa w następnym koncercie.

DSC00577

[Tekst i foto: E. Skóra]


Dąb pamięci o Katyniu


Delegacja uczniów i nauczycieli opiekunów Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły wzięła udział w historycznej uroczystości patriotycznej zorganizowanej w ramch projektu pod patronemtem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy "Katyń - ocalić od zapomneinia".
W piątek 8. kwietnia 2016 r. o godz. 17.30 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji rozpoczęła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanego w Katyniu podpułkownika Maksymiliana Trzepałki, który pochodził z Nowego Brzeska.
Pan Burmistrz Jan Chojka powitał Rodzinę oficera, zebranych gości z  naszej gminy i powiatu proszowickiego wraz z licznie przybyłą drużyną harcerską i przedstawicielami Starostwa Powiatowego. Sylwetkę bohatera, zamordowanego w 1940 roku zdradzieckim strzałem w tył głowy, przybliżył historyk dr Robert Gajda, który jest nauczycielem w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Sierosławicach. Przypomnieliśmy sobie historię tragicznych wojennych wydarzeń oraz poznaliśmy fragmenty pamiętników Maksymiliana Trzepałki, któremu honor oficera nie pozwolił opuścić szeregów polskiej Armii choć miał ku temu sposobność zanim trafił do niewoli sowieckiej.
Program artystyczny połączony z multimedialną prezentacją zdjęć przygotowali uczniowie Gimnazjum z Sierosławic. Następnie głos zabrali członkowie Rodziny, którzy bardzo ciepło wspominali swojego wujka Maxa i przekazali Sierosławickiej szkole oryginalny list napisany przed wojną przez Maksymiliana Trzepałkę.

IMG_7644 IMG_7648 IMG_7657

Odczytano listy skierowane do uczestników uroczystości m.in przez Posła Włodzimierza Bernackiego. Historyk regionu, Jan Pomykalski, powiedział, że Ziemia Nowobrzeska, Proszowicka i Miechowska mają duży wkład w polską walkę o niepodległość bo możemy być dumni z wspominając przeszłość naszej Małej Ojczyzny, rozpoczynając od naszych przodków  walczących w Powstaniu Kościuszkowskim, Styczniowym czy Legionach Piłsudskiego aż po fronty II wojny światowej. Na naszych cmentarzach spoczywa wielu polskich bohaterów, naszych pradziadków, ale liczna grupa naszych krajan, takich jak Maksymilian Trzepałka nie leży w rodzinnej ziemi i o nich też nie powinniśmy nigdy zapomnieć.     

Po uroczystości w starej cerkwii poczty sztandarowe pod eskortą harcerzy z pochodniami udały się na Stary Rynek, gdzie  w sąsiedztwie nowo-brzeskiego kościoła został posadzony Dąb Pamięci i umieszczona tabliczka z pamiątkowym grawerunkiem.
IMG_7662 IMG_7664 IMG_7665

Uroczystości kończyły się  Mszą Świętą koncelebrowaną przez trzech księży proboszczów z naszej gminy. 
W czasie kazania podkreślono, że niezbędne jest mówienie prawdy historycznej, ale też chrześcijańskie przebaczenie dla tych, którzy wyrażają skruchę za popełnione winy. Na zakończnie wspólnie odśpiewano pieśń "Boże coś Polskę..." 

IMG_7658
[Tekst i foto: Als]
"Wiosna w gębie" - robimy zdrowe kanapki z sezonowymi warzywami

Wśród uczniów klas szóstych wielką polularnością cieszą się praktyczne lekcje poświęcone zdrowemu odźywianiu, na których sami przygotowują posiłki. Dziś uczniowie klasy VI b na godzinie wychowawczej pod czujnym okiem swojej Wychowawczyni robili wiosenne kanapki. Pomysły na wykorzystanie nowalijek były różnorodne, od urozmaicenia prostych żołnierskich bułek na drugie śniadanie, przez finezyjne kanapeczki z łososiem do rzodkiewkowego ufoludka z grzanek. Pani Dyrektor Urszula Trzepałka pochwaliła pracę i zaangażowanie młodych kucharzy.
Szóstoklasiści pracowali podzieleni na cztery grupy. W sprawiedliwym głosowaniu wybrano zwycięzców: grupę "K.O.P.P.". Drugie miejsce otrzymała grupa "J.O.M.", a trzecie "Kanapkowy baron" zaś "FC po nalewce" tym razem musieli zadowolić się czwartą lokatą.
 
Po zajęciach kulinarnych skorzystała cała społeczność uczniowska, bo wiosennych kanapek było tak dużo, że wystarczyło aby podzielić się z innymi uczniami i nauczycielami, którzy ze smakiem zajadali przygotowane spacjały anawet sparafrazowali znane powiedznie "wiosna w gębie" :)

Nasza szkoła w roku szkolnym 2015/2016 aplikuje do certfikatu "Szkoła promująca zdrowie".


IMG_7629
Zdjecia z klasowego gotowania w naszej galerii:)

[Teksi i foto: Als]

Pierwsza pomoc ratuje życie - udział w święcie projektów gimnazjalnych

Dziś uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni przez nasze Gimnazjum do wzięcia udziału w Święcie Projektów.
Klasy drugie prezentowały przygotowane przez siebie projekty naukowe.
Tematyka projektów była bardzo ciekawa. Jako piwerszy był projekt historyczny dotyczący naszej Małej Ojczyzny. Przebrani w stroje adekwatne do wykonywanej pracy np. rolnika czy księdza, uczniowie opowiadali  jak na przełomie XIX i XX wieku wyglądało codzienne życie różnych warstw społecznych w Nowym Brzesku. Na projekcie chemicznym poruszono tematykę ekologiuczną związaną z niodpowiedzialnym spalaniem śmieci, a w projekcie polonistycznym "Jesteś tym czego słuchasz" uczniowie omawiali subkultury młodzieżowe.

Największe zainteresowanie wzbudził jednak projekt biologiczny na którym przypomniamo zasady udzielania pierwszej pomocy, wykonywania resuscytacji, bandażowania czy wzywania pomocy. Do pokazów byli zapraszane osoby z publiczności. Demonstrowano na fantomie i ucznach, jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Tu liczą się minuty, czy ktoś przeżyje czy nie i dlatego warto wiedzieć jak postępować.

IMG_7643


Dziękujemy za zaproszenie na to pouczające spotkanie ze starszymi kolegami!

Na zakończenie Święta Projektów odbyła się charytatywna aukcja prac plastycznych i biżuterii wykonanych przez uczniów Gimnazjum. Dochód został w całości przeznaczony na wsparcie Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.

 [Tekst i foto: Als]