Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Szkolny konkurs piosenki patriotycznej uczniowie klas IV-VI

W dniu 8. listopada odbyły się przesłuchania konkursowe w kategorii uczniowie klas IV-VI. Wokaliści występowali solo w duecie i zespołach prezentując jury 9 różnorodnych wykonań. Wyniki są następujące:

 

I miejsce ex aeqo:
Dominika Klasińska (kl. IVb), Gabriela Pokorniak, Martyna Oraczewska (kl. VI b),
piosenka „Przybyli ułani pod okienko”

Aleksandra Twaróg (kl. V), piosenka „Dziewczyna z granatem w ręku”

 

II miejsce:

Wiktoria Caba (kl. V), piosenka „Legiony”

 

III miejsce:

Jacek Jakubowski, Wiktoria Poszwa (kl. IV a), piosenka „Legiony”

 

Wyróżnienie: Patryk Kamiński (kl. VI a), piosenka „Szara Piechota”

 

Serdecznie zapraszamy na koncert laureatów podczas akademii z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości w dniu 10. listopada 2016r. o godz. 11.00 na hali Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Nowym Brzesku.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

[Tekst i foto: E. Skóra]







Teatr i słodka przygoda



Dnia 7.11.2016 klasy II a, II b, II c wraz z Wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Na ten wyjazd czekaliśmy już od dawna. Pierwszym punktem wyprawy było przedstawienie teatralne w Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Nowej Hucie w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacji In-Art. Spektakl, którego już sam tytuł zapowiadał się intrygująco „Przygody kota – mądrość pokoleń”, z pewnością dostarczył wielu pozytywnych wrażeń. Z zapartym tchem oglądaliśmy wspaniałe dekoracje, doskonałą grę aktorów oraz słuchaliśmy świetnie dobranej muzyki podkreślającej przeżycia sceniczne postaci. Występujący wcielali się m.in. w role gospodarza, przebiegłych myszy, mądrej sowy, strasznego niedźwiedzia, czy też zabawnego jeża, ale przede wszystkim w role tytułowych kotów. Podczas spektaklu było niemal wszystko – śmiech, zabawa, chwile grozy i smutku, ale  i doskonałe przesłanie. Każdy z oglądających na podstawie przygód Bonifacego i Filemona mógł przekonać się, że pokolenia mogą i powinny się uczyć od siebie nawzajem. Nam, zarówno morał bajki, jak i samo przedstawienie, bardzo się spodobały, z chęcią pojedziemy na kolejne spektakle.

Drugim punktem wycieczki były  warsztaty w Fabryce Cukierków ,,Ciuciu’’, mieszczącej się na ul. Grodzkiej 38 w Krakowie.Jest to jedyna i najmniejsza w Polsce fabryka tworząca słodycze w oparciu o technologię z XVII wieku, jak również jedyny producent karmelków tworzonych bez pomocy maszyn.Rzecz dzieje się na powierzchni zaledwie  pięćdziesięciu metrach kwadratowych, ale uśmiechnięte miny i cieknąca ślinka dzieci są bezcenne.
W manufakturze dzieci dowiedziały się jak wytwarzało się słodycze kilka wieków temu, poczuły aromat unoszący się podczas produkcji słodkości oraz miały możliwość spróbować ciepłego cukierka, który trzeba przyznać smakował wyśmienicie :). Na koniec każdy otrzymał Certyfikat Młodego Karmelarza oraz paczuszkę ze wspaniałymi łakociami, którą mógł zabrać do domu i poczęstować swoich najbliższych.

Ponieważ pogoda w dzień wycieczki nam dopisała i było pięknie, udaliśmy się również na spacer uliczkami Krakowa. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice oraz wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej. Do Nowego Brzeska wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci i z nową wiedzą, jak zrobić pyszne cukierki.

Kto wie, może w przyszłości, któryś z drugoklasistów sam otworzy swoją własną fabrykę cukierków :)




[Tekst i foto: M. Styczeń]







Pyza na polskich dróżkach


Najmłodsi uczniowie naszej szkoly byli dziś na wycieczce w Krakowie. Pierwszoklasiści i dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką swoich Pań i Rodziców uczestniczyli w spektaklu muzycznym w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. "Pyza na polskich dróżkach" to rozśpiewana i roztańczona lekcja geografii, historii i przyrody naszego kraju. Dzieci wraz z małą Pyzą poznawały nie tylko folklor różnych regionów ale takze najważniejsze skarby naszej Ojczyzny. Wizyta w prawdziwym teatrze wywarła na małych widzach niezapomniane wrażenie.

Nastepną godzinę milusińcy spędzili w Krainie Zabaw Dziecięcych "Aninkino" korzystając z wszelkich tamtejszych atrakcji przeznaczonych dla dzieci. Radosna zabawa w gronie rówieśników buduje dobre więzi w grupie szkolnej i sprzyja dobrym relacjom społecznycznym. Razem zdobywaliśmy wspólne pogodne doświadczenia.
Kierownikiem wycieczki była Pani Grażyna Jakubowska, a opiekunkami Panie Katarzyna Wójcik i Justyna  Gorzałczany.


[Tekst: Als]





Szkolny konkurs piosenki patriotycznej

R E G U L A M I N  
SZKOLNEGO KONKURSU PIOSENKI  PATRIOTYCZNEJ

  • 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
  1. Konkurs adresowany jest do uczniów Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Nowym Brzesku. Organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych:
    szkoła podstawowa:
    I kategoria: klasy 0 - III,
    II kategoria: klasy IV-VI.
    III kategoria  klasy I-III gimnazjum.  

    Uczestnicy mogą występować solo, w duecie i w zespole.
  1. Termin realizacji: 09.11.2016r. (według ustalonego harmonogramu)

  2. Należy wypełnić zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika, klasę, tytuł utworu. Zgłoszenia addajemy do organizatora - Pani Ewy Skóry.

 

  • 2 CELE KONKURSU
  1. Popularyzowanie śpiewania pieśni patriotycznych,
  2. Wspieranie osób uzdolnionych wokalnie,
  3. Promocja wykonawców biorących udział w Konkursie,
  4. Kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.

 

  • 3 ZASADY UCZESTNICTWA
  1. Solista, duet lub zespół wykonuje jeden utwór wokalny o tematyce patriotycznej.
  2. Wykonawcy występują przy akompaniamencie nagranym na nośniku.
  3. Z jednej klasy może występować maksymalnie trzech wykonawców.

 

  • 4 OCENA

Jury wyłoni laureatów  w poszczególnych reprezentacjach biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • dobór repertuaru,
  • interpretacja,
  • ogólne wrażenie artystyczne.

 

Postanowienia końcowe:

  • Przesłuchania konkursowe odbędą się 09.11.2016 r.

  • Uroczysty Koncert Finałowy odbędzie się w dniu 10.11.2016 r.






Poznajemy historię naszej Małej Ojczyzny odwiedzając miejsca Pamięci Narodowej



"Tym dla których Bóg, Honor i Ojczyzna były ważniejsze niż własne życie..." - ten napis odczytano w ostatnich dniach wielokrotnie ponieważ uczniowie naszej szkoły jak co roku odwiedzali z nauczycielami cmantarz i troskliwie zajęli się miejscami pamięci narodwej w naszej miejcowości. Uczniowie posprzątali i zpalili znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przy obelisku ku czci żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej położonym przy ulicy Krakowskiej.

Poszczególne klasy miały na zajęciach religii lub godzinach z wychowawcą wyjścia na cmentarz. Po drodze dzieci zatrzymywały się na Starym Rynku, gdzie jest wsadzony Dąb Pamięci o ofiarach z Katynia. Na cmentarzu oprócz modlitwy za poległych w obu wojnach żołnierzy uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o grobach i pomnikach z okresów zaborów liczących ponad sto lat.  

W szkole zorganiozwano zbiórkę biało-czerwonych zniczy. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zajął się posprzątaniem pominka Nieznanego Żołnierza.
W dniu Wszystkich Świętych zapalone w tym miejecu będzie mnóstwo zniczy - znaków naszej pamięci o poległych w obronie naszej Ojczyzny.
WP_20161027_13_09_56_Pro
 [Tekst: Als, foto: E.Skóra, foto "galeria": Als]