Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Wyróżnienia w Powiatowym Konkursie Recytatorskim


2 grudnia 2016 roku w Centrum Kultury i Wypoczynku odbył się XXI Konkurs Recytatorski im. Ludwika Hieronima Morstina. Przypominamy, że Konkurs odbył się w roku, w którym obchodzimy 130. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci naszego Pisarza.  Warto dodać, że Ludwik Hieronim Morstin jest ważną postacią dla naszego regionu. Urodził się i mieszkał w Pławowicach. Był poetą, pisarzem, dyplomatą, współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i miłośnikiem piękna Ziemi Proszowickiej. Organizował w swoim pałacu w Pławowicach słynne zjazdy poetów, w których uczestniczył m.in. Julian Tuwim !!!

W etapie powiatowym Konkursu naszą Szkołę reprezentowały: D. Klasińska - kl. IV b,  N. Gołąb- kl.VI b i M. Oraczewska- kl. VI b. Uczennice do Konkursu przygotowywały się pod opieką p. E. Kiszki.

Poziom konkursu był - jak zawsze - wysoki. Uczestniczyło w nim 25. recytatorów z powiatu proszowickiego. Wasze koleżanki pięknie się zaprezentoway i zdobyły dwa wyróżnienia (Diminika Klasińska i Martyna Orzaczewka). Otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy osiągnięć :)

WP_20161202_009 (1)
WP_20161202_006 (1)










Zagłosujcie na naszych w Konkursie "Misja – książka!"


W Gimnazjum im. Bohaterów Ziemi Nowobrzeskiej w Nowym Brzesku powstały dwa zespoły uczennic, które pod opieką nauczycielki języka polskiego - Marii Pempuś tworzyły własne książki.

Zespół w składzie: Natalia Trzepałka, Dagmara Skóra i Gabriela Pieprznik (uczennice klasy IIIa) , zgłosił na konkurs utwór pt. „ Rozsypane uczucia”. Każda z uczennic jest autorką jednego opowiadania, którego bohaterką jest współczesna  nastolatka przeżywająca młodzieńcze problemy. Zdjęcia zamieszczone w książce wykonała Natalia Trzepałka.

 

Kolejny zespół utworzyły uczennice: Katarzyna Piekarz z kl. IIIa oraz z kl. IIb: Aleksandra Armatys, Justyna Charzewska, Ewelina Gorzałczany, Julia Jędracha, Magdalena Stępińska,Wiktoria Warchoł, Julia Wyczesany. Każda z nich jest autorką jednego opowiadania składającego się na zbiór pt. „W pełni księżyca”. To książka opowiadająca o sile przyjaźni w obliczu zagrożenia. Zdjęcia wykonały: Katarzyna Piekarz i Ewelina Gorzałczany, a projekt okładki opracowała Aleksandra Armatys.
           

    Obydwie książki są już dostępne na stronie internetowej https://ridero.eu/pl/konkurs/votes/

Zachęcamy Wszystkich do ich przeczytania  i oddania głosu, niestety, tylko na jedną z nich.

 Jak zagłosować ? Należy wejść na stronę https://ridero.eu/pl/konkurs/votes/  Odszukać książkę, na którą chcemy oddać głos, nacisnąć zielone serduszko. Następnie wybrać opcję, czy chcemy głosować przez Facebooka, E-maila, czy przez Twittera. (Gdy wybierzemy, że głos chcemy oddać przez e-maila, należy podać swój adres e-mail, a następnie aktywować ten głos poprzez wejście na pocztę i naciśnięcie  linku  podanego w wiadomości) .

 Konkurs: Misja - książka! to ogólnopolski turniej literacki, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki!

Młodzi autorzy, z pomocą i wsparciem nauczyciela - opiekuna drużyny, piszą opowiadania i projektują książkę od pierwszej do ostatniej strony w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero.

Konkurs ma na celu:

  • rozwijanie kreatywności i talentów literackich;
  • wzbudzenie zainteresowania procesem powstawania książki;
  • zachęcanie do pracy zespołowej.

 

Termin zgłaszania zbiorów opowiadań upływa 30 listopada. Pierwszym etapem wyłaniania laureatów jest otwarte głosowanie internautów na stronie konkursu. Można oddać jeden głos na jedną książkę. Zasady głosowania: https://ridero.eu/pl/faq/?p=395 
Spośród 50 prac z największą liczbą głosów, 5-osobowe Jury, złożone ze znawców literatury i rynku wydawniczego, wybierze zwycięzców.

 

Z góry DZIĘKUJEMY za wszystkie oddane głosy.

[Tekst: M. Pemepuś]







Akcje charytatywne w naszej szkole


Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcjach charytatywnych zorganizowanych przez starszych uczniów. Są to:

- zbiórka surowców wtórnych: elektrośmieci i makulatury - pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na odbudowę pomnika Orląt Lwowskich z 1918r. (do poniedziałku 5 XII),

- świąteczna zbiórka żywności długoterminowej dla ubogich rodzin - akacja realizowana wspólnie z parafią w Nowym Brzesku (do poniedziałku 5 XII),

- "Pełna miska dla schroniska" - zbiórka karmy, kocyków, zabawek itp. dla zwierząt, którymi opiekuje się schronisko (do 21 XII).








Szkolny etap Konkursu recytatorskiego im. L.H. Morstina 


28 listopada 2016 odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina
. Eliminacje są 1. etapem  konkursu powiatowego  poświęconego  Pamięci naszego regionalnego Pisarza. W tym roku obchody są szczególne, gdyż 12 grudnia  przypada 130 rocznica urodzin L.H.Morstina.  W szkolnym konkursie brało udział 13 uczestników z klas IV-VI. Uczestnicy konkursu recytowali  utwory poetyckie dowolnych autorów. Komisja Konkursowa  w składzie: p. Alicja Sendek, p. Gizela Poszwa, p. Jadwiga Wędel  przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce: Dominka Klasińska- ucz. kl. IVb oraz Natalia Gołąb-ucz. kl. VIb, II miejsce: Martyna Oraczewska-kl.VIb, III miejsce: Magdalena Maderak-ucz.kl.IVb oraz Wiktoria Łuczywo-kl.IVa . Wyróżnienia otrzymały: Amelia Ciepichał-kl.V oraz Gabriela Pokorniak-kl.VI b. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem pań Polonistek-E. Kiszki, J.Wędel.

Laureatki  I i II miejsc będą nas reprezentować 2 grudnia na  etapie  powiatowym Konkursu Recytatorskiego im. L.H. Morstina organizowanego przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach .

Oto parę ważnych informacji o Patronie naszego Konkursu:

morstin3

Ludwik Hieronim Morstin ( 1886-1966 )

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci naszego regionalnego pisarza Ludwika Hieronima Morstina. Pisarz, dramaturg, poeta, publicysta i tłumacz urodził się  12 XII 1886 r. w Pławowicach , położonych w Gminie Nowe Brzesko.

 Jest autorem wielu utworów wystawionych na scenie, np. „Obrona Ksantypy”, „ Polacy nie gęsi”, „ Kleopatra”. O pięknie przyrody i życiu wiejskim pisał w poezjach „Chwasty kwitnące na rodzajnem polu”

Cenił spotkania i rozmowy z ludźmi. Przyjaźnił się z wieloma artystami. Swoje spotkania z ludźmi, umiłowanie teatru, wrażenia z podróży, piękno dalekich miejsc i Ziemi Proszowickiej opisał w wielu wspomnieniach, np.: „Opowieści o ludziach i zdarzeniach”, „Spotkania z ludźmi”, „Z niejednej szuflady”.

Ludwik Hieronim Morstin w swoim pałacu w Pławowicach zorganizował zjazdy poetów, pisarzy, literatów. Na zjeździe w 1928 roku młodzież naszej Szkoły pod opieką nauczycieli brała udział w tym spotkaniu. W czasie zjazdu recytowano wiersze, wystawiano przedstawienia teatralne, prowadzono rozmowy na tematy literacko-artystyczne. W Pławowicach bywał Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Pawlikowska Jasnorzewska i wielu innych artystów.

W 1945 roku  Pisarz musiał wyprowadzić się z Pławowic, później mieszkał w Krakowie, Zakopanem i Warszawie. Zmarł  12 V 1966 r. w  Warszawie i wraz z żoną Janiną( nazywaną Niną),  pochowany jest na warszawskich Powązkach.

[Tekst: J. W.; foto w galerii: Als]







Zabawa Andrzejkowa


Dziś w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Żywiołowym tańcom towarzyszyły tradycyjne wróżby i zabawy towarzyskie. Zabawy były prowadzone przez nauczycieli i starszych uczniów z Samorządu Szkolnego. W klasach Rodzice przygotowali dla swoich dzieci pyszne poczęstunki.
Dzieci z nauczania początkowego bawiły się na hali sportowej do południa, a po lekcjach do godziny 18.00 będzie  impreza dla klas IV-VI. Być może na popołudniowej zabawie gimnazjaliści będą mieli okazję pochwalić się młodszym kolegom zdobytymi na w-f umiejętnościami - czy zaprezentują opanowany krok walca angielskiego?

Już wkrótce zdjecia w galerii :)


DSC06000 (Kopiowanie)

[Tekst: Als, foto: P. Gołębiowski]