
W Teatrze Słowackiego i w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Klasy czwarte niedzielne popołudnie spędziły w ciekawy sposób. Korzystając z rześkiej i słonecznej wiosennej pogody wybraliśmy się do Krakowa.
Najpierw dzieci zwiedzały wystawy pt. "Bogowie Satrożytnego Egiptu" i "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski" w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Naszym przewodnikiem była Pani Małgosia Toroń, która podzieliła się z dziećmi swoją bogatą wiedzą historyczną. W czasie niedzielnej lekcji historii bylismy podzieleni na dwie grupy. Najpierw wystawy oglądała klasa IVb. Aby uprzyjemnić pozostałym osobom oczekiwanie na spotkanie z najprawdziwszymi egipskimi mumiami, spacerowaliśmy po Starym Mieście i oglądaliśmy różne ciekawostki zabytkowego Krakowa np. nowowykonane witraże według projektu Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się na Placu Wszystkich Świętych.
O godzinie szesnatstej rozpoczęło się przedstawienie pt. "Pinokio" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Było to wspaniałe barwne widowisko, które ubogacone było tradycyjnymi włoskimi melodiami i piosenkami. W Teatrze zajmowaliśmy loże pierwszego piętra, były one dawniej przeznaczone dla cesarza i jego dworu. Samo przedstawienie, jak i imponujący budynek teatru wywarły na nas niezapomniane wrażenie.
Do domu wracaliśmy późnym wieczorem. Dzięki temu mieliśmy okazję podziwiać pięknie oświetlone zabytki, czyli magiczny Kraków nocą.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgosi za wspaniałą lekcję historii dla klas czwartych w Muzeum Archeologicznym, Pani Jagodzie Wędel za liczne starania aby zarezerwować nam jak najleposze miejsca na "Pinokiu" i opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki, Rodzicom za miłą atmosferę i towarzyszenie nam w eskapadzie.
Wychowawczynie klas IVab
Maria Bąk i Alicja Sendek
Proszę, przepraszam, dziękuję… - program aktorski o dobrym wychowaniu
Dobre wychowanie jest bardzo ważne w codziennym życiu w szkole, w domu, w miejscach publicznych, w czasie spotkań z kolegami. Powinniśmy zachowywać określone zasady kulturalnego sposobu bycia aby nikogo nie urazić i samemu nie czuć się źle w towarzystwie innych osób. Ale skąd w polszczyźnie wzięło się słowo „grzeczny…”?
Dziś aktorzy z werwą i humorem uświadamiali starszych uczniów naszej szkoły zebranych na hali sportowej, że dobre wychowanie to nie jest tylko pomysł, który obowiązuje w naszej szkole. To powszechnie znane zasady, które pomagają odnaleźć się wszystkim dorosłym w całej Europie i na świecie. Jeżeli chcesz być dobrze odbierany powinieneś je respektować. Wchodzenie i wychodzenie, przywitanie i pożegnanie, zachowanie przy stole i na przyjęciu, jak rozmawiać i kiedy nie rozmawiać przez telefon – mnóstwo ciekawych i pożytecznych wskazówek i zabawnych scenek w których udział brali wybrani spośród publiczności ochotnicy. Usłyszeliśmy też wspaniale zinterpretowane wierszyki i piosenki poświęcone tematyce dobrego wychowania.
„Bądź uprzejmy” „Pokaż klasę” - to proste rady, które mogą wiele poprawić w naszym codziennym życiu.
Więcej zdjęć z naszego spotkania można zobaczyć na naszej stronie w zakładce "Galeria".
[Tekst i foto: Als]
Konkurs na palakat
Konkurs na plakat dla przedszkoli i klas pierwszych szkoły podstawowej! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Proszowicach zaprasza grupy przedszkolne 5-6 latków oraz klasy pierwsze, biorące udział w programach ,,Czyste powietrze wokół nas" oraz ,,Nie pal przy mnie, proszę" do udziału w konkursie, którego celem jest pogłębienie wiedzy o wpływie palenia tytoniu, wdychaniu dymu tytoniowego i życia w środowisku zanieczyszczonym na zdrowie. Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić udział grupy/klasy do dnia 17.03.2017 r. a następnie wykonać plakat, który będzie umieszczony w miejscu widocznym dla rodziców dzieci. Szczegółowy opis zasad konkursu w Regulaminie.
Projekt - książeczka przedszkolaka
Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprojektowały własne książeczki.
Projekt miał za zadanie rozbudzanie zainteresowania książką. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię, rozszerza świat jego uczuć i myśli.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac dzieci przy wejściu na parterze szkoły.
[Tekst i foto: J. Gorzałczany]
Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wiosenne nuty” Żębocin
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Dziecięcej „Wiosenne nuty” Żębocin 21.03.2017 r.
Konkurs odbędzie się w Szkole Muzycznej I st. w Żębocinie. Konkurs ma charakter powiatowy i przeznaczony jest dla przedszkoli i szkół podstawowych.
Serdecznie zapraszamy uczniów oraz nauczycieli.
Zgłoszenia z naszej szkoły przyjmuje Pani Ewa Skóra
R E G U L A M I N KONKURSU PIOSENKI DZIECIĘCEJ „WIOSENNE NUTY”
§1 ORGANIZATOR
1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Muzyczna I st. w Żębocinie
2. Termin i miejsce realizacji: 21.03.2017, Szkoła Muzyczna I st. w Żębocinie, Żębocin 65, 32-100 Proszowice, godz. 11.30.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany godziny rozpoczęcia konkursu.
3. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika, wiek, tytuł utworu, rodzaj akompaniamentu, dane opiekuna oraz reprezentowaną placówkę należy przesyłać mailowo na adres: muzyczna_zebocin@op.pl lub pocztą z dopiskiem „Wiosenne nuty” do 14.03.2017 r.
4. Wszelkich informacji nt. konkursu udziela sekretariat szkoły tel. 12 386 45 42 w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7:30 do 14:00 oraz wtorki i czwartki w godzinach 10:00-18:00.
5. Informacje dotyczące harmonogramu przesłuchań konkursowych zostaną umieszczone na stronie www.zs-zebocin.pdg.pl w zakładce Szkoła Muzyczna – aktualności do dnia 16.03.2017 r.
§2 CELE KONKURSU
Celem Konkursu jest:
1. Wspieranie osób uzdolnionych wokalnie,
2. Propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci,
3. Twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci i młodzieży,
4. Promocja twórczości dziecięcej,
5. Promocja młodych wykonawców biorących udział w Konkursie,
6. Wyłonienie utalentowanych dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do pracy twórczej w zakresie muzyki,
7. Rozwijanie talentów estradowych,
8. Kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.
§3 POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych: I: 5-6 lat , II: 7-8 lat, III: 9-11 lat.
2. Uczestnicy mogą występować solo i w duecie.
3. W przypadku, gdy w duecie biorą udział uczestnicy z dwóch kategorii wiekowych, duet zaliczany jest do wyższej kategorii wiekowej.
4. Konkurs ma zasięg powiatowy, adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli.
5. Udział w konkursie jest dobrowolny.
6. Wpisowe za konkurs wynosi 10,00 zł za jednego uczestnika – płatne w sekretariacie szkoły w dniu konkursu.
7. Zasady konkursu zawarte są w Regulaminie konkursu dostępnym w siedzibie Organizatora oraz na stronie internetowej www.zs-zebocin.pdg.pl/ w zakładce Szkoła muzyczna Aktualności
8. Przystępując do konkursu, uczestnicy akceptują zasady zawarte w Regulaminie konkursu.
§4 ZASADY UCZESTNICTWA
1. Solista lub duet wykonuje jeden utwór wokalny o tematyce wiosennej.
2. Wykonawcy występują przy akompaniamencie „na żywo” lub nagranym na nośniku.
3. Niedopuszczalny jest występ a cappella.
4. Łączny czas wykonania nie może przekraczać 5 minut.
§5 OCENA
Komisja Artystyczna (Jury) powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni laureatów w poszczególnych reprezentacjach biorąc pod uwagę następujące kryteria:
a) dobór repertuaru (tekstu i muzyki) dostosowany do wieku i możliwości wykonawczych uczestnika,
b) umiejętności wokalne,
c) wartości wychowawcze,
d) ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie: ruch sceniczny, oddanie klimatu piosenki.
§6 NAGRODY
1. Ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem dyplomów i nagród dla laureatów i dyplomów dla wszystkich uczestników odbędzie się po posiedzeniu Jury w dniu konkursu, tj. 21.03.2016 r.