
Informacja o telefonach zaufania
oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych,
którzy potrzebują pomocy
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Mała książka – wielki człowiek
Nasi pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze za sprawą Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziękujemy !!!
Po raz kolejny zostaliśmy włączeni do kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki organizatorzy zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Nasi najmłodsi uczniowie byli zachwyceni faktem otrzymania na własność pięknej książki pt. „Wnuczka antykwariusza”. Jest to książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak;
W wyprawce czytelniczej dla Rodziców pierwszaków znalazła się pozycja pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kolejnego wydarzenia czytelniczego w naszej szkole.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ostatni piątek, 17. listopada w naszej szkole odbył się finałowy dzień akcji. Już wcześniej za sprawą siódmoklasistów w szkole pojawiły się matematyczne dekoracje przypominające przykłady z tabliczki mnożenia, sposoby sprytnego obliczania czy gry matematyczne związane z tabliczką mnożenia. Dołączyliśmy do prawie 7,5 tys. szkól z całego świata które włączyły się w propagowanie matematyki wśród uczniów. Oto kilka przykładów z tegorocznej edycji. Z Polski zarejestrowało się 6526 szkół, z Nigerii - 447, z Chorwacji - 154 a z Filipin -108. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie jeszcze kraje wzięły udział, możecie to sprawdzić na stronie organizatora.
Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Odbyło się sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas "egzaminów". Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Na zdjęciach możecie zobaczyć ilu uczniów przeszło pozytywnie tabliczkowe testy.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy umiejętności, a tych którym się nie udało odnieść sukcesu zapraszamy w poniedziałek 20 XI na dogrywkę :-)
Szkolnym Koordynatorem ŚDTM była Pani Kinga Magiera.
Przy okazji przypomnimy kalendarz wydarzeń matematycznych w naszej szkole:
I półrocze:
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- 13 XI - Małopolski Kuratoryjny Konkurs Matematyczny - etap szkolny (kl 7 i 8),
- 16 XI - Krakowska Matematyka - etap szkolny (klasy 5 i 6)
- 17 XI - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 20 XI - dogrywka - szansa dla wszystkich uczniów, którzy w piątek nie zdobyli naklejki ŚDTM i chcą się sprawdzić czy już bezbłędnie opanowali tę matematyczną umiejętność.
II półrocze:
- Luty (po feriach) - Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych,
- 14 III - Urodziny Liczby Pi - szkolne święto matematyki i konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi (już teraz możecie zacząć się uczyć ),
- 21 III - Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" (klasy 2-8)
Zapraszamy do udziału i rozwijania swoich matematycznych talentów.
Małe Skrzaty w świecie trójkątów i kwadratów
W wtorek 14 XI, na zajęciach grupa trzylatków z naszego przedszkola bawiła się z kolorowymi figurami geometrycznymi.
Maluszki uczyły się nowych słów: kwadrat, trójkąt, koło. Skrzaty trenowały umiejętności społeczne współpracując w grupie - każdy działał z zapałem aby posegregować do odpowiednich obręczy przygotowane przez Panią Renię kolorowe figury, które się bardzo wymieszały
Maluszki uczyły się nowych słów: kwadrat, trójkąt, koło. Skrzaty trenowały umiejętności społeczne współpracując w grupie - każdy działał z zapałem aby posegregować do odpowiednich obręczy przygotowane przez Panią Renię kolorowe figury, które się bardzo wymieszały
Dużą radość najmłodszym dzieciom sprawiło ćwiczenie oddechowe - dmuchanie baniek mydlanych, które po rozbiciu tworzyły idealnie okrągłe koła.
W czasie spontanicznego tańca w skocznych rytmach Skrzaty ćwiczyły spostrzegawczość i wyszukiwały wskazywane przez Wychowawczynię odpowiednie kształty lub kolory figur.
W czasie spontanicznego tańca w skocznych rytmach Skrzaty ćwiczyły spostrzegawczość i wyszukiwały wskazywane przez Wychowawczynię odpowiednie kształty lub kolory figur.
Jako zadanie doskonalące motorykę małą, koncentrację oraz podsumowanie zajęć - maluszki wykonały pracę plastyczną - wykleiły jesienny parasol za pomocą wybranych przez siebie kształtów i kolorów małych figurek. Powstała piękna wystawka kolorowych parasoli.
Na koniec dnia każdy Skrzacik mógł pochwalić się uśmiechniętą pieczątką i naklejką :-)
Życzenia od przedszkolaków na Światowy Dzień Seniora
Światowy Dzień Seniora przypada 14 listopada. Z tej okazji nasze przedszkolaki z zerówki przygotowały dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Gruszowie symboliczne upominki i życzenia. Wręczaniu towarzyszyło wiele ciepłych emocji i sympatycznych gestów.
Obchodzenie Dni Osób Starszych ma na celu budowanie i umacnianie pozytywnych więzi międzypokoleniowych, uczy najmłodszych empatii i owartości.
Ustanowienie senioralnych dni o charakterze międzynarodowym i europejskim, to symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy z racji swojego wieku pamiętają urok wielu lat.
Zauważamy wtedy seniorów i ich potrzeby w naszym bliższym i dalszym otoczeniu, w rodzinach czy po sąsiedzku.
Podopieczni ŚDS w Gruszowie jako swoje podziękowanie przez ręce Pani Dyrektor Anny Łaneckiej ofiarowali dla dzieci z naszego przedszkola wykonaną własnoręcznie lalkę z włóczki i zapas cukierków, którymi wszystkie dzieci chętnie się częstowały.
Pamiętajmy o starszych osobach w naszym środowisku nie tylko z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale także na co dzień.
Koordynatorem akcji była Wychowawczyni Katarzyna Czaja.