Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Szkolne zawody siatkówki

W dniu  31.10.2018 na ostatnich popołudniowych lekcjach Sekcja sportowa Samorządu Uczniowskiego za zgodą Dyrekcji  zorganizowała szkolne zawody w siatkówce.

 

Program zawodów był następujący:

12:40-14:20-Czas trwania zawodów

12:40-12:45-Wstęp, ogłoszenia, regulamin

12:45-13:00-Rozgrzewka

13:00-14:20-Mecze

 

Uczniowie opracowali i przedstawili harmonogram, program i regulamin zawodów:

1. W podstawowym składzie znajduje się 6 graczy.

2. Można odbijać rękami, głową oraz nogą (nie więcej niż raz w jednej akcji).

3. Dotknięcie siatki oraz przekroczenie linii pod siatką to strata punktu.

4. Sędziuje nauczyciel lub wyznaczony przez organizatora sędzia.

5. Set ma 11 punktów, gra trwa do 2 wygranych setów.

6. Odbędzie się 8 meczy po 4 na każdym boisku oraz finał.

7. Drużyna nauczycieli gra 2 pierwsze mecze.

8. Na końcu odbędzie się finał w którym dwie drużyny z największą liczbą zwycięstw zagrają ponownie.

 

Mecze odbyły się według następującego harmonogramu:

Boisko 1

1. Nauczyciele - 3ab gimnazjum

2. 3ab gimnazjum - 7 i 6

3. 3ab - 8b

4. 3ab - 8a

Oraz finał

 

Boisko 2

1. 8a - 8b

2. Nauczyciele oraz wygrana w meczu 8 klas

3. 7 i 6 - 8a

4. 7 i 6 - 8b

 

Mecze sędziowali:

Jakub Mróz

Oliwia Łanecka

Bartosz Trzepałka

 

Oto tabela wyników:

Boisko 1

Boisko 2

1. Nauczyciele-3ab gimnajzum                  wynik 0:3

1. 8a-8b                                                 wynik 2:1

2. 3ab gimnazjum-7 i 6                            wynik 3:0

2. Nauczyciele-8a                                     wynik 2:1

3.3ab-8b                                                wynik 3:0

3. 8a-7 i 6                                               wynik 3-0

4.3ab-8a                                                wynik 2:1

4. 8b-7 i 6                                               wynik 3-0

Finał 3ab-8a                                           wynik 2:1

 

 

Ostateczna klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:

 

I miejsce - 3ab gimnazjum
II miejsce - 8a
III miejsce - 8b
IV miejsce - 7 i 6

 

Oto skład zwycięskiej drużyny z klasy 3a oraz 3b gimnazjum

Jan Kołodziej

Mateusz Waryłkiewicz

Wojciech Borycki

Damian Kasza

Sebastian  Jaworski

Piotr Kubik

 

Organizatorzy zaproponowali następujące nagrody

- 1. miejsce: Pochwała z zachowania i ocena z WF-u.

- 2. miejsce oraz pozostałe: pochwały z zachowania za udział.

 

Sekcja sportowa Samorządu Uczniowskiego  dziękuje wszystkim zawodnikom, kibicom oraz nauczycielom, którzy pomagali w przeprowadzeniu zawodów, rozkładali trybuny i boiska, czuwali nad bezpieczeństwem kibiców i zawodników. Mamy nadzieję, że w tym półroczu uda nam się zorganizować jeszcze jakieś szkolne zawody sportowe.

[Tekst: Jan Kołodziej, foto galeria: Als]



Wyniki konkursu plastyczno- literackiego „Legenda Smoka Wawelskiego”- moja własna książeczka.

Celem konkursu jest rozbudowanie zamiłowań literackich dzieci, zachęcanie do tworzenia, pobudzanie wyobraźni  i fantazji.

Konkurs polegał na wspólnej pracy rodzica oraz dziecka: wspólnie zredagowanie treści opowiadania, napisana przez opiekuna na komputerze, wzbogacona barwnymi ilustracjami dziecka.

 Oceniony został wkład pracy, kreatywność ,treść i walory estetyczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie.

Nagrodzono  i wyróżniono następujące prace:

I miejsca:

Aleksander Jakubowski

Aleksandra Jędrosz

Michał Błaszkiewicz

Jan Samek

Emilia Kucharczyk

Aleksander Wójcik

Natalia Wójcik

Artur Konieckiewicz

Dorota Walczak

IMG_5469

IMG_5472

Tekst, foto: Justyna Gorzałczany

W dniu 9. października 2018r. uczniowie klas: IV - VI oraz VIIIa, VIIIB, IIIa i IIIb gimnazjum przystąpili do pisania VI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Tekst dyktanda dla młodszych uczniów pt. "Wygrał Polskę na fortepianie" dotyczył osoby Ignacego Paderewskiego - wybitnego polskiego pianisty i premiera pierwszego w wolnej Polsce rządu. Z kolei uczniowie starszych klas zmierzyli się z tekstem przybliżającym historię obchodów Święta Niepodległości od jego ustanowienia do czasów obecnych: "Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości". 
Ogółem w dyktandzie uczestniczyło 61. uczniów Naszej Szkoły. 

Najlepsze wyniki uzyskali:

 

klasy IV - VI

Adam Adamczyk kl. IVa

Bartosz Cywicki kl. IVb

Marek Błaszkiewicz kl. VIa

Dominika Klasińska kl. VIb

 

klasy VII - VIII i III. gimnazjum

Sebastian Bartosik kl. VIIIb 

 

O tym, czy uzyskane przez nich wyniki wystarczą, by zakwalifikować się do wojewódzkiego etapu dyktanda, poinformujemy w terminie późniejszym. 

Elżbieta Kiszka - szkolny organizator konkursu

Wycieczka Klasy VII



         9 listopada klasa VII wraz z wychowawcą: p. Sylwią Szywalską i opiekunami : p. Jadwigą Wędel i p. Małgorzatą Toroń była na wycieczce w Krakowie. Głównymi etapami wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym i obejrzenie sztuki teatralnej pt.: „Kamienie na szaniec ”.
Uczniowie zwiedzili wystawę „Broń i Barwa w Polsce", która jest wystawą stałą i znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Zwiedzający oglądali militaria od średniowiecza do II wojny światowej.
W muzeum znajduje się ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach np. rząd koński po Stefanie Czarnieckim, sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego. 
Na wystawie nie brak było rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Uczestników, zwłaszcza chłopców, zainteresowały strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania rapierów. 
Lekcja muzealna była ciekawa, bo Pani przewodnik potrafiła uczniów zainteresować swoimi opowieściami. Praca w grupach i wypełnianie kart pracy wpłynęło na to, że większość uczestników pracowało aktywnie.
Bardzo interesującym doświadczeniem okazała się wizyta w Teatrze Współczesnym znajdującym się przy ulicy Starowiślnej 21 w Krakowie. To teatr prywatny, którego założycielem jest Bartosz Jarzymowski, aktor, reżyser, dyrektor Teatru. Teatr Współczesny w Krakowie wystawia głównie sztuki oparte na tekstach młodych polskich dramaturgów. Przedstawienia dla dzieci i młodzieży wystawia gościnnie na scenach teatrów w całej Polsce od 2002 roku. Jest to teatr kameralny, gdzie widownia zajmuje tylko 7 rzędów. Uczniowie klasy 7 siedzieli w pierwszych rzędach i mieli wrażenie, że sami uczestniczą w grze. Obejrzany spektakl był adaptacją teatralną książki pt. „ Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego.
W widowisku trzej młodzi przyjaciele: Alek, Rudy i Zośka ze względu na wojenną rzeczywistość musieli przejść przyspieszone dojrzewanie. Harcerze z Szarych Szeregów zeszli do niepodległościowego podziemia. Głowy pełne marzeń i planów musiały się zmierzyć z obroną ojczyzny. Klimat wojennej stolicy podkreślały wyświetlane na scenie fragmenty dokumentalnych filmów. Efekty specjalne w postaci odgłosów walk przenosiły widzów w tamte czasy. Także wojenne piosenki, które były śpiewane w Warszawie przybliżały widza do atmosfery wojny i walki z okupantem. Kostiumy aktorów także pokazywały, że stroje nie były najważniejsze dla naszych bohaterów, a wszystko inne , co mogło przynieść wolność. Uczniowie mogli poznać autentyczne wydarzenia spod Arsenału, epizody z życia okupowanej stolicy, ale także codzienne troski i dylematy bohaterów. Widzowie zauważyli, że ciekawostką było to, iż ukochana Alka -Basia- wcielała się także w rolę narratora. Bohaterowie sztuki i książki poświęcili swoje życie dla Polski, a młodzi ludzie oglądający sztukę, zastanawiali się, jak oni zachowaliby się w wojennej rzeczywistości ?!

20181009_101712
/ tekst JW /

Wycieczka do Planetarium i Zamku Królewskiego w Niepołomicach!!!

Dnia 9 października 2018r. uczniowie klas II A, II B i III A wraz z wychowawczyniami wybrali się na zwiedzanie Zamku Królewskiego w Niepołomicach zwanego ,, drugim Wawelem’’. Przez wieki zamek był rezydencją królów polskich. Obecnie otwarty jest dla gości i turystów. Zwiedziliśmy Muzeum Niepołomickie, które opiekuje się bogatymi zbiorami i udostępnia je zwiedzającym. Szeroki wachlarz tematyczny eksponatów gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: miłośnicy historii, sztuki, architektury, ludowego rękodzielnictwa i przyrody.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Podczas dwugodzinnych zajęć prowadzonych przez pracowników Planetarium uczniowie próbowali zgłębić tajniki tego, co pojawia się na naszym niebie. Poznali gwiazdy  i gwiazdozbiory, które możemy obserwować z Ziemi, Słońce oraz Układ Słoneczny i jego składniki: planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy i komety. To niezwykłe miejsce pozwoliło przenieść się uczestnikom pod rozgwieżdżone niebo i zrozumieć rządzące nim zasady. Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, wywołały niezapomniane wrażenia i nasunęły wiele pytań. Spacer po orbitach i wędrówka wśród ośmiu planet naszego Układu utrwaliły wiedzę astronomiczną i przyrodniczą. Oczywiście mieliśmy też okazję kupić pamiątki, które będą nam przypominały o tym wspaniale spędzonym dniu.

Opiekunowie wycieczki: Magdalena Styczeń, Marzena Lewińska, Grażyna Nowak

20181008_111117

Tekst i zdjęcie: Magdalena Styczeń