Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności
2019-12-07

Ruszyła zimowa akcja charytatywna:  Pełna miska dla schroniska!

Dołącz do grona darczyńców Wielkiej Świątecznej Zbiórki Dobrej Karmy.

Pomagamy schronisku dla zwierząt w Racławicach. 

Starsi uczniowie zbierają codziennie dary w klasach. Akcja trwa do 17 XII 2019 r.

IMG_0397

Więcej informacji na temat akcji i śmieszne rysunki z życia naszych pupili znajdziecie w holu wejściowym szkoły, obok gabinetu Pani Dyrektor.

 IMG_0437

[Tekst i foto: Als]
2019-12-06

mikołaj                                                                    Idzie święty Mikołaj ,
Uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
Słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie
Radości i krzyku.

 

 Mikołajkowe refleksje w klasie I a- skąd się wziął Święty Mikołaj?

 

6 grudnia w Polsce obchodzimy mikołajki. To tradycyjna, polska nazwa święta ku czci Świętego Mikołaja - dawnego biskupaMiry. Postać tę znamy z wielu legend. Współcześnie, w dzień św. Mikołaja, wręcza się bliskim osobom drobne upominki, ale czy tak naprawdę wiemy skąd wzięła się ta tradycja?

Św. Mikołaj był w  IV wieku biskupem w Azji Mniejszej,

w miasteczku Mira. Legendy głoszą, że ratował skazanych na śmierć rycerzy, ocalał tonących żeglarzy, pomagał biednym ludziom - ukradkiem darował im pieniądze.

Na przestrzeni wiekówŚw. Mikołaj stał się symbolem ludzkiej dobroci i miłości do bliźniego. Nie bez powodu określamy go opiekunem dziecii do dzisiejszych czasów obdarowuje je prezentami. W Polsce  6 grudnia - prezenty Mikołaj wkłada zazwyczaj do butów i skarpet. Kolejny raz odwiedza nas w wigilię 24. grudnia i zostawia wtedy większe podarunki pod choinką.

Święty Mikołaj w różnych częściach Polski ma inne określenia, np. „Gwiazdor” czy „Dziadek Mróz”. Jeśli chodzi o wizerunek św. Mikołaja, to dawniej przedstawiano go jako biskupa w odświętnym stroju. Z czasem, jego wygląd zyskał mniej poważny charakter – to najczęściej staruszek z długą siwą brodą w czerwonym ubraniu z czapką z pomponem. Prezenty ukrywa oczywiście w dużym worku :-)

Tradycją naszej szkoły jest kultywowanie pięknego zwyczaju związanego z postacią św. Mikołaja. Również i w tym roku ulubiony święty wszystkich dzieci przybył do nich z pięknymi prezentami.


Już od samego rana pierwszoklasiści w radosnym i pełnym napięcia nastroju oczekiwali przybycia ważnego gościa. Gdy kilka minut po godzinie 8.00 pojawił się w klasie wraz z aniołkami i diabełkiem wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci. Z wielkim zapałem odpowiadali na pytania Św. Mikołaja i specjalnie dla niego zaśpiewali wesołą piosenkę pt: ,,A Mikołaj pędzi…’’. Nasz wyjątkowy gość był zachwycony i przystąpił do rozdawania prezentów. Obdarował wszystkich pięknymi książeczkami i masą słodyczy. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Ten ,,mikołajkowy’’ pełen wrażeń dzień na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci. Oby te emocje wróciły do nas za rok. Są duże szanse, że tak będzie, gdyż dzieci złożyły Świętemu Mikołajowi obietnicę, iż będą grzeczne przez następnych dwanaście  miesięcy. A skoro złożoną obietnicę należy zawsze dotrzymać – Mikołaj na pewno odwiedzi naszą klasę w następnym roku szkolnym.


Tekst i zdjęcia - Magdalena Styczeń

[Więcej zdjeć z mikołajkowego dnia znajdziecie w Galerii.] 
2019-12-05


Konkurs na Najładniejszą  Ozdobę ChoinkowąSamorząd Uczniowski we współpracy z Radą Rodziców  Zespołu Przedszkolno- Szkolnego
 w Nowym Brzesku organizują  Konkurs na Najładniejszą  Ozdobę Choinkową

  • Technika wykonania bombki  jest dowolna. Oceniana będzie kreatywność, pomysłowość
    i estetyka wykonania.
  • Najładniejsze bombki  będą nagrodzone.

Prace należy przynosić do pani wicedyrektor Anny Gładysz od 02.12. -  06. 12. 2019 r. (każda praca musi posiadać kartkę z imieniem nazwiskiem i klasą ucznia, który wykonał bombkę na konkurs)

  • Wykonane prace przeznaczone będą na Kiermasz Bożonarodzeniowy. Uzyskane fundusze przeznaczymy na potrzeby szkoły.
  • Kiermasz Bożonarodzeniowy odbędzie się
    od  12. - 19.12.2019 r. na terenie szkoły.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców ZPS w Nowym Brzesku

IMG_0438
Dzięwczęta z Samorządu Uczniowskiego zabierają ozdoby do przygotowania opisu wystawy konkursowej i kiermaszu. 

2019-12-05


„Będę tu studiować!” - Spotkanie z kriogeniką

na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dnia 3 grudnia 2019 r. za namową naszych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej w Mniszowie i pani Dyrektor Anny Gładysz – naszej chemiczki,  wybraliśmy się do Krakowa na pokazy doświadczeń naukowych. To była jedna z naszych najbardziej inspirujących  wypraw. Zobaczyliśmy niezwykłe eksperymenty  z zakresu kriogeniki czyli nauki o niskich temperaturach. Na naszych oczach działano z ciekłym azotem, skroplonym powietrzem, suchym lodem. W czasie poprzedzającego wykładu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji z pogranicza chemii i fizyki. Wgłębialiśmy się w strukturę materii i uczyliśmy się jak przeliczać temperaturę ze stopni Celcjusza na skalę Kelwina. Poznaliśmy sylwetki polskich naukowców, którzy pierwsi na  świecie opracowali aparaturę pozwalającą na skraplanie w niskiej temperaturze wielu gazów w tym azotu.

Poznaliśmy odpowiedzi na nieprawdopodobne pytania:
- -Czy można bananem wbić gwóźdź w drewnianą deskę ?
- Skąd w filmach grozy bierze się pełzająca po podłodze mgła?
- Czy można jednym uderzeniem młotka rozkruszyć parówkę?
- Jak to możliwe że w ogniu utworzy się prawdziwy lód?
- Kto poleje gołą rękę ciekłym azotem (-200 st. Cecjusza)?
- Jakiego huku może narobić mały balonik z gazem?

Ciekawy wykład i różnorodne doświadczenia zainteresowały nawet opornych na wiedzę uczniów.
Nowoczesny Campus UJ zrobił na uczestnikach wycieczki naprawdę duże wrażenie. „Będę tu studiować! Niekoniecznie na tym wydziale, ale na pewno na tej uczelni. Zobaczy Pani!”
Serdeczne tego Wam życzymy, Drodzy Uczniowie – oby inspiracja do nauki mobilizowała Was do systematycznego wysiłku i rozwijania swoich uzdolnień.


 
Dziękujemy Pani Katarzynie Porębskiej za koordynację  i pośredniczenie w organizacji wyjazdu.
 
Wychowawczynie Alicja Sendek i Maria Bąk

[ Zdjęcia już w "Galerii"]2019-12-04


Akcja charytatywna ,,Góra Grosza 2019" w naszej szkole

 

Każda drobna moneta

Może pomóc

Twojemu koledze lub koleżance.
góra grosza

W dniach od 25 listopada 2019 r. do 16 grudnia 2019r  r na terenie naszej szkoły odbywa się zbiórka monet w ramach XX Ogólnopolskiej Akcji ,,Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo ,,Nasz Dom”.

Celem akcji  GÓRA GROSZA jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Ponadto akcja spełnia przede wszystkim działanie wychowawcze – pokazuje najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Góra Grosza to także zakup rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci. To wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin.

Fundusz Góra Grosza pomaga również rozwijać talenty oraz pasje. Pozyskane środki pozwalają tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych.

Każdy grosz  daje dzieciom i nastolatkom siłę, energię i moc!

 

Mamy wielką nadzieję, iż uczniowie naszej szkoły nie zawiodąi będą działać w myśl zasady:

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele!

 

Serdecznie zachęcamy uczniów wszystkich klas do zaangażowania się w zbiórkę. Nad jej prawidłowym przebiegiemczuwa Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele.

Każdego dnia podczas długiej przerwy o godz. 11.30- 11.45przedstawiciele Samorządu Szkolnego będą ,, chodzić po klasach’’ z ozdobnym słoikiem z napisem ,, Góra Grosza’’, do którego można będzie wrzucać ,, miedziaki’’.

Pamiętajmy, że RAZEM możemy wiele zdziałać!!!!! W grupie SIŁA!!!

 

Tekst: Magdalena Styczeń