Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Samorząd Uczniowski i AKCJA MIKOŁAJKOWA

Jutro czyli w środę 6.grudnia z okazji Dnia Świętego Mikołaja

uczniowie zaopatrzeni w symbole mikołajkowe nie będą pytani na lekcjach!




Zabawy Andrzejkowe przedszkolaków


29 listopada, w środę w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki.

 Dla wszystkich dzieci była to okazja aby pokazać się w stroju ulubionego bohatera i radośnie tańczyć z innymi.  Różne wesołe układy taneczne i wygibasy prowadziła nieoceniona Pani Kasia od rytmiki. Były też przeloty na miotle, losowanie imion przyszłych ukochanych, ustawianie butów, rzucanie za siebie i mnóstwo innych zabaw dzięki którym śmiech mieszał się z radosnymi okrzykami.



"Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż...
Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości, zbudowały sympatyczną atmosferę i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.



Nasi uczniowie na podium Powiatowych Zawodów Szachowych

W środę 29 listopada w Koszycach odbyły się Powiatowe Zawody Szachowe. Wzięło w nich udział 44 uczniów z powiatu proszowickiego.

W Igrzyskach Dzieci (dla klas 1-4)
II miejsce zajął Adam Kazanowski (klasa IVb)
III miejsce Maciej Cywicki (klasa IIb)

W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (dla klas 5-8)
V miejsce Maja Micuda (klasa VIb)

Serdecznie gratulujemy umiejętności i życzymy dalszych sukcesów :-)


"Jadą, jadą misie..."


Z okazji sympatycznego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu zagościli wolontariusze z klasy VIa, którzy przygotowali dla dzieci inscenizację bajki  "O trzech misiach i Złotowłosej".

Uczniowie wzbogacili swoje przedstawienie o taniec i znane dziecięce piosenki o misiach.
Młodzi aktorzy wymyślili też dla siebie pomysłowe kostiumy, dekoracje i rekwizyty.
Zorganizowali realizatorów dźwięku i ekipę techniczną do zmiany dekoracji.

Młoda publiczność była bardzo zaciekawiona losem Złotowłosej. Niektóre maluchy czuły się onieśmielone postaciami, które zagościły w ich sali. Wszystkim dzieciom spodobało się dobre zakończenie bajki.
Inscenizacja szóstoklasistów została nagrodzona brawami i szerokimi uśmiechami przedszkolaków.
Są już plany na następną sztukę dla dzieci.



Niezapomniana wizyta klas szóstych w Siedzibie Władców Polski na Wawelu



23 listopada klasy szóste wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było wzięcie udziału w dwóch lekcjach muzealnych o tematyce historycznej na Zamku Królewskim: "Dary, trofea i utracone dziedzictwo" oraz  "Wawel - siedziba władców Polski".

Na Wawel przeszliśmy spacerkiem od Pomnika Grunwaldzkiego - upamiętniającego zwycięstwo króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami - Drogą Królewską. Minęliśmy Barbakan, Bramę Floriańską, Sukiennice. Na Wzgórzu Wawelskim podziwialiśmy Katedrę, w której odbywały się najważniejsze wydarzenia związane z historią każdego władcy: koronacje, śluby, chrzty, pogrzeby. Tutaj też spoczywają nie tylko królowie, ale również Wielcy Polacy zasłużeni dla Naszej Ojczyzny, tj. Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Tadeusz Kościuszko, Władysław Sikorski, Lech Kaczyński… .

Nasze lekcje odbywały się w najpiękniejszych i najcenniejszych wnętrzach pałacowych – Skarbcu, Zbrojowni oraz Komnatach Królewskich. Mogliśmy podziwiać dawną świetność dworu z przepychem pięknych sal ozdobionych słynnymi na cały świat arrasami, cennych naczyń i mebli, zabytków piśmiennictwa i militariów. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jedyny ocalały element królewskich regaliów zrabowanych w czasie zaborów przez Prusaków – Szczerbiec. Ten miecz był świadkiem dwudziestu koronacji królewskich i cudem ocalał od zniszczenia. Obejrzane wystawy to nie tylko bogactwo cennych, zabytkowych bogato zdobionych przedmiotów. To także bogactwo białych kruków piśmiennictwa z najsłynniejszym dziełem Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

To była niezapomniana lekcja historii – może  długa i męcząca, ale pełna ciekawostek dotyczących Naszej wspaniałej przeszłości. Mamy z czego być dumni!!!


 (tekst: E. Kiszka)