Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
AktualnościNie daj się koronawirusowi!


Drogą elektroniczną otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informację o wirusie.

Prosimy się zapoznać klikając na poniższy link:

Informacja o KORONAWIRUSIE

Zaproszenie do udziału w konkursach powiatowych Zespół Szkół im. B. Głowackiego w Proszowicach z
aprasza uczniów naszej szkoły do udziału w powiatowych konkursach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego "W kręgu wielkiej polskiej kultury",:

plastycznym [tu kliknij]

- fotograficznym
,
 [tu kliknij]

a także w konkursie:

-  o wojskach specjalnych, [tu kliknij]
przygotowanym z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych.


Szczegóły organizacji i warunków konkursów zawarte są w regulaminach (które otworzą się gdy klikniecie w link za nazwą konkursu). Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach (dla laureatów i wyróżnionych przewidziano nagrody rzeczowe).

POKAZY DOŚWIADCZEŃ

„Fizyka dla smyka”

IMG_20200226_100023

 W naszej szkole uczniowie uczestniczą w zajęciach przyrodniczych, które są prezentowane w formie aktywnego pokazu doświadczeń naukowych i eksperymentów z przeróżnych dziedzin dotyczących naturalnych, jednak wciąż zaskakujących zjawisk przyrodniczych.

W tym roku pokazy odbędą się 25. 02. i 26. 02. 2020 r. dla klas I-III oraz  27.02. i  8.02.2020r. dla uczniów klas IV-VIII.  W klasach młodszych tematem pokazu będzie „Światło” , a w klasach starszych „Dźwięk”.

Celem pokazu jest:

- rozbudzanie ciekawości poznawczej wśród uczniów

- rozwijanie pomysłowości i innowacyjności w działaniach

- zaciekawienie zdobywaniem wiedzy o otaczającym nas świecie

 

Zajęcia dla każdej grupy uczestników będą prowadzili pracownicy naukowi z Akademii Nauk, używając różnych specjalnie skonstruowanych aparatów, maszyn i przyrządów. Prowadzący odpowiadają na liczne pytania, prowokują do samodzielnego myślenia, a przede wszystkim zapraszają do wspólnych eksperymentów i doświadczeń. Każdy uczeń ma szansę indywidualnie lub w grupie spróbować swoich sił i przekonać się „jakie barwy ma światło”, lub „co możemy usłyszeć”.

 Zajęcia dla każdej grupy będą trwały po 50 minut.

Ta forma zajęć jest niezwykle ciekawa i umożliwia dzieciom zrozumienie trudnych zjawisk, które zachodzą wokół nas. W trakcie zajęć wszyscy uczniowie mogą brać udział w różnych eksperymentach i doświadczyć osobiście przemian zachodzących w  najbliższym otoczeniu.

Po odbytym pokazie dołączymy zdjęcia ze wspólnej zabawy w młodych naukowców.

 

Organizator i koordynator: Maria Bąk


[Tekst: M. Bąk, foto: P. Gołębiowski]

 

 

Przedszkolaki w teatrze

25 lutego przedszkolaki  z  Przedszkola Samorządowego w Nowym Brzesku pod opieką nauczycieli i licznej grupy rodziców wybrały się na przedstawienie familijne pt. „PIPI” w reżyserii  Maćko Prusaka. Pipi Pończoszanka to klasyka, znana przez wszystkie pokolenia. Jej historia zawiera w sobie treści i przesłania, które nie przemijają.

„Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma 9 lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! I cóż one właściwie znaczą? Poznajcie najsilniejszą dziewczynkę świata, z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Poznajcie jej przyjaciół, konia, z którym mieszka w willi Śmiesznotce, niezwykłe przygody, małpkę Pana Nilsona i wszystkie niestworzone historię, które opowiada. Ale pokochacie ją bardzo! Jak wszyscy na całym świecie. I bardzo zapragniecie stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil, choćby na czas podwieczorku. Oto ona. Po prostu Pippi. Kultowa postać dzieci, młodzieży i dorosłych w roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 103”- taki opis przedstawienia możemy znaleźć na stronie Teatru Ludowego i w pełni z tym opisem się zgadzamy. Spędziliśmy dwie godziny  z rozśpiewanymi i roztańczonymi bohaterami przedstawienia, którzy chętnie zapraszali widzów do wspólnej zabawy. Cieszę się, że mogliśmy jako jedni z pierwszych obejrzeć ten wspaniały spektakl.

Elżbieta Wójcik
Dzień Języka Ojczystego

21 lutego - jak co roku w naszej szkole z inicjatywy polonistek był obchodzony Dzień Języka Ojczystego. 
Dziś każda klasa opiekowała się jakąś trudną literką ortograficzną. 
Była to przyjaźń na wesoło. Powstawały gazetki, śmieszne wierszyki i memy (np. "Eustachy schudł chodząc po Częstochowie", "Ćma ciągnie ciągnik", "Mucha chce pokochać chemię") oraz rebusy których bohaterkami były literki. W słownikach i czeluściach internetu odkopywano archaiczne słowa, do tworzenia i zapamiętywania rodzin wyrazowych oraz ciekawostki dotyczące naszej polskiej ortografii.
W klasach zamieszkały Śliwki, Pu-Chatki i inne gagatki ;-)

To był bardzo przyjemny i pouczajacy dzień.

A oto gazetka jaką oglądaliśmy na parterze szkoły.

20200221_125749 (1)