Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Powiatowy Konkurs Recytatorski im. L. H. Morstina w ProszowicachW dniu 17 listopada 2023r. odbył się w Proszowicach XXVII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Ludwika Hieronima Morstina organizowany co roku przez Centrum Kultury i Wypoczynku.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród uczniów zamiłowania do literatury pięknej, wrażliwości na piękno języka i żywego słowa.

Konkurs honorowym patronatem objął Starosta Powiatu Proszowickiego oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.

Naszą Szkołę reprezentowali:

1. Klasy IV – VI:

- Natasza Styczeń  - kl. IV b

- Aleksandra Jędrosz - kl. Va

- Aleksander Wójcik - kl. Va

- Wiktoria Stępa – kl. VIa

2. Klasy VII – VIII:

- Malwina Jędrosz – kl. VIIa

- Jakub Madejski – kl. VIIb

- Marcel Styczeń – kl. VIIb

Miło jest nam poinformować, że Jakub Madejski zajął III miejsce, a Malwina Jędrosz została nagrodzona wyróżnieniem.

Cieszymy się z występu wszystkich uczestników. Życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z osiągnięć, bo recytacja nie jest łatwą sztuką.

 

 (Tekst: E. Kiszka)

 

 


Dzień Kredki w grupie Małych Sówek


„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…” – 
kto nie zna tej piosenki? 
Kredki to prawdziwe dziecięce skarby, dzięki nim kolorowanki nabierają pięknych barw a najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. Ale czy tylko?

W kalendarzu świąt nietypowych 22 listopada ma swoje święto kredka, ale Małe Sówki czyli czterolatki wzięły udział w zajęciach z kredką w roli głównej już dziś.

Dzieci oglądały krótki filmik o produkcji kredek, poznały różne ich rodzaje. Układaliśmy kredki według podanego wzoru, a także wykonaliśmy pierwsze kodowanie, które poszło nam fantastycznie!Praca plastyczna uwieńczyła to bardzo przyjemne, aczkolwiek mało znane święto.

Małe Sówki odkryły, że z pomocą kredek można nie tylko się bawić, ale także uczyć, odkrywać kolory, ćwiczyć motorykę małą oraz kreatywnie wykorzystać wszędzie dostępne kredki.

  

Dzień buraczka ćwikłowego w Przedszkolu SamorządowymW ramach realizowanego w tym roku szkolnym przez grupę Promyczki projektu WITAMINKI – promującego zdrowe nawyki żywieniowe - 15.11.2023 r w środę w Przedszkolu Samorządowym świętowaliśmy "Dzień buraczka ćwikłowego".
„Mój buraku, mój czerwony" - fargment znanego i lubianego wiersza Jana Brzechwy również wspomina to warzywo. 
Burak ćwikłowy, pochodzący z Grecji – znany już od wieków, posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, wpływające korzystnie na nasz organizm. Celem zajęć w ramach projektu Witaminki jest kształtowanie u dzieci już od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

„Dzień buraka ćwikłowego”, Promyczki świętowały ubrane na czerwono. Dowiedziały się jakie posiada składniki odżywcze buraczek, dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Wycisnęliśmy sok z buraków ćwikłowych a chętne dzieci spróbowały po łyżeczce, sok był bardzo smaczny. Resztę soku wykorzystaliśmy bardzo twórczo, a jego zastosowanie poza walorami smakowymi jest niesamowite.

Eksperymenty z sokiem z buraka należą do tych doświadczeń, w których dochodzi do zmiany barw roztworów. Dodawaliśmy do soku, buraczanego sodę, ocet, proszek do pieczenia, mydło w płynie itp. a czerwony sok z buraka tylko zmieniał barwę na kolor malinowy i kolor bordowy a nawet na kolor niebiesko – fioletowy. Zabawy było co niemiara, a my byliśmy cali w buraczanych odcieniach.

Na koniec pomalowaliśmy sokiem z buraka na kartce papieru, efekt był zdumiewający.

Spotkanie z burakiem ćwikłowym okazało się nie tylko pożyteczne, ale także dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

Zajęcia dla dzieci poprowadziła Wychowawczyni Pani Mariola Bartula.

PS Bardzo dziękujemy za buraczki ćwikłowe do zajęć mamie Tomka, która dostarczyła nam suuuper smaczne i soczyste warzywa.