Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Najmłodsi odwiedzili planetarium


16. marca 2016 r. uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami udali się do pobliskiego królewskiego miasta Niepołomic. W tamtejszym Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym najmłodsi wysłuchali kosmicznej prelekcji o układzie słonecznym, a następnie obejrzeli seans o gwiazdach.

Poznając naszą Małą Ojczyznę, spacerując urokliwymi alejkami Niepołomic pierwszoklasiści zdobywali dziś sprawność „TURYSTA”. Jest to element realizowanego przez nich projektu sportowego „Mały Mistrz”.

Tematyka wycieczki ściśle realizowała zagadnienia podstawy programowej i była dobrym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkolnej klasie.

Wycieczkę zorganizowały Panie Aneta Kwiatek, Agata Indyka i Magdalena Styczeń.


Zdjęcia z wycieczki do zobaczenia w naszej zakładce "Galeria".

DSC_0188 (Kopiowanie)


Przygotowujemy pierwszy dzień wiosny!


Samorząd Uczniowski zaprasza uczniów do wzięcia udziału w szkolnych obchodach przwitania wiosny w przyszły poniedziałek 21. marca 2016 r.

Na hali sportowej odbędzie się spotkanie gdzie każda klasa przez 5-6 minut będzie się mogła zaprezentować śpiewając, recytując, pokazując swoje przebrania lub przedstawienia aby pokazać się kolegomi koleżnakom w jakiś symapatyczny i wesoły sposób.

Drugim elementem naszego świętowania ma być prowadzenie wybranych lekcji przez uczniów na przedmiotach, na których nauczyciele wyrażą zgodę. Należy wceześniej uzgodnić z nauczycielem prowadzącym zajęcia, kto będzie "zastępczym pedagogiem" i jaka będzie tematyka lekcji oraz stosowane środki dydaktyczne.

Za wzorowe przeprowadzenie lekcji w tym dniu, ciekawą prezentację klasy i wesołe przebrania wiosenne można otrzymać od wychowawcy pochwały z zachowania.

Zapraszamy do dobrej zabawy!

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego






Konkurs Piosenki Dziecięcej „Wiosenne nuty” - sukces solistów i duetów

W dniu dzisiejszym w Szkole Muzycznej I stopnia w Żębocinie odbył się powiatowy konkurs muzyczny. Był on adresowany do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli a został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: I: 5-6 lat , II: 7-8 lat, III: 9-11 lat.

Celem Konkursu było:
1. Wspieranie osób uzdolnionych wokalnie,
2. Propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci,
3. Twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci i młodzieży,
4. Promocja twórczości dziecięcej,
5. Promocja młodych wykonawców biorących udział w Konkursie,
6. Wyłonienie utalentowanych dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do pracy twórczej w zakresie muzyki,
7. Rozwijanie talentów estradowych,
8. Kształtowanie umiejętności współzawodnictwa.

 

Naszą szkołę w konkursie reprezentowało 13 uczestników.

Oto lista nagrodzonych osób.

W drugiej kategorii wiekowej: 7-8 lat
I miejsca nie przyznano
II miejsce ex aequo: Wiktoria Poszwa klasa III a piosenka pt. ,,Witaj wiosno’’
II miejsce ex aequo: Maja Nowak klasa I a piosenka pt. „Maszeruje wiosna”

Kategoria wiekowa III: 9-11 lat
I miejsce ex aequo: Wiktoria Caba klasa IV a piosenka pt. „Złoty kluczyk”
II miejsce ex aequo: Jacek Jakubowski klasa III a piosenka pt. ,,Uśmiechnięta wiosna”
II miejsce ex aequo: duet – Gabriela Pokorniak i Martyna Oraczewska
klasa V b piosenka pt. „Wiosna w błękitnej sukience”
III miejsce: Dominika Klasińska klasa III b piosenka pt. ,,Maszeruje wiosna’’

 

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.



[tekst i foto: E. Skóra] Już wkrótce więcej zdjęć w naszej galerii.




Spektakl "Gramatyka polska"


Klasy VI wraz z  gimnazjum uczestniczyły w minispektaklu pt "Gramatyka Polska", który dzis odbył się na hali sportowej. Gościliśmy w naszej szkole aktorów scen krakowskich. Program pełen humoru i wspaniałej poezji zaprezentowali uczniom Wojciech Habela i Jacek Lecznar z Agencji Artystycznej PRO- ART KRAK.

Tytułowym motywem przedstawienia było przypomnienie uczniom części mowy odmiennych i nieodmiennych oraz części zdania. Aktorzy, w bardzo humorystyczny sposób, przekazali uczniom podstawowe wiadomosci z gramatyki języka polskiego. Dali tez popis aktorskiego warszatu, który zrobił wielkie wrażenie zwłaszcza na naszych szkolnych recytatorach i członkach kółka teatralnego. Aktorzy podczas swojego występu recytowali wiersze z klasyki polskiej poezji dopasowane idealnie do zaganień, które aktualnie omawiali w czasie spektaklu np. gdy była mowa o przymiotniku usłyszeliśmy "Stepy Akermańskie", a gdy mowa była o osobach w odmianie - aktorzy brawurowo wykonali wiersz pt. "Paweł i Gaweł", podobnie wiele innych utworów było dopasowanych do treści teoretycznych.

Do podsumowania przedstawienia i aktywnego udziału w ćwiczeniach podsumowujących zostali zaangażowani uczniowie. Pod koniec spektaklu losowo wybrani z widowni młodzi widzowie bez problemu potrafili dopasować konkretne zdania w określone rozbiory gramatyczne a  wybrane słowa do poszczególnych części mowy czy części zdań.

Spektakl okazał się doskonałym pomysłem na powtórzeniową  lekcję języka polskiego w gościnnym wydaniu.




[tekst i foto: ALs]



Świetlik i inne przebłyski myślenia matematyczno - przyrodniczego;)



W ubiegłym tygodniu odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs przyrodniczy "Świetlik". Jak co roku cieszył się dużą popularnością. Przygotowując się do konkursu dzieci wykonują dużo eksperymentów i obserwacji ze swoimi nauczycielami i pracują też samodzielnie w domach.
Z klas II w konkursie wzięło udział 20 uczniów i uczennic przygotowywanych przez Panie Marzene Lewińską i Grażynę Nowak,
a z klas IV-VI wystartowało 30 uczniów przygotowanych przez Panie Marię Bąk i Ewę Skórę. Choć konkursowe testy pisaliśmy 8. marca to na wyniki trzeba czekać do końca maja.

Nasze najbliższe szkolne plany na Dzień Ziemi to specjalne akcje połączone z udziałem w warsztatach przyrodniczo-fizycznych pt. "Fizyka dla smyka" sześć modułow tematycznych na każdym poziomie edukacyjnym:
- magnetyzm,
- światło,
- dźwięk,
- powietrze,
- elektrostatyka,
- zjawiska magiczno-naukowe.

 Chętni uczniowie w dzień ziemi będa mogli wziąc też udział w ogólnopolskim konkursie przyrodniczo ekologicznym "Eko test". Jest on organizowany w dwóch grupach wiekowych: klasy II-IV i V-VI.
Zapraszamy uczniów do zapisów u p. Marii Bąk.


Panie Ania Maderak i Alicja Sendek zbierają zapisy do wiosennej edycji ogólnopolskiego konkursu matematyczego Olimpiada Wiedzy "Archimedes.plus".