Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Wyniki szkolnego etapu IV Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego

Podsumowanie etapu szkolnego konkursu - IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii", które odbyło się w naszej Szkole  4 października br.
W konkursie wzięło udział 14 uczestników. Pułap 60% i powyżej osiągnęło 8 osób, których prace zostały przesłane organizatorom wojewódzkim do Krakowa. W wyniku weryfikacji wymagania do dalszego etapu zostaną podwyższone.                                
28. października 2016 r. odbędzie sie finał wojewódzki w Krakowie. 

Uroczyste podsumowanie konkursu zaplanowane jest na 18 listopada w Krakowie.
Oto lista osób, które w naszej szkole osiągnęły najlepsze wyniki


nr

 

1

Nazwisko

 

Kwiatkowski

Imię

 

Bartosz

Klasa

 

VIb

2

Garbarz

Nikola

VIa

3

Bartosik

Sebastian

VIb

4

Miska

Laura

VIa

5

Gorzałczany

Mikołaj

VIb

6

Melczewski

Jan

VIb

7

Kołacz

Mateusz

V

8

Gołąb

Natalia

VIb



[Tekst: JW]






Wyróżnienia na Konkursie recytatorskim Henryka Sienkiewicza w Koszycach



12 października 2016r. (środa) o godz. 9.00 w Sali Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach odbył się konkurs  recytatorski: pt. „Fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza  w interpretacji współczesnych czytelników”
Uczestniczyła w nich młodzież szkolna z 11 szkół z powiatów proszowickiego oraz kazimierskiego.

Naszą Szkołę reprezentowali Wiktoria Poszwa ucz. kl. IVa / opiekun p. Jadwiga Wędel / i Jan Melczewski ucz. kl.VIb / opiekun p. Elżbieta Kiszka/.
Wiktoria P. recytowała fragment pt. „ Ogniem i mieczem”, a Jasiu M. przedstawił fragment „Krzyżaków”.
Uczniowie mieli dobrane stroje do epoki i do treści wybranego utworu.
Wiktoria Poszwa za swoją interpretację  otrzymała wyróżnienie, a Jan Melczewski za swój występ dostał szczególne wyróżnienie.
Dziękujemy p. Marii Pempuś za opiekę nad uczestnikami konkursu, a p. Alicji Sendek za pomoc w wybraniu strojów do epoki. 

Rok 2016 -  nazwany został Rokiem Sienkiewicza. Konkurs recytatorski w Koszycach właśnie z tego powodu był poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza.
W naszej Szkole obchody Roku Sienkiewiczowskiego rozpoczęły się w maju kiedy na drugim piętrze uczniowie przygotowali ekspozycję własnoręcznie przygotowanych plakatów poświęconych życiu i twórczości pisarza. W czerwcu 2016 roku odbył się konkurs  na „Mistrza Pięknego Czytania” z dzieł literackich napisanych przez Henryka Sienkiewicza.
15 listopada 2016 r. przypada 100. rocznica śmierci słynnego Noblisty.

[Teskt: JW]




"Pani Jesień" z zerówki - mali aktorzy w akcji


W dniu 12.10.2016 r. dzieci z IV oddziału naszego Przedszkola pod kierunkiem
p. Justyny Gorzałczany przygotowały występ teatralny dla swoich starszych kolegów
z klas I-III. To była premiera. Bohaterką przedstawienia była "Pani Jesień".

Dzieciaki były pięknie ubrane i występowały na tle specjalnej scenografii składajacej
się z elementów przyrodniczych charakterystycznych dla tej pory roku - czyli darów jesieni.

Starsi uczniowie z ciekawością obejrzeli występ przedszkolaków wzbogacajac i utrwalając swoją
wiedzę na temat jesieni - bogatej i kolorowej pory roku.

image1
Przedstawienia teatralne przygotowują najmłodszych do wystąpień publicznych, pozwalają
opanować tremę i rozwijają pamięć mobilizując najmłoszych do nauki ról.
Na koniec swojego debiutanckiego występu dzieci usłyszały gromkie brawa
i to im się bardzo spodobało.
Na pewno nie będzie to ich ostatni wystep.

Oto zdjęcie wszystkich małych aktorów ;)

image3

[Teskt i foto: J. Gorzałczany]




Klasy trzecie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Dnia 11.10.2016 r. uczniowie klas III a i III b udali się na wycieczkę po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Pogoda nas nieco martwiła, gdyż zapowiadał się deszczowy dzień. Nawet Pan przewodnik był zmartwiony z tego powodu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  Zamku w Pieskowej Skale. Następnie przejechaliśmy do Jaskini Nietoperzowej. W jaskini jakbyśmy się cofnęli w czasie. Widzieliśmy kości wymarłych zwierząt: mamutów, tygrysów i nosorożców włochatych. Byli też obecni lokatorzy- nietoperze, które w stanie hibernacji spędzają zimę w jaskini. Zobaczyliśmy różne nacieki wapienne, które powstają na przestrzeni tysięcy lat. Można powiedzieć, że odczuliśmy potęgę czasu i przyrody. Bardzo ciekawym momentem była chwila, w której pan przewodnik zgasił światło i usłyszeliśmy niesamowitą ciszę, przerywaną tylko odgłosami spadających kropel deszczu, tzw ,,deszcz jaskiniowy".

Następnie przejechaliśmy do Ojcowa, gdzie w Ojcowskim Parku Narodowym przeszliśmy Doliną Prądnika do Muzeum. Tam oglądnęliśmy film 3D oraz wspaniałą wystawę. Przeszliśmy do ruin zamku, tzw. Orlego Gniazda, gdyż tak nazywane były wszystkie powstałe w tym regionie zamki. Dowiedzieliśmy się jak można było wydrążyć studnię na głębokość 40 m w skale wapiennej i wiele innych ciekawych rzeczy.

Okazało się, że pogoda była jednak dla nas łaskawa i w czasie, gdy spacerowaliśmy deszcz nie padał. Pan przewodnik Tomasz Ordyk bardzo ciekawie i przystępnie opowiadał dzieciom legendy, przekazywał ważne informacje i różne ciekawostki.
Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy!


[Teskt: G. Nowak, foto: M. Lewińska]






"Biało-żółto" czyli Dzień Papieski w naszej szkole


Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole w poniedziałek 10. października odbyły się obchody Dnia Papieskiego, święta organizowanego od 2005 roku w całym kraju ku pamięci  Jana Pawła II. Ogólnopolskie wydarzenia z okazji Dnia Papieskiego przypadały w bieżacym roku w niedzielę 9.października i poprzedzały o tydzień rocznnicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Chcemy aby postać tego wielkiego Polaka wciąż była bliska dzieciom i młodzieży, by wartości, którymi się kierował w życiu były znane i doceniane przez młode pokolenie. Nauczyciele poruszali w październiku problemtykę związaną z życiorysem i dokonaniami Karola Wojtyły na katechezie, historii i języku polskim oraz na godzinach wychowawczych.   


W naszej szkole Dzień Papieski to dzień BIAŁO-ŻÓŁTY - czyli wszyscy chętni uczniowie ubrali się w stroje w kolorach białych lub żółtych ponieważ są to kolory papieskie.

IMG_0498


Klasy przygotowały GAZETKI TEMATYCZNE O JANIE PAWLE II - mile widziane były także wszelkie akcenty związane z papieżem. Uczniowie mogli podzielić się z kolegami swoimi pamiątkami i wspólnie obejrzeć albumy, zdjęcia rodzinne lub inne przedmioty, które w ich Rodzinach przypominają o Karolu Wojtyle.

W tym dniu zarząd Samorzadu Uczniowskiego i jego sekcja porządkowa  oraz opiekunowie ocenili czystość i porządek sal lekcyjnych oraz okolicznościowy wystrój przygotowany przez klasy.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu.

IMG_0496



[Tekst i foto: Als]