Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

25 marca – Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca  każdego roku przez wszystkich miłośników Jego powieści fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego, dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Data święta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.

 

John Ronald Reuel Tolkien to angielski pisarz, znawca języka angielskiego, profesor i wykładowca na uniwersytecie w Oxfordzie.


Jest twórcą najbardziej znanego w fantastyce literackiego świata - Śródziemia. Napisał  kilka powieści, których akcja tam właśnie się rozgrywa: trylogii  pt. „Władca Pierścieni”, „Silmarillionu” oraz „Hobbita, czyli tam i z powrotem”.

Opublikował ponad 100 prac z dziedziny literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po pierwszej wojnie światowej: „Oxford English Dictionary”. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków (m.in. niemiecki, łacinę, starożytną grekę, gocki, staroislandzki, nordycki, staroirlandzki, walijski, anglosaski, hebrajski, francuski, rosyjski, fiński, holenderski, włoski).  

 

24 marca – w piątek w Naszej Szkole będziemy czytać na lekcjach języka polskiego fragmenty utworów Tolkiena,  uczniowie klasy 8b przygotują prezentację ciekawostek o pisarzu, która będzie wyświetlona na tablicy na parterze. Będzie też można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Tolkiena.

 

 

Zapraszamy do świętowania nie tylko miłośników powieści fantasy!!!



tolkien







W dniu 14 marca 2023r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ,,ŚWIETLIK" edycja XVI w którym uczestniczyło 47 uczniów z klas od 1 do 8.

Celem konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego i fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs jest skierowany do dzieci od najmłodszych klas, ponieważ to w tym czasie procesu kształcenia rozwijają się najważniejsze predyspozycje, zainteresowania i talenty.

W ramach przygotowań uczniowie wykonują  w domu doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dla każdej klasy przygotowany jest inny zestaw doświadczeń, który umożliwia uczniom zdobywanie i poszerzanie wiedzy przyrodniczej w praktyczny sposób. Końcowym etapem przygotowań jest napisanie testu wiedzy ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych (geografia, biologia, chemia, fizyka, astronomia,) dostosowane do wieku uczestników.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów, życzymy najwyższych wyników.

Ogłoszenie wyników nastąpi w maju 2023r.

Szkolny Koordynator konkursu: Maria Bąk 

Zapraszamy do akcji wielkanocnego wolontariatu


W promieniach wiosennego słońca dzielmy się z potrzebującymi.

Zapraszamy do włączenia się do wielkanocnej zbiórki żywności długoterminowej na rzecz najuboższych i potrzebujących w najbliższy piątek 17 marca i sobotę 18 marca. Jutro w godzinach 9-17 nasi młodzi wolontariusze będą kwestować w nowobrzeskich sklepach spożywczych Delikatesy Centrum i Delikatesy Euro.

Nie marnuj żywności - podziel się z innymi!

Akcja charytatywna jest organizowana we współpracy z Proszowickim Caritas.



Matematyka jest fajna! - inspirujące zabawy przedszkolaków 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi - dni 13. i 14. marca Promyczki spędziły zaprzyjaźniając się z królową nauk MATEMATYKĄ. Poniedziałek i wtorek bogate były w ciekawe, wesołe zabawy matematyczne ze zliczaniem zbiorów i rowiązywaniem prawdziwych zadań obliczeniowych na konkretach, które pojawiały się  na magnetycznej tablicy. W tych dniach wyobraźnia przestrzenna dzieci z grupy drugiej miała wielkie pole do popisu.



Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z matą i kubkami. Kodowanie to połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych, ale najważniejsza była radość z odkrywania nowych zastosowań kolorowych kubków. Tworzenie klorowych rytmów, porządkowanie przestrzeni i kreatywne pomysły - to było to!

Dzieci pracowały w grupach, przez co kształtowały swoje umiejętności społeczne, doskonaliły percepcję wzrokową, rozbudzały inwencję twórczą a przy tym świetnie się bawiły.

Na koniec zbududowały z kubków Stadion Narodowy!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii

 

16. marca obchodzony jest międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej


• Gatunku, który jeszcze niespełna 50 lat temu był skrajnie zagrożony wyginięciem.
• Z tej okazji klasa IVb zaprosiła nas do wspólnego świętowania.

Przewidziano wiele atrakcji:
- quiz przyrodniczy i mini gierki, które odbywać się będą pod okiem naszej Patronki Marii Konopnickiej – zapraszamy d o Kącika Pandy, na parterze,

- malowanie twarzy,

- wróżenie po chińsku.

  

* Tego dnia prowadziliśmy też zbiórkę funduszy na rzecz gatunków zagrożonych wyginięciem – zebrane pieniądze przekażemy na konto WWF Polska, organizacji, która wspiera ochronę zagrożonych gatunków ( wilka, sóweczki, foki szarej, rysia, pantery śnieżnej, niedźwiedzia, morświna i tygrysa)
Liczy się każdy – nawet drobny pieniążek, który wrzucimy do skarbonki!
Wielu wielbicieli przyrody przygotowało się na czwartek, wolontariusze z klasy 4 odwiedzili wszystkich, a chętni uczniowie mogli przyłączyć się do akcji.



Pandomaniacy - Klasa 4b wraz z Wychowawczynią

Zapraszamy do naszej Galerii i na szkolnego facebooka