Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Konkursy matematyczne



W pierwszym półroczu w naszej szkole będą organizowane następujące konkursy matematyczne:


Małopolski Konkurs Matematyczny
- głównym organizatorem konkursu o randze olimpipady przedmiotowej jest Małopolskie Kuratorium Oświaty. Do udziału w konkursie na etapie szkolnym zakwalifikują się uczniowie z klas V-VI, którzy wypełnią kartę eliminacyjną z zadaniami. Etap szkolny odbędzie się w dniu 24. października - będą to testy z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Z naszej gminy do etapu rejonowego (12. grudnia) dostaną się najlepsi uczniowie z powiatu proszowickiego i miechowskiego. 

Zgłoszenia do 20.października. Opiekunem naukowym i koordynatorem tego konkursu jest p. Ania Maderak



"Stypediada szkolna"
- czyli ogólnopolskie konkursy matematyczne "Plus" (dla klas 4-6) i "Plusik" (dla klas 2-3) odbędą się 8. grudnia 2016. Materiały konkursowe z poprzednich lat dotępne sa na stronie organizatora ogólnopolskiego Firmy Edukacyjnej "Orzeł" - www.stypediada.pl.
Tak  jak w poprzednim roku szkolnym organizatorem i koordynatorem tych konkursów jest p. Ania Maderak i do niej należy zgłaszać się do 8. listopada aby wziąć udział w tych konkursach.



Olimpiada Wiedzy "Archimedes Matematyka.plus"
- 26. edycja ogólnopolskiego konkursu matematycznego, w którym wielu uczniów naszej szkoły odniosło już sukcesy - odbędzie się 7. listopada. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas III - VI. Jest to konkurs, w którym każdy uczestnik wnosi opłatę za udział. Po napisaniu testu, który zostaje odesłany i oceniony w ogólnopolskiej puli wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy oraz symboliczne nagrody - w tym roku będą to segregatory i wydawnictwo o tematyce przyrodniczej. Zgłoszenia do 13. października do p. Alicji Sendek 


Pamiętajcie w tych konkursach nie ma przegranych, są one dobrowolne i organizowane dla zwiększenia motywacji uczniów do dodatkowego zdobywania i doskonalenia wiedzy matematycznej oraz dla porównania umiejętności matematycznych na tle innych szkół w Polsce.


Do konkursów możecie przygotować się na kólkach matematycznych:
kl IVb poniedziałek - 8.00-8.45 (sala informatyczna) prowadzi p. Ania Maderak
kl IVa środa - 13.35-14.20 (sala 35, II piętro) prowadzi p. Ala Sendek
kl Va czwartek - 12.40-13.25 (sala 32, II piętro) prowadzi p. Ania Maderak
kl VIab czwartek - 13.25-14.20 (sala 34, II piętro) prowadzi p. Ania Maderak


Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w kółkach matematycznych i życzymy sukcesów w konkursach.



[Tekst: Als]




"Jesień, jesień, jesień ach to ty..."

,,Przyszła jesień piękna jesień,
wiatr przepiękne liście niesie.
Pospadały już żołędzie i kasztany,
świat jest cały malowany.
Słonko jeszcze pięknie świeci,
radują się z tego dzieci’’

Każda pora roku ma swój urok. Słowa wierszyka oraz różnorodne dary jesieni zainspirowały dzieci z klasy II b do stworzenia przepięknych prac plastycznych z materiałów ekologicznych w technice kolażu bądź kompozycji przestrzennej.
,,Dzieła’’ wykonane przez dzieciaki z pomocą rodziców odznaczają się wielką pomysłowością i oryginalnością, a widzom dostarczają wielu wrażeń i estetycznych doznań.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia niezwykłej wystawki, dopóki świeżość zachowują naturalne materiały, z których wykonane są prace.

Jesien
Dekoracje z wykorzystaniem, kasztanów, żołędzi, jarzębinki i liści; zdobią w naszej szkole korytarz na parterze. Od razu zrobiło się cieplej, barwniej i weselej!   

Miłego oglądania!!!

[Tekst i foto: M. Styczeń]






Trening bezpieczeństwa pożarowego


Dziś jednostki Straży Pożarnej z naszej giminy miały ćwiczenia na terenie należącym do naszej szkoły. Na parkingu stanęły cztery wozy ratownicze.
Strażacy byli ubrani w pełne umundurowanie i wyposażenie bojowe na wypadek gaszenia pożaru. Sprawnie rozwinięto węże i puszczono wodę ze stanowiska na wysięgniku na dach hali sportowej.  Sprawdzono hydranty oraz możliwość gaszenia ewentualnego ognia w gimnazjum oraz w innych częściach budynku. 

Pani dyrektor Urszula Trzepałka pokazała służbom ratowniczym newralgiczne punkty w szkole oraz plany ewakuacji uczniów, nauczycieli i pracowników z obiektu w razie jakiegokolwiek niebezpieczenstwa. Dzieci były bardzo zainteresowane działaniami ćwiczebnymi strażaków i pilnie obserwowały z okien akcję na parkingu. 
Mamy nadzieję, że umiejętności starżaków nigdy nie będą musiały być wykorzystywane.



[Tekst i foto: Als]






Klasa V na wycieczce w Teatrze "Groteska" i w Domu Jana Matejki


      
         
         6 października uczniowie klasy V wraz z Opiekunami  /p. A. Maderak- kierownik wycieczki,  p. J. Wędel, p. G.Poszwa/ wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W programie wycieczki było obejrzenie spektaklu teatralnego  w Teatrze „Groteska”, udział w lekcji muzealnej w Domu Jana Matejki i zjedzenie ulubionego dania w
McDonald's.

Oto krótka relacja z udanego wyjazdu.

      O godz. 9.00 w „ Grotesce”  obejrzeliśmy spektakl  pt.: „Przygody Tomka Sawyera” . Premiera spektaklu odbyła się w marcu 2016 r. Jest to adaptacja teatralna słynnej szkolnej lektury autorstwa Marka Twaina pod tym samym tytułem.

 Widowisko to opowiada o Tomku, którego wychowywała ciocia. Chłopiec płata bez przerwy figle, ale potrafi wykazać się odwagą, jest lubiany przez przyjaciół i ciocię. Nasz bohater chce spełniać swoje marzenia o zostaniu Kapitanem Parowca. Tomek  poznaje także szkolną miłość i bierze udział w humorystycznych , ale czasem niebezpiecznych wydarzeniach. Choć akcja wydarzeń przenosiła widzów do Ameryki w odległy XIX wiek, to widowisko podobało się uczniom i nauczycielom. Było pełne tańca, muzyki, zmieniających się dekoracji i ciekawego wykorzystania rekwizytów. Obok aktorów żywego planu do gry były włączone lalki, gdyż „Groteska” jest teatrem lalki, maski i aktora. Aktorzy w czasie gry nawiązywali kontakt z publicznością, co powodowało sporo zamieszania.

     Po wyjściu z Teatru  udaliśmy się na zasłużony posiłek, gdyż Opiekunowie pochwalili uczniów za grzeczne zachowanie podczas spektaklu. Pani Ania Maderak udostępniła dla każdego ucznia kupon rabatowy na zakupy w restauracji McDonald's.

    O godzinie 12.00 rozpoczęliśmy udział w lekcji muzealnej i zwiedzanie Domu Jana Matejki. Pani przewodnik bardzo cierpliwie i obrazowo przestawiała nam życie i twórczość malarza związanego z Krakowem. W XIX wieku, w Domu przy ulicy Floriańskiej 41 urodził się, mieszkał i tworzył malarz, który uwiecznił słynne wydarzenia historyczne naszego kraju. Były to obrazy wielkiego formatu. Dowiedzieliśmy się, że Jan Matejko malował, rysował, portretował i szkicował swoje dzieła. Poznaliśmy kulisy powstawania różnych dzieł. Mogliśmy obejrzeć piękne obrazy i meble. Przy zwiedzaniu kolejnych pięter zabytkowej kamienicy poszukiwaliśmy śladów legend krakowskich na obrazach Jana Matejki. Wspólnie opowiadaliśmy o smoku wawelskim, braciach, którzy się pokłócili przy budowie wież kościoła Mariackiego, „gadających” głowach wawelskich i Stańczyku - błaźnie królewskim. Na koniec zwiedzania mogliśmy przekalkować kontury szkieletów różnych stworów i używając wyobraźni naszkicować i pokolorować  swojego smoka. Będziemy pamiętać, że choć Jan Matejko był niewielkiego wzrostu, to pozostawił po sobie wielkie dzieła. Każdy zapamiętał, że obraz pt. „Bitwa pod Grunwaldem” namalował Jan Matejko. Wiele z obrazów malarza, w tym także portretów, można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

W Galerii na naszej stronie można zobaczyć zdjęcia z tej wycieczki.



[Tekst: J. W.; foto: A. Maderak]




Cóż to były za babeczki! - z wizytą w piekarni


W środę 5 października klasy trzecie z wychowawczyniami udały się do piekarni w Nowym Brzesku. Padał deszcz i było bardzo zimno, ale gdy tylko przekroczyliśmy próg piekarni, ukazał nam się inny świat. Było ciepło, pachniało świeżym pieczywem, a właściciel, Pan Wojciech Kopacz,  piekarni przyjął nas bardzo uprzejmie i miło.
Każde dziecko zostało poczęstowane świeżutką pachnącą drożdżówką.

Dzieci oglądały cykl powstawania chleba, zobaczyły prawdziwy zakwas żytni, dzieże i piece chlebowe. Dotykały ciasta chlebowego, a nawet same uformowały babeczki, które upieczone dostarczono na drugi dzień do szkoły. Cóż to były za babeczki!
Pracujący w piekarni ludzie, jak i sam właściciel, byli uśmiechnięci i cierpliwie odpowiadali na wszystkie nurtujące dzieci pytania.
Myślę, że niejedno dziecko zastanawia się teraz, czy nie zostanie piekarzem lub cukiernikiem.  


[Tekst: Grażyna Nowak]