Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Pierwszaki wiedzą „Co to za dzień?”

Nowobrzeskie pierwszaki 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczciły min. piosenką „Co to za dzień” .

20181109_120856




MISTRZ JESIENNEGO CZYTANIA W KLASACH PIERWSZYCH.


9 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole jesienna edycja klasowego konkursu pt: „Mistrz jesiennego pięknego czytania” przeznaczona dla uczniów z  klas pierwszych. W konkursie ogółem uczestniczyło 28  chętnych pierwszaków . Z klasy 1a 14 uczniów  i z klasy 1b 14 uczniów. 

Głównym celem cyklu konkursów jest przede wszystkim motywowanie do czytelnictwa, rozbudzanie pasji czytania  oraz  doskonalenie umiejętności wyraźnego i wyrazistego czytania głośnego, a  także  kształtowanie  umiejętności współzawodnictwa  i  współdziałania.

Pierwsze miejsce w klasie 1a zajęli: Marika Fąfara, Wiktoria Kawa, Julia Percik, Maja Radecka, Wiktoria Stępa, Miłosz Gaweł, Olaf Nowak, Karol Samborek, Karol Stępa.                       Wyróżnienie zdobyli: Weronika Cebula, Laura Czajka, Wiktoria Kopeć, Amelia Maj, Patryk Markocki.

W klasie 1b pierwsze miejsce zajęli: Natalia Fularska, Lena Nowak, Milena Szturyn, Patrycja Wójcik, Maciej Adamczyk, Robert Lubacha, Filip Miska, Konrad Niedźwiedź.                 Wyróżnienie zdobyli: Antonina Data, Wiktoria Data,  Maja Gołębiowska,, Daria Walczak,  Franciszek Czechowicz, Michał Malczyk.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. Zdobyte miejsce zależało tylko od szczęśliwego losowania tekstu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Konkurs był podsumowaniem pierwszej części Nowych Tropicieli.   Konkurs przygotowały wychowawczynie klasy 1a i 1b. Kolejna edycja konkursu „Mistrz zimowego czytania” odbędzie się na przełomie stycznia i lutego.

Agata Indyka

Małopolski Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2018/2019
 

 

W etapie szkolnym największą ilość punktów (powyżej 55%) uzyskali uczniowie:

Jan Melczewski klasa VIII b

Laura Miska VIII a

Aleksandra Marzec klasa VIII b

Prace konkursowe tych uczniów zostały przekazane do Komisji Etapu Rejonowego.

 

Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowali się uczniowie, którzy podczas etapu szkolnego uzyskali, co najmniej 30 punktów. Z naszej szkoły zakwalifikował
się Jan Melczewski, który zdobył 31 punktów na 40 możliwych do zdobycia punktów. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.

Etap rejonowy  Małopolskiego Konkurs Geograficznego odbędzie się 26.11.2018 r. godz. 9.00.

[Tekst: Ewa Skóra]

Wyniki Gminnego Konkurs Pieśni Patriotycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  - 6. listopada 2018r.

 

I kategoria wiekowa uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

I miejsce duet: Lena Nowak i Natalia Fularska kl. I b, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Nowym Brzesku, piosenka „Ułani”

II miejsce: Maja Adamek kl. II b, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Nowym Brzesku, piosenka

 

wyróżnienia:

duet: Maja Micuda i Milena Szturyn kl. I b, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Nowym Brzesku za piosenkę „Płynie Wisła”

 

II kategoria wiekowa uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i gimnazjum

III miejsce Maja Nowak kl. IV b, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Nowym Brzesku, piosenka „Piechota”

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i jednocześnie zapraszamy na koncert Laureatów Konkursu  Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w  dniu 10.11.2018 r. o godz. 16.00       w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku.

 

 WP_20181106_13_04_35_Pro


[Tekst i foto: Ewa Skóra]


Jak walczono o wolność Polski? - zwiedzanie Kopca Kościuszki w Krakowie



29 października klasy VI wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd składał się z dwóch etapów. Najpierw zwiedziliśmy Kopiec Kościuszki wraz ze znajdującymi się tam ekspozycjami historycznymi, a potem w Teatrze „Groteska” obejrzeliśmy sztukę pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.

          W 2017 roku decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy Kopiec Kościuszki otrzymał wyjątkowy tytuł „Pomnika Historii”. Kopiec to  symboliczna mogiła Naczelnika Insurekcji z 1794 roku. Generał Kościuszko zmarł w 1817 roku w Szwajcarii, a w 1818 r. odbył się Jego pogrzeb  na Wawelu. Kopiec został usypany w latach 1820-1823, czyli 3 lata po śmierci Tadeusza Kościuszki.  Kopiec miał ok. 34 metrów wysokości, a koszty jego powstania pokryli ofiarodawcy z całego kraju.  Kopiec zawiera ziemię z pól bitewnych Racławic, Maciejowic i Dubienki oraz ze Stanów Zjednoczonych, w których Tadeusz Kościuszko walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość. W 1936 roku Kopiec Kościuszki został wpisany do rejestru zabytków.
        Szkoda nam było, że po wejściu na Kopiec, ze względu  na warunki pogodowe, nie mogliśmy zobaczyć panoramy Krakowa. Jeszcze przed wejściem na Kopiec zwiedziliśmy kaplicę bł. Bronisławy, przez którą prowadzi wejście na szczyt Kopca. Stara legenda mówi, że na wzgórzu Sikornik  ukazywała się Bronisława pośród siedmiu gorejących pochodni. Na początku XVIII w. właśnie na tym miejscu wzniesiono pierwszą kapliczkę ku czci błogosławionej norbertanki. Obok kaplicy znajduje się Kolumbarium, gdzie zgromadzono urny z pól bitewnych Tadeusza Kościuszki z Polski i ze Stanów Zjednoczonych.
       W czasie zaborów Austriacy wznieśli wokół Kopca fort cytadelowy nr 2. „Kościuszko”. W podziemiach fortu otwarto ekspozycję o tematyce militarnej z okresu I wojny światowej, pokazującą powstawanie tej imponującej budowli z czerownej cegły. Na wystawie oglądaliśmy również makietę ukazującą obronę fortu w czasie szturmu na Kraków w czasie pierwszej wojny światowej. Odważnmiejsi z na smogli wejść do zrekonstruowanych okopów z początku XX wieku.   Obecnie m.in. w forcie Kościuszki  jest otwarta stała wystawa figur woskowych, obrazujących "Polaków drogi do wolności"


    Obejrzeliśmy czternaście figur woskowych przedstawiających postaci znane z historii, takie jak Chopin, Kościuszko, Pułaski, Waszyngton, Piłsudski lub Jan Paweł II. Figury zaprezentowano w charakterystycznych dla nich sytuacjach, np. Bartosz Głowacki zasłania czapką armatę. Zwiedziliśmy także muzeum Tadeusza Kościuszki . Poznaliśmy tam fragmenty biografii Naczelnika. Mogliśmy zobaczyć fotografie, pamiątki, dokumenty, dzieła sztuki i inscenizacje ważnych wydarzeń historycznych, w tym Insurekcję w 1794 r.


 W Teatrze „Groteska” obejrzeliśmy sztukę pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, która jest adaptacją książki –lektury-pod tym samym tytułem, autorstwa L. Maud Montgomery.
Opowieść w formie musicalu przedstawia nam losy Ani Sherley , sieroty, która poszukuje domu. Utrapieniem bohaterki są jej rude włosy oraz gadatliwość. Dziewczynka trafia do domu Mateusza i Maryli, rodzeństwa, którzy przez pomyłkę adoptują dziewczynkę zamiast chłopca. Ania wnosi do ich życia dużo ciepła i miłości, sama otrzymuje dom, którego nie miała od urodzenia. Dziewczynka pracuje nad sobą i zmienia się, zdobywa przyjaciół i wykształcenie. Ciężkie chwile pomaga jej przetrwać  bujna wyobraźnia. Piosenki w opowieści o Ani „mówiły” nie tylko o urodzie i modzie, ale także o problemach mieszkańców Zielonego Wzgórza. Kostiumy i rekwizyty wprowadzały  nas w atmosferę dawności, a symboliczne drzewo podkreślało wyjątkowe podejście Ani do przyrody i uroków życia.

                                                                                                                           / tekst J.W. /