
W dniu 6. listopada 2018r. pięć uczennic naszej szkoły wzięło udział w Małopolskim Konkursie Języka Polskiego organizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ciekawy temat konkursu: „Wszystko w naszych rękach”, pobudzał z pewnością wyobraźnię i zachęcał do zapoznania się z lekturami zalecanymi przez organizatora: dwie powieści, nowela, tekst piosenki, reportaż, film fabularny, hasła encyklopedyczne związane z tematyką konkursu, umiejętność tworzenia wymaganych podstawą programową form wypowiedzi oraz biegłe posługiwanie się słownictwem dotyczącym dzieła literackiego i filmowego. Wspólnym mianownikiem wszystkich konkursowych tekstów kultury była rola indywidualności, kreatywności w pokonywaniu życiowych trudności i odkrywaniu siebie. Uczestniczki konkursu musiały wykazać się doskonałą znajomością literatury konkursowej, redagowały także list i opowiadanie twórcze. Poziom konkursu – jak zawsze był bardzo wysoki, dlatego cieszą nas uzyskane wyniki:
1. Laura Miska z kl. 8a – 39p./60p.
2. Kinga Kijowska z kl. 7 – 26p.
3. Amelia Ciepichał z kl. 7 - 24p.
4. Katarzyna Zapart z kl. 7 – 22p.
5. Amelia Cieśla z kl. 7 – 6p.
W dniu 15. listopada w Naszej Szkole odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. L. Hieronima Morstina organizowanego co roku przez Centrum Kultury w Proszowicach. Tegorocznym zmaganiom konkursowym przyświecała tematyka patriotyczna, aby uczcić w ten sposób 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Do szkolnego etapu zgłosiło się 13. uczestników w dwóch kategoriach wiekowych.
Na etapie powiatowym w Proszowicach reprezentowały Naszą Szkołę następujące uczennice:
Klasy IV – VI:
- Maja Nowak - kl. IVa
- Milena Migas – kl. Va
- Wiktoria Poszwa – 6a
Klasy: VII, VIII i III. gimnazjum:
- Amelia Ciepichał - - Kl. VII
- Paulina Stachowicz – kl. IIIb

[Tekst i foto: J. Wędel]
Projekt DOM - Pierwsze próby modelarskie
W ramach zajęć technicznych uczniowie klas szóstych budowali z kartonów makiety wnętrz domów.
Praca była zorganizowana metodą projektów. Każda grupa uczniów wykonywała następujące zadania:
- zaprojektować w odpowiedniej skali wnętrze domu/ mieszkania wraz z wyposażeniem i przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń,
- przygotować odpowiednie materiały do sporządzenia makiety, takie jak kartony z recyklingu, kleje, farby, kolorowe papiery i inne artykuły,
- jak najstaranniej zbudować makietę domu odwzorowując plan w trójwymiarowej przestrzeni (3D).
Uczniowie z zapałem podjęli się trudnych dla nich praktycznych zadań, do których wykorzystywali zdobyte na plastyce umiejętności manualne i umiejętność zmniejszania obiektów w określonej skali ćwiczoną na matematyce i przyrodzie.
Przez ostatnie dwa tygodnie prace uczniów były wyeksponowane w klasach i każdy mógł je podziwiać.
A może ktoś z naszych uczniów zostanie architektem lub projektatntem wnętrz?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej zakładce „Galerii”.
[Tekst: Als, foto. K. Porębska]
Klasy szóste w Ekospalarni i na filmie "Dywizjon 303 - historia prawdziwa"
23. paźdzernika klasy szóste z wychowawczyniami Marią Bąk i Alicją Sendek, udały się na długo oczekiwaną wycieczkę po ścieżce edukacyjnej w Zakładzie Termicznego Przetwarzania Odpadów czyli w Ekospalrni w Krakowie.
Na początku naszej przygody obejrzeliśmy film edukacyjny, a później ubrani w ochronne kaski i kamizelki zwiedzaliśmy nowoczesną Ekospalarnię. Na żywo zobaczyliśmy jak ważne jest odpowiednie segregowanie naszych śmieci i przekonaliśmy się, że przynosi to ekonomiczne korzyści. Ogromne wrażenie zrobiła na nas część ciągu technologicznego zwana bunkrem gdzie cały czas panuje podciśnienie, które pomaga neutralizwać nieprzyjemne i szkodliwe wyziewy. Obserwowaliśmy podjeżdżające rozładowujące się śmieciarki czyli samochody MPO. Później mieliśmy możliwośc wejść do pomieszczenia technicznego skąd kierowane są suwnice z gigantycznymi 4,5 tonowymi chwytakami, które mieszają śmieci i wrzucają je do spalania. Spalanie odbywa się w temperaturze 800 stopni Celcjusza. Produkowana jest w ten sposób energia cieplna i elektyryczna dla miasta Krakowa. W czasie naszej wycieczki mogliśmy nawet porozmawiać z pracownikami, którzy obsługują gigantyczne chwytaki ze specjalengo pomieszcenia sterowniczego.
Zobaczyliśmy jakie odpady są przywożone do utylizacji i jakie popioły, żużel i metal opuszczają Ekospalarnię oraz dowiedzieliśmy się jak są wykorzystywane. Podziwialiśmy zawansowaną technologię nie tylko w czystym procesie spalania, ale także w sterowaniu i zarządzaniu tą ogromną firmą.
Na zakończenie naszej wizyty pani Przewodnik obdarowała każde dziecko pamiątkową doniczką z recyklingu z rośliną, którą można wyhodować na parapecie okiennym.
Drugim punktem naszej wycieczki było obejrzenie filmu na podstawie książki Arkadego Fidlera pt. ”Dywizjon 303”. Zobaczyliśmy, że na szacunek ze strony innych, w tym króla Wielkiej Brytanii Jerzego trzeba sobie zasłużyć poprzez uczciwość, honorową postawę, solidne podejście do obowiązków. Byliśmy dumni z postawy naszych lotników w bitwie o Anglię. Polecamy Ten film każdemu, nie tylko miłośnikom lotnictwa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki w naszej zakładce „Galerii”.
[Tekst i foto: Als]
z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się w Miejsko-Gminnym Centrum Promocji i Kultury w Nowym Brzesku w dniu 6.11.2018 r. o godz. 13.00. oraz w Uroczystym Koncercie Laureatów Konkursu Gminnego w dniu 10.11.2018 r.


text: Ewa Skóra, Foto: Ewa Skóra, Przemysław Gołębiowski
"Byliśmy - zobaczyliśmy - i... gorąco polecamy!"

[Tekst: Katarzyna Olender Foto: Przemysław Gołębiowski, Joanna Dulas]