
Dzień Kredki w grupie Małych Sówek
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…” – kto nie zna tej piosenki?
Kredki to prawdziwe dziecięce skarby, dzięki nim kolorowanki nabierają pięknych barw a najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. Ale czy tylko?
W kalendarzu świąt nietypowych 22 listopada ma swoje święto kredka, ale Małe Sówki czyli czterolatki wzięły udział w zajęciach z kredką w roli głównej już dziś.
Dzieci oglądały krótki filmik o produkcji kredek, poznały różne ich rodzaje. Układaliśmy kredki według podanego wzoru, a także wykonaliśmy pierwsze kodowanie, które poszło nam fantastycznie!


Praca plastyczna uwieńczyła to bardzo przyjemne, aczkolwiek mało znane święto.
Małe Sówki odkryły, że z pomocą kredek można nie tylko się bawić, ale także uczyć, odkrywać kolory, ćwiczyć motorykę małą oraz kreatywnie wykorzystać wszędzie dostępne kredki.




Dzień buraczka ćwikłowego w Przedszkolu Samorządowym
W ramach realizowanego w tym roku szkolnym przez grupę Promyczki projektu WITAMINKI – promującego zdrowe nawyki żywieniowe - 15.11.2023 r w środę w Przedszkolu Samorządowym świętowaliśmy "Dzień buraczka ćwikłowego".
„Mój buraku, mój czerwony" - fargment znanego i lubianego wiersza Jana Brzechwy również wspomina to warzywo.
„Mój buraku, mój czerwony" - fargment znanego i lubianego wiersza Jana Brzechwy również wspomina to warzywo.
Burak ćwikłowy, pochodzący z Grecji – znany już od wieków, posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, wpływające korzystnie na nasz organizm. Celem zajęć w ramach projektu Witaminki jest kształtowanie u dzieci już od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.
„Dzień buraka ćwikłowego”, Promyczki świętowały ubrane na czerwono. Dowiedziały się jakie posiada składniki odżywcze buraczek, dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Wycisnęliśmy sok z buraków ćwikłowych a chętne dzieci spróbowały po łyżeczce, sok był bardzo smaczny. Resztę soku wykorzystaliśmy bardzo twórczo, a jego zastosowanie poza walorami smakowymi jest niesamowite.
Eksperymenty z sokiem z buraka należą do tych doświadczeń, w których dochodzi do zmiany barw roztworów. Dodawaliśmy do soku, buraczanego sodę, ocet, proszek do pieczenia, mydło w płynie itp. a czerwony sok z buraka tylko zmieniał barwę na kolor malinowy i kolor bordowy a nawet na kolor niebiesko – fioletowy. Zabawy było co niemiara, a my byliśmy cali w buraczanych odcieniach.
Na koniec pomalowaliśmy sokiem z buraka na kartce papieru, efekt był zdumiewający.
Spotkanie z burakiem ćwikłowym okazało się nie tylko pożyteczne, ale także dostarczyło wielu pozytywnych emocji.
Zajęcia dla dzieci poprowadziła Wychowawczyni Pani Mariola Bartula.
PS Bardzo dziękujemy za buraczki ćwikłowe do zajęć mamie Tomka, która dostarczyła nam suuuper smaczne i soczyste warzywa.
Informacja o telefonach zaufania
oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych,
którzy potrzebują pomocy
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Mała książka – wielki człowiek
Nasi pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze za sprawą Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziękujemy !!!
Po raz kolejny zostaliśmy włączeni do kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki organizatorzy zapraszają pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Nasi najmłodsi uczniowie byli zachwyceni faktem otrzymania na własność pięknej książki pt. „Wnuczka antykwariusza”. Jest to książka autorstwa znanej i niezwykle cenionej pisarki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak;
W wyprawce czytelniczej dla Rodziców pierwszaków znalazła się pozycja pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kolejnego wydarzenia czytelniczego w naszej szkole.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W ostatni piątek, 17. listopada w naszej szkole odbył się finałowy dzień akcji. Już wcześniej za sprawą siódmoklasistów w szkole pojawiły się matematyczne dekoracje przypominające przykłady z tabliczki mnożenia, sposoby sprytnego obliczania czy gry matematyczne związane z tabliczką mnożenia. Dołączyliśmy do prawie 7,5 tys. szkól z całego świata które włączyły się w propagowanie matematyki wśród uczniów. Oto kilka przykładów z tegorocznej edycji. Z Polski zarejestrowało się 6526 szkół, z Nigerii - 447, z Chorwacji - 154 a z Filipin -108. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie jeszcze kraje wzięły udział, możecie to sprawdzić na stronie organizatora.
Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Odbyło się sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas "egzaminów". Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Na zdjęciach możecie zobaczyć ilu uczniów przeszło pozytywnie tabliczkowe testy.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy umiejętności, a tych którym się nie udało odnieść sukcesu zapraszamy w poniedziałek 20 XI na dogrywkę :-)
Szkolnym Koordynatorem ŚDTM była Pani Kinga Magiera.
Przy okazji przypomnimy kalendarz wydarzeń matematycznych w naszej szkole:
I półrocze:
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- wrzesień - listopad: przygotowania do konkursów matematycznych dla klas starszych
- 13 XI - Małopolski Kuratoryjny Konkurs Matematyczny - etap szkolny (kl 7 i 8),
- 16 XI - Krakowska Matematyka - etap szkolny (klasy 5 i 6)
- 17 XI - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 20 XI - dogrywka - szansa dla wszystkich uczniów, którzy w piątek nie zdobyli naklejki ŚDTM i chcą się sprawdzić czy już bezbłędnie opanowali tę matematyczną umiejętność.
II półrocze:
- Luty (po feriach) - Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych,
- 14 III - Urodziny Liczby Pi - szkolne święto matematyki i konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego Liczby Pi (już teraz możecie zacząć się uczyć ),
- 21 III - Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" (klasy 2-8)
Zapraszamy do udziału i rozwijania swoich matematycznych talentów.