Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Pasjonujący dzień uczniów klas III = ...

Niezwykłe spotkanie ze ,,Skarpetkami’’ w Teatrze ,,GROTESKA’’
+
Warsztaty z najsłodszą krakowską czekoladą w roli głównej
 
Czy zastanawiało Was kiedyś, co się dzieje z osieroconymi skarpetkami, których niemal po każdym praniu brakuje w szufladzie?
Czy bycie noszonym na ludzkich stopach to ich jedyne przeznaczenie?
Czy jest realne, aby zbuntowane,, skarpetki’’ zdołały uciec, aby spełniać swoje marzenia, znaleźć własną drogę i miejsce do życia?
Próbę uzyskania odpowiedzi na te pytania podjęli uczniowie klas III, którzy w dniu 11.10.2021 udali się na wycieczkę do Krakowa, aby obejrzeć spektakl teatralny
pt : ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)’’.
Uczniowie w eleganckich strojach z wielkim przejęciem i zaangażowaniem spontanicznie reagowali na odgrywane sceny, a uśmiechy gościły na ich twarzach od pierwszej do ostatniej sceny. Barwne przedstawienie poruszyło ich serca. Szybkiej akcji, ciekawym przygodom i tematycznej scenerii towarzyszyły piękne piosenki wykonywane przez wspaniały zespół aktorski.
Kontakt z żywą sztuką z pewnością pomoże rozwinąć umiejętności literackie naszych uczniów, pozytywnie wpłynie na skupienie uwagi, wprowadzi w świat sztuki, rozwinie kompetencje społeczne oraz kreatywność.



Kolejnym punktem na naszej liście wycieczkowej była Krakowska Manufaktura Czekolady. To wyjątkowe miejsce w samym sercu Krakowa, łączy w sobie najlepsze tradycje czekoladowe z całej Galicji. Podczas ,, słodkich’’ warsztatów uczniowie ubrani w fartuchy i czapki mieli jedyną w swoim rodzaju okazję poczuć się jak prawdziwi cukiernicy i wyczarować czekoladowe pralinki z kolorowymi dodatkami. Zabawa pełna śmiechu i radości była iście ,,czekoladowa’’!!!



Pełni pozytywnej energii, bardzo zadowoleni i obładowani ,,słodkościami’’ w godzinach popołudniowych szczęśliwie wróciliśmy do Nowego Brzeska. To był wspaniały dzień!!!
Trzecioklasiści już nie mogą doczekać się kolejnej wyprawy…..

Wychowawcy klas III

Magdalena Styczeń i Justyna Gorzałczany




Konkursy w naszej szkole...

Zapraszamy do udziału:

*  *  *
Eko - różaniec

Konkurs religijno- plastyczny
(zadanie dodatkowe)
Uczniów klas I-III zachęcamy  do wykonania z różnych materiałów ekologicznych
jednej dziesiątki różańca  i oddanie do swojego katechety.  
                
Uczniów klas IV - VIII zachęcamy do wykonania z różnych materiałów ekologicznych całego różańca i oddanie do swojego katechety.

Prace powinny być podpisane.
Termin do 20 października 2021
Najbardziej pomysłowe i starannie wykonane egzemplarze zostaną nagrodzone ,a każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzyma dodatkową ocenę z religii.



*  *  *
Ogólnopolski Konkurs Matematyczny dla klas III-VIII 


OLIMPIADA WIEDZY 
ARCHIMEDES-MATEMATYKA.PLUS

zgłoszenia do 13 października 2021 roku do swojego nauczyciela matematyki. Opłata 10 zł
Każdy uczestnik otrzyma dyplom i pamiatkową nagrodę wydawnictwo „Kolekcja Świat Psiaków”. Test konkursowy odbędzie się w naszej szkole w dniu 8. listopada 2021 roku








Wycieczka klas czwartych do Krakowa

7 października 2021r. uczniowie klasy 4a i 4b wraz z Wychowawczyniami: Panią Ewą Skórą i Panią Elą Kiszką oraz polonistką Jadwigą Wędel udali się na wycieczkę do Igołomi i Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzanie Zespołu Pałacowego w Igołomi oraz wizyta w Teatrze, Laki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie.

Najpierw udaliśmy się do Igołomi. Piękną aleją kasztanową oraz ścieżką edukacyjną, prezentującą występujący na terenie Zespołu Pałacowego, dotarliśmy do uroczego pałacyku. W przeszłości należał on do hrabiego Wodzickiego i pełnił funkcję domu letniskowego. Zaprojektował go ten sam architekt, któremu zawdzięczamy Pałac Prezydencki w Warszawie.  W drodze do pałacu uczniowie przeszli też obok zabytkowej kuźni uwiecznionej na znanym obrazie Artura Grottgera pt. „Kucie kos”. Dzieło nawiązuje do autentycznych wydarzeń dziejących się na terenie Igołomi w czasie powstania styczniowego. Krążąc po dawnym ogrodzie wyobrażaliśmy sobie, jak pięknie musiało wyglądać o miejsce za czasów swojej świetności… .

Po Pałacu oprowadzał nas jego Dyrektor. Opowiedział nam historię tego miejsca, pokazał eksponaty archeologiczne znajdujące się w budynku oraz piękne pomieszczenia służące kiedyś właścicielom pałacu. Szczególnie spodobała nam się sala balowa, wystawa archeologiczna, tajemnicze zakamarki i kręte schody prowadzące nie wiadomo gdzie. Dzisiaj budynek służy nauce – znajduje się tutaj oddział Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk.

Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się do Teatru  Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Obejrzeliśmy tam przedstawienie na podstawie baśni braci Grimm pt. „O dobrym Kopciuszku  i złych siostrach”. Specyfiką tego teatru jest występowanie na scenie - obok aktorów - również masek i różnego rodzaju lalek. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, zwłaszcza postaci zwierzątek pomagających bohaterce. Nic dziwnego, że nagrodzili aktorów owacjami na stojąco. Po spektaklu aktorzy występujący na scenie oprowadzili nas po teatrze. Zdradzili trochę sekretów związanych z pracą aktora oraz pokazali różnego rodzaju maski i lalki.

Pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Nowego Brzeska i już marzymy o kolejnej wizycie w teatrze.

1634041370099

[Tekst: Elżbieta Kiszka]

Pozostałe zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.


Projekt edukacujny pt. Europa i ja


Rusza I edycja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja ‘’.
Uczniowie klas I-III rozpoczynają niesamowitą podróż po Europie.

Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się na ,, Starym Kontynencie’’.
Uczestnicy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami.

W każdym miesiącu począwszy od października do maja będziemy wykonywać ciekawe zadania związane z wybranym krajem. Efekty naszej pracy z miłą chęcią przedstawimy na Facebooku oraz stronie szkoły www. spnb.pl

Klasy III będą wędrować po Grecji- jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie, kolebce całej cywilizacji zachodniej, miejscu narodzin filozofii, demokracji i igrzysk olimpijskich, królestwie ZORBY, sera feta i oliwy z oliwek!

Klasy II poznają ,,Szwecję’’ jeden z najbardziej ,, zalesionych obszarów Europy’’, kraj w, którym powstał najdłuższy film w historii (trwał 857 minut), ojczyznę reniferów, ,,kiszonego śledzia’’ oraz kraj ,, wynalazców- Celsiusa’’- autora skali temperatury czy Alfreda Nobla-wynalazcę dynamitu.

Klasy I odwiedzą ,, Belgię’’- kraj słynący z produkcji najlepszej czekolady na świecie oraz systemu niezwykłych autostrad, które jako jedyna ludzka konstrukcja na świecie widoczna jest w nocy….z Księżyca, ojczyznę Smerfów i Corocznego Festiwalu Kotów!

Europa i ja


Zadanie: W krainie muz
- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. Z kulturą mi do twarzy



W ramach realizacji jednego z zadań z Modułu I ,, W KRAINIE MUZ'' Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,, Z kulturą mi do twarzy'' trzecioklasiści udali się na plac szkolny, aby oddać się wspaniałej zabawie plastyczno-sensorycznej, czyli malowaniu farbami plakatowymi na folii stretch.


Nowa forma pracy przekształciła się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień. Uczniowie wykonali prace plastyczne pod hasłem ,, Jesień wokół nas''.

Każda z grup niezwykle kreatywnie, zgodnie i twórczo podeszła do realizacji zadania, co zaowocowało fantastycznymi wytworami artystycznymi.

Powstała ,, Jesienna paleta barw'' w wykonaniu uczniów klas III
Zdjęcia można zobaczyć w zakładce Galerii na naszej stronie i na szkolnym facebooku.

Brawo artyści!!!

Magdalena Styczeń i Justyna Gorzałczany