Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności
2019-06-24

Pożegnanie „ z łezką w oku”
DSC_7923

Dnia 19 czerwca 2019r. w Naszej Szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/19r. Była to szczególna uroczystość zwłaszcza dla Absolwentów klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich gimnazjum, ponieważ był to dla nich ostatni rok kształcenia w naszej placówce. Od nowego roku szkolnego rozpoczną oni naukę w wybranych przez siebie szkołach średnich.

Wśród zebranych gości znajdowali się m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Brzesko – pan Krzysztof Madejski, Proboszcz parafii w Nowym Brzesku - prałat Benon Olejnik, Nauczyciele emeryci – w tym byłe Dyrekcje Zespołu: pani Urszula Trzepałka oraz pani Elżbieta Fularska. Obecni byli również Rodzice absolwentów klas ósmych i trzecich, którzy odbierali w czasie uroczystości życzenia i upominki od swoich wdzięcznych za wychowanie dzieci.

W czasie uroczystości Burmistrz Gminy i Miasta wraz z Dyrektorem Zespołu Przedszkolno-Szkolnego , na wniosek Wychowawców klas, trzecich gimnazjum przyznał stypendia czworgu Absolwentom, którzy wyróżniają się w nauce, zachowaniu oraz osiągają sukcesy w konkursach i zawodach, w tym sportowych: Małgorzacie Lewińskiej -kl. III b, Julii Staniszewskiej- kl. III b, Paulinie Stachowicz- kl. III b i Mateuszowi Waryłkiewiczowi- kl. III a.

Szczególnie ważnym momentem uroczystości było wręczenie nagród książkowych Absolwentom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Przez panią Dyrektor Magdalenę Doniec zostali nagrodzeni także uczniowie, którzy uzyskali najwyższy wynik na sprawdzianie ósmoklasisty i egzaminie gimnazjalnym. Byli to: Sebastian Bartosik z kl. VIII b oraz Julia Staniszewska z kl. III b .

Warto podkreślić, że w tym roku Nasi Absolwenci popisali się szczególnie wysokimi wynikami na ww. sprawdzianie i egzaminie - w rankingach uplasowali się powyżej wyników osiąganych przez uczniów w całej naszej gminie, województwie i kraju !!!

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie jednej z nauczycielek naszej szkoły, która przeszła na emeryturę - Pani Marii Pempuś . Przez wiele lat dbała ona o właściwe wychowanie młodzieży, organizowała wiele wspaniałych uroczystości, wycieczek i konkursów. Nauczyła młodych ludzi wiary we własne siły i wpajała im, jak ważne jest pokonywanie słabości, by coś osiągnąć. Wdzięczni Absolwenci pożegnali Swoją Polonistkę pięknymi życzeniami w formie wiersza napisanego przez uczennicę klasy III b Oliwię Schroeder oraz brawurowym wykonaniem przeboju Anny Jantar pt. „To, co mam”.

Część oficjalna apelu zakończyła się uroczystym ślubowaniem Absolwentów oraz przekazaniem Sztandaru Szkoły Podstawowej uczniom klasy siódmej. Warto podkreślić, że od nowego roku szkolnego przestają istnieć gimnazja. Oznacza to, że Sztandar naszego Gimnazjum im. Bohaterów Ziemi Nowobrzeskiej zawiśnie w gablocie i pozostanie częścią historii Zespołu.

Druga część uroczystości została przygotowana wg pomysłu Absolwentów, których zdecydowana większość chciała z honorem pożegnać mury szkoły. Przygotowali piękne podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Pracowników obsługi i administracji okraszone znanymi przebojami w wykonaniu naszych „Lwic Estradowych” z klasy III b gimnazjum: Pauliny Stachowicz, Małgorzaty Lewińskiej, Patrycji Kwiatek i Oliwii Wójcik. Na szczególną uwagę zasługuje nostalgiczne mini przedstawienie o „akcjach szkolnych” naszych Absolwentów w wykonaniu Oliwii Schroeder- kl. III b, Wiktorii Skrzypiec- kl. III a, Natalii Gołąb- kl. VIII b oraz Klaudii Marzec- kl. VIII a.

Po ich występie mieliśmy okazję zobaczyć popisy talentów muzycznych i tanecznych naszych Absolwentów: grę na gitarze Sebastiana Bartosika- ucznia z kl. VIII b, taniec uczennic z klasy III b: Pauliny Stachowicz, Oliwii Wójcik i Patrycji Kwiatek oraz układ choreograficzny do piosenki YMCA, będący wizualizacją marzeń o przyszłych zawodach wszystkich naszych Absolwentów.

Przed utworem finałowym zobaczyliśmy jeszcze ranking najlepszych nauczycielskich tekstów przygotowany przez Absolwentów pod czujnym okiem Naszego Teatralnego Mistrza – pani Alicji Sendek.

Cała uroczystość zakończyła się występem Wszystkich ósmoklasistów i trzecioklasistów, którzy wspólnie zaśpiewali jakże wymowny i optymistyczny przebój zespołu Sound`n`Grace pt. „Sto”. Ten niezwykły nastrój przeboju podkreśliły dekoracje: kwiaty, motyle oraz okno wychodzące na słoneczną, pełną kwiatów łąkę.

Życzymy Naszym Drogim Absolwentom sukcesów w nowych szkołach, spełnienia marzeń i tego, by zgodnie ze słowami wspomnianej piosenki, „żyli na sto, nie na pięć procent”.

Małgorzata Lewińska , uczennica z klasy III b gimnazjum , przypomniała kilka słów podsumowania o pracy Gimnazjum im. Bohaterów Ziemi Nowobrzeskiej opracowanego przez Panią Dyrektor Magdalenę Doniec.

Na koniec pani Dyrektor życzyła wszystkim Uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.[Tekst: E. Kiszka, foto: P.Gołębiowski]

2019-06-23

Historia Gimnazjum


Gimnazjum w Nowym Brzesku rozpoczęło swoja działalność 1 września 1999 roku tak jak większość gimnazjów w Polsce po wprowadzeniu reformy oświatowej i zmianie struktury szkół w Polsce. Od początku swojego istnienia było to gimnazjum dwuoddziałowe. W pierwszych dwóch latach Dyrektorem Gimnazjum i Szkoły Podstawowej była Pani Urszula Trzepałka.

Od 1 września 2001 r.po wygraniu konkursu na stanowisko Dyrektora Gimnazjum została powołana Pani Dyrektor Anna Gładysz, która obowiązki Dyrektora Gimnazjum pełniła do roku 2010.

Przez 11 lat Gimnazjum stanowiło oddzielną szkołę z siedzibą na II piętrze starszej części budynku z wejściem od ulicy Krakowskiej – (obecnie wejście na stołówkę) . Szatnia Gimnazjum znajdowała się w suterenach w miejscu gdzie obecnie znajdują się pompy ciepła. Społeczność gimnazjalna w tamtych latach była oddzielona od Szkoły Podstawowej kratą metalową, która znajdowała się na głównej klatce schodowej na poziomie pierwszego piętra. To był czas rozdzielania młodzieży gimnazjalnej od dzieci szkoły podstawowej. Z perspektywy czasu widzimy jak to się zmieniało. Od roku 2004 Gimnazjum ma nadane imię Bohaterów Ziemi Nowobrzeskiej a od 2010 po zmianie sieci szkół w naszej Gminie weszło w skład Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Nowym Brzesku.

Przypomnijmy kilka faktów statystycznych. 1 września 1999roku zapisanych do gimnazjum zostaje 58 uczniów. Klasy pierwsze liczą więc 30 i 28 osób. Od września 2001 roku Gimnazjum ma już wszystkie klasy od I do III czyli 6 oddziałów. Liczba uczniów Gimnazjum wynosi wtedy 160. Natomiast w roku 2016/17 czyli ostatnim roku kiedy istnieją jeszcze wszystkie klasy Gimnazjum liczba uczniów Gimnazjum wynosi 99. I na koniec ciekawostka - Gimnazjum w Nowym Brzesku ukończyło 764 uczniów, tylu mamy absolwentów i liczba ta przechodzi do Historii.

Od 1 września 2019 roku zgodnie z przepisami oświatowymi Gimnazja zostają całkowicie zlikwidowane. W naszym Zespole Przedszkolno – Szkolnym zostają Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej oraz Przedszkole Samorządowe.[Tekst: M. Doniec]


2019-06-12

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

z okazji Święta Patronki Marii Konopnickiej

w kategorii klas I-III

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji okładki dowolnej książki Marii Konopnickiej.

I MIEJSCE: Laura Czajka kl. Ia

II MIEJSCE: Antoni Kudelski kl. IIa

III MIEJSCE: Malwina Jędrosz kl. IIa

WYRÓŻNIENIE:

Emilia Schroeder kl. IIIa

Karol Skrzypiec kl. Ia

Serdecznie gratulujemy!

Tekst i foto: Magdalena Styczeń

2019-06-12

Wycieczka klasy VII

12 czerwca 2019 r. klasa VII była na wycieczce w Krakowie. Skorzystaliśmy z zaproszenia z Teatru Współczesnego w Krakowie i obniżenia cen biletów.

W Teatrze obejrzeliśmy sztukę pt. „Dziady cz. II” w wersji klasycznej. Jest to adaptacja utworu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.

Mogliśmy obejrzeć, prastary i pogański, obyczaj przodków, polegający na wywoływaniu duchów. Z treści sztuki i lektury wynika ludowe spojrzenie na winę i karę: za popełnione winy trzeba odpokutować. Jednak cytat z treści poucza: „Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”

Aktorzy próbowali nam przybliżyć te prawdy życiowe, a bliski kontakt z publicznością (bo to teatr kameralny) pozwolił nam realniej przeżyć przesłanie sztuki. Muzyka, światło i efekty akustyczne podkreślały atmosferę tajemniczości.

Po obejrzanej sztuce byliśmy na krótkich warsztatach teatralnych. Dowiedzieliśmy się o roli widza w teatrze oraz jak aktor może „grać ciałem”. Mogliśmy dowiedzieć się o roli reżysera, którego nie widać na scenie, a jest to osoba odpowiadająca za całość przedstawienia.

Ze względu na upalne temperatury nie udało nam się pospacerować wokół Krakowskiego Rynku i przypomnieć historię niektórych miejsc. Na koniec zjedliśmy smaczny posiłek w McDonaldzie i wróciliśmy do Szkoły.

Dziękujemy p. Patrykowi Bujakowskiemu za pomoc w opiece nad uczniami.20190612_100031

Organizatorzy: p. Sylwia Szywalska, Jadwiga Wędel

/ tekst i zdjęcia J. Wędel /

2019-06-03

 

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

z okazji Święta Patronki Marii Konopnickiej


20190603_074917

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji okładki dowolnej książki Marii Konopnickiej.

I MIEJSCE: Wiktoria Jeziorska kl. VI a

II MIEJSCE: Daria Adamek kl. IV a

III MIEJSCE: Wiktoria Ochojska kl. IV a

WYRÓŻNIENIE:

Aleksander Zych kl. IV A

Dawid Wypych kl. IV b

Julia Wilkosz kl. VI a


20190603_074911


Serdecznie gratulujemy.


20190603_074904

Organizator konkursu dla klas IV-VII Ewa Skóra


[Tekst i foto: E. Skóra]