Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Szkolne rekolekcje wielkopostne


Dziś zakończyły się czterodniowe rekolekcje wielkopostne w parafii Nowe Brzesko na terenie której znajduje się nasza szkoła.

W czwartek i piątek dzieci uczestniczyły w rekolekcjach razem z nauczycielami a w weekend z rodzicami. Nauki głosił nam Ksiądz prałat Stanisław Grudzień - emerytowany kapłan, który był około 50 lat temu jako neoprezbiter,  księdzem wikariuszem w naszej parafii. Pomimo upływu lat ksiądz rekolekcjonista znalazł nic porozumienia ze starszymi i młodszymi uczniami, co sprawiło, że czas modlitwy i skupienia dobrze nas przygotował do przeżycia nadchodzących świąt Wielkanocnych.

W naszym imieniu podziękowanie za nauki rekolekcyjne złożyli wraz z kolorową laurką uczniowie i uczennice z klasy II b. 





Certyfikat Wielkiego Serca

Dziś do szkoły dotarł certyfikat od Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt za przekazanie darów dla zwierząt. Oto treść listu, który był załączony do listu:

Szanowni Państwo,

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Przedszkolakom, Uczniom, Rodzicom
i Nauczycielom za udział w akcji organizowanej przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami pt. „Gwiazdka dla Zwierzaka 2015”.

W tegorocznej edycji wzięło udział 302 placówki edukacyjne i dzięki Waszemu wysiłkowi udało się zebrać 21485,24 kg karmy, w tym :

 

  • suchej karmy dla kotów – 2861,44 kg

  • suchej karmy dla psów – 10603,28 kg

  • konserw dla kotów – 3384,22 kg

  • konserw dla psów – 4636,30 kg

 

Państwa wielkie zaangażowanie przekłada się na ilość zebranej karmy, dzięki czemu zwierzaki mają zapewnioną karmę praktycznie na cały nadchodzący rok.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

 

Zarząd Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

oraz pracownicy KTOZ Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie.


certyfikat

 
Wystawa instrumentów strunowych z recyklingu

Na parterze naszej szkoły znajduje się wystawa instrumentów strunowych. Te niezwykłe pomoce dydaktyczne wykonali uczniowie klas piątych na lekcję muzyki.



Na zajęciach uczniowie poznali podstawowy podział instrumentów strunowych w zależności od sposobu wydobywania z nich dźwięku, czyli instrumenty strunowe:
szarpane,
smyczkowe
i uderzane.

Uczniowie na lekcji wysłuchali także nagrań z przykładowymi brzmieniami różnych rodzajów instrumentów, uczyli się je rozpoznawać.

W domu sami (lub z pomocą rodziców) wykonali swoje projekty gitar, cytr i innych cudów zaopatrzonych w struny. Warto zauważyć, że do wykonania tych pomocy dydaktycznych użyto różnych odpadów czyli materiałów z recyklingu.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy instrumentów.

 

[tekst i foto E. Skóra]




Teatr i archeologia

10. marca 2016r. uczniowie klasy Va i Vb uczestniczyli w ciekawej wycieczce do Krakowa organizowanej w ramach realizacji podstawy programowej. Najpierw dzieci wzęły udział w lekcjach historycznych w Muzeum Archeologicznym. Dotyczyły one życia mieszkańcow średniowiecznego Krakowa oraz wczenego średniowiecza w Małopolsce. Lekcja muzealna miała temat: „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”.
Następnie udaliśmy się do Teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl muzyczny w adaptacji i reżyserii Jarosława Kiliana pt. „Pinokio”. Była to baśniowa historia o losach drewnianej marionetki, która zamienia się w chłopca. Postać Pinokia jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych bohaterów dziecięcych we współczesnej kulturze. Jego niesamowite przygody to wspaniała opowieść o dojrzewaniu oraz zmaganiu się z własnymi niedoskonałościami. Reżyser i autor scenicznej adaptacji bajki C. Collodiego znalazł w znanej opowieści uniwersalne przesłanie dla dzieci w każdym wieku – być dobrym i uczciwym. Pinokio to niewdzięcznik, łobuziak i leń  cudownie zabawny i tragiczny w swoich zmaganiach z własną naturą o to, by być dobrym. Niesamowitym przygodom Pinokia towarzyszyły piosenki z muzyką Grzegorza Turnaua. Widowisko uatrakcyjniły wspaniałe kostiumy projektu Julii Skrzyneckiej oraz magiczna, wciąż zmieniająca się scenografia. Wszystkim bardzo podobało się wnętrze teatru, piękne dekoracje i kostiumy aktorów. Sama sztuka przypadła bardzo dzieciom do gustu dzięki sporej dawce humoru i językowi bliskiemu młodemu odbiorcy 
Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie klasy Va udali się do Domu Jana Matejki na lekcję poświęconą legendom w malarstwie tego wielkiego polskiego malarza. Nie tylko zwiedzali dom rodzinny mistrza: piękny salon, sypialnię, jadalnię i pracownię, ale także poznawały legendy związane z Krakowem W pomieszczeniach znajdowało się mnóstwo zabytkowych przedmiotów należących do Jana Matejki: meble, obrazy, pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku. W tym czasie klasa Vb uczestniczyła w lekcji muzealnej w Arsenale - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotyczyła ona największych bóstw starożytności. Uczniowie obydwu klas byli bardzo aktywni w zajęciach czym zasłużyli sobie na uznanie przwodników.

[tekst. E. Skóra, E. Kiszka, foto. P. Gołębiowski]

 Na zdjęciu zabytkowa kurtyna autorstwa Siemiradzkiego w Teatrze im. Juliusza Słowackigo w Krakowie.
(Wiecej zdjęć z tej wycieczki w naszej galerii). 



1_1


Klasa czwarta na wycieczce

Klasa czwarta dziś odwiedziła Muzeum Brata Alberta w Igołomii. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o świętym Adamie Chmielowskim, rekonstrukcję wnętrza budynku mieszkalnego z XIX w. oraz wnętrze Izby Celnej, która zanajdowała się w Igołomii na granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego.
Kolejnym punktem wycieczki były samodzielne zakupy w restauracji - trzeba się było posilić przezd wizytą w teatrze. Wielkie wrażenie zrobiło wspaniałe wnętrze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a muzyczny spektakl o "Pinokiu" wzbudził niekłamany zachwyt w młodej widowni. Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do domu.