Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

I miejsce w Powiatowych Zawodach Siatkówki Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej



30.03.2017 na hali sportowej w Nowym Brzesku odbyły się zawody na których stawiły się drużyny z poszczególnych gmin naszego powiatu. Najlepsze okazały się dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku, które wygrały turniej.
Drużyna otrzymała dyplom i pamiątkowy puchar, które będą na honorowym miejscu w naszej szkole. 


Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. 




IMAG0091

Fizyka dla smyka - "Magnetyzm" pokazy naukowe dla dzieci z oddziału przedszkolnego


28. marca we wtorek odbyły się zajęcia pt.,, Tajemnice magnetyzmu" podczas, których przeprowadzono kilkanaście eksperymentów fizycznych z zastosowaniem oryginalnych zestawów edukacyjnych.
Dzieci zobaczyły w jaki sposób pod wpływem pola magnetycznego długopis zawisł w powietrzu, przedmioty poruszały się w nieskończoność. Pokazano siłę i niesamowite właściwości magnesu. Dzieci poszukiwały ukrytych przedmiotów za pomocą wykrywacza metalu. Ponadto zostały pokazane dzieciom przedmioty używane codziennym życiu.

Zajęcia były bardzo atrakcyjne i ciekawe, gdyż każde z dzieci brało aktywny udział - przeprowadzając doświadczenia wspólnie z osobą prowadzącą
.




[Tekst i foto: J. Gorzałczany]








Szkolne przesłuchania w Konkursie Recytatorskim "Oczarowani Bajką"



Uczniowie pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego pięknie przygotowali się do powiatowego Konkursu Recytatorskiego pt. "Oczarowani bajką". Niestety nasza gmina może wysłać na ten konkurs tylko małą delegację uczniów - najlepszych recytatorów w swoich kategoriach wiekowych. 

Oto zwycięzcy szkolnych eleiminacji, którzy najciekawiej zaprezentowali swoje interpretacje poezji dziecięcej  na szkolnych przesłuchaniach (pierwsze trzy osoby będą nas reprezentować w Proszowicach):

I miejsce: Dominika Klasińska - IV b
II miejsce: Amelia Ciepichał -  V a
III miejsce: Martyna Oraczewska - VI a

wyróżnienia:
za pełną humoru interpretację - Krzysztof Waryłkiewicz V a
za wspaniałe opanowanie pamięciowe utwotu o znacznym stopniu trudności - Wiktoria Poszwa IV a
za bardzo dobry dobór treści wiersza do tematyki konkursu - Gabrysia Pokorniak - VI b


Komisja oceniająca podkreśliła, że tegoroczne eliminacje stały na wyjątkowo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy konkursu byli bardzo dobrze przygotowani, nikt nie miał problemu z pamięciowym opanowaniem często długich i wymagających utworów poetyckich. a interpretacje były bardzo ciekawe i zróżnicowane. Jury rekomenduje wiiele z usłyszanych dziś recytacji poezji dziecięcej do zaprezentowania w programie uroczystej akademii z okazji Dnia Patronki.

Serdecznie dziękujemy Paniom Polonistkom Jagodzie Wedel i Eli Kiszce za organizację konkursu w naszej szkole, wspaniałe przygotowanie uczniów, cenne wskazówki na zajęciach dodatkowych, przeprowadzanie eliminacji klasowych i rozpalanie w dzieciach miłości do pięknej polszczyzny.



[Tekst i foto: Als]


Grand Prix w Konkursie Piosenki Dziecięcej "Wiosenne nuty"



  W dniu 21 marca. 2017 r. w Szkole Muzycznej I Stopnia w Żębocinie odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej „WIOSENNE NUTY”. Konkurs podzielony został na trzy kategorie wiekowe: I 5-6 lat, II 7-8 lat, III 9-11 lat.

Oto wyniki:

Kategoria wiekowa II:  7-8 lat,
II miejsce duet –  Zuzanna Ziarko i Anna Sobczyk z klasy II c
III miejsce dla duetu – Maja Nowak i Emilia Gołębiowska z klasy II a
Wyróżnienie przypadło duetowi – Daria Adamek i Magdalena Nowak z klasy II a

Kategoria wiekowa III: 9-11 lat

Grand Prix: Aleksandra Twaróg klasa Va
II miejsce: Dominika Klasińska klasa IVb
Wyróżnienie: Jacek Jakubowski klasa IVa

 

Serdecznie gratulujemy!
W czasie konkursu naszymi reprezentatntami opiekowały się Panie Ewa Skóra i Agata Indyka.




Zdjęcie Oli z występu na akademii 13 marca 2017 gdzie śpiewała piosenkę Agnieszki Osieckiej "Polska Madonna"

[Tekst: E. Skóra, foto Als]








Fizyka dla smyka - warsztaty doświadczeń "Tajemnice światła"



 Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole zorganizowano warsztaty dla dzieci poświęcone zagadnieniom z dziedziny optyki pt. "Tajemnice światła". W zeszłym roku szkolnym braliśmy udział w doświadczeniach z dziedziny magnetyzmu i dźwięku. Eksperymenty były prowadzone przez Pana Tomka - fizyka z Akademii Nauki.
21. marca doświadczenia przeprowadzały klasy IV-VI a następnego dnia młodsze klasy I-III.


Poznaliśmy dziś odpowiedź na wiele pytań np. skąd się biorą kolory, jak powstaje tęcza, na czym polegają sztuczki iluzjonistów, którzy wyciągają królika z pustego pudełka. 
Doświadczenia z okularami dyfrakcyjnymi, pryzmatem, laserami, peryskopami, lustrami, kalejdoskopami, pozornym ruchem i innymi ciekawymi przyrządami fizycznymi wzbudziły ogromną ciekawość we wszystkich uczestnikach. Praktycznie każde dziecko pomagało w przeprowadzaniu eksperymentów. 
"To jest jak "Galileo" na żywo i wszystkiego mogę dotknąć", "Już się nie mogę doczekać kiedy się będziemy uczyć fizyki" - oto niektóre komentarze z zajęć Akademii Nauki. Najczęstszy okrzyk to było jednak "Łał!!!", no bo co powiedzieć gdy w zwykłej klasie pojawia się tęcza, albo 2 Euro znika bez śladu? 
Zajęcia "Fizyki dla smyka" były bardzo pożyteczne, ze względu na ogromną dozę wiedzy, która w formie zabawy dotarła do każdego ucznia biorącego w nich udział. Pobudziły też ciekawość świata i zmobilizowały do zgłębiania sekretów nauki.

Serdecznie dziękujemy Pani od przyrody - Marii Bąk za zaproszenie i zorganizowanie kolejnego pobytu Akademii Nauki w naszej szkole. 





[Tekst i foto: Als]