Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Spacer szlakiem nowobrzeskich pomników oraz wizyta w Strażnicy OSP Nowe Brzesko

20230615_102713

15 czerwca 2023r. uczniowie klasy 5a mieli okazję bliżej przyjrzeć się pomnikom znajdującym się  na terenie miasta Nowe Brzesko. Spacer był podsumowaniem lekcji języka polskiego, które były poświęcone historii oraz legendom związanym z powstaniem Naszego Miasta.

Najpierw udaliśmy się pod pomnik usytuowany przed Urzędem Gminy i Miasta Nowe Brzesko. Przedstawia on księcia krakowskiego  Bolesława Wstydliwego w otoczeniu żony - św. Kingi - oraz matki – Grzymisławy. Książę Bolesław w 1279r. nadał osadzie Nowe Brzesko prawa miejskie, a pomnik powstał, aby uświetnić 730. rocznicę tego wydarzenia.

Następnie przeszliśmy pod Obelisk upamiętniający mieszkańców Nowego Brzeska, którzy polegli w powstaniu lipcowym podczas II wojny światowej.

Później udaliśmy się pod kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, aby przyjrzeć się pomnikom: Naszego Papieża - św. Jana Pawła II - oraz Jezusa Miłosiernego. Potem przeszliśmy pod  figurę św. Floriana, który patronuje strażakom i chroni Nasze Miasto przed pożarami.

W drodze powrotnej do szkoły odwiedziliśmy Strażnicę OSP w Nowym Brzesku. Dzięki uprzejmości Druhów Ochotników mogliśmy obejrzeć sprzęt strażacki, przymierzyć mundury, usiąść w samochodzie oraz porozmawiać o trudnej strażackiej służbie.

To był bardzo udany spacer, ponieważ utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą faktów historycznych i legend związanych z powstaniem Nowego Brzeska. Ważne jest, by o nich pamiętać, bo to buduje naszą tożsamość i miłość do Naszej Małej Ojczyzny.

 (tekst E. Kiszka)




Ponadnarodowa Mobilność – Krok Milowy w Kierunku Efektywnej Komunikacji
w Języku Angielskim, Duga Resa, Chorwacja 16-30.04.2023 r.

Działania w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój

współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU

Na wydarzenie podsumowujące projekt zostali zaproszeni Uczniowie-Uczestnicy wraz z Rodzicami oraz Zespół Nauczycieli towarzyszący Uczestnikom. Spotkanie uroczyście otwarła Pani Dyrektor Anna Gładysz, która przekazała słowa uznania i podziękowań w imieniu Pani Dyrektor Magdaleny Doniec. Głos zabrali również Nauczyciele, pokrótce dzieląc się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi przebiegu projektu w Chorwacji, uczestnictwa podopiecznych i efektów współpracy. Zebrani mieli okazję zobaczyć prezentację podsumowującą mobilność, a także wysłuchać spontanicznych i pełnych emocji komentarzy najstarszych uczestników. Spotkanie zostało zakończone słodkim poczęstunkiem.

 

Dziękujemy!
Nicole, Wiktoria W., Emilka, Maja, Marcel, Wiktoria O., Mateusz, Maciek, Malwina, Ania, Julia, Adam, Tosia, Kuba, Antek, Daria, Magda, Lena, Krzyś, Krzysiek, Kasia O., Kasia P., Piotrek, Monika

 

Tekst: M.Stokłosa

Zdjęcia: K.Porębska




    Wyniki Ogólnopolskiego Konkurs Nauk Przyrodniczych ,,Świetlik’’     2022/202 3 

Patronat honorowy konkursu

1z

W dniu 14 marca 2023r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ,,ŚWIETLIK" edycja XVI w którym uczestniczyło 47 uczniów z klas od 1 do 8.

Najwyższe wyniki w klasach 1-3

1.    Wiktoria Placek kl. IIIB– nagroda i tytuł laureata II miejsca

2.    Zuzanna Bałdo kl. IIB – nagroda, III miejsce (wyróżnienie)

3.    Zuzanna Bartosik kl. IIA– nagroda, III miejsce (wyróżnienie)

4.    Iga Ciępka kl. IIIA – nagroda, III miejsce (wyróżnienie)

5.    Puszko Oliwia kl. IIIB - wyróżnienie

Najwyższe wyniki w klasach 4-8

1.    Jan Kawiorski kl IVB– nagroda i tytuł laureata II miejsca

2.    Aleksander Jakubowski IVB – nagroda, III miejsce (wyróżnienie)

 

Bardzo dobre wyniki uzyskali uczniowie:

1.    Markocki Patryk kl.VA

2.    Wiktoria Stępa KL.VA

3.    Adam Adamczyk KL.VIIIA

Składamy gratulacje wszystkim uczniom i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach Konkursu.

 Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.48.55Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.49.05Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.49.16
Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.49.27Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.49.34Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.49.43
Zdjęcie WhatsApp 2023-06-13 o 12.50.15

Organizator: Maria Bąk


Niezwykłe spotkanie z najbardziej znaną na świecie posiadaczką rudych włosów

Dnia 7 czerwca 2023r. uczniowie klas szóstych wraz z Opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

Najpierw, spacerkiem,  przeszliśmy od Barbakanu, przez Bramę Floriańską na ul Św. Jana, gdzie znajduje się Muzeum Bursztynu. Mieliśmy okazję podziwiać przepiękne wyroby jubilerskie oraz przedmioty codziennego użytku wykonane ze ”złota Bałtyku” , jak nazywany jest bursztyn.

Później przespacerowaliśmy się do Sukiennic, a następnie do Teatru „Groteska”. Tam obejrzeliśmy przedstawienie teatralne na podstawie znanej na całym świecie powieści L. M. Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Była to mądra opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Dzięki rudowłosej bohaterce sztuki - Ani Shirley - mogliśmy zrozumieć jak ważna w życiu młodego człowieka jest rodzina, poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowa miłość. Przekonaliśmy się też, że nie da się dobrze wychować dziecka bez stawiania mu granic i konsekwencji w działaniu. Ania to cudowna dziewczyna, ciężko doświadczona przez los sieroctwem, brakiem domu i miłości najbliższych. Dzięki niezwykłej wrażliwości, wyobraźni i dobrym ludziom ma szansę na udane życie. Spektakl był niezwykle zabawny, wzruszający i pełen humoru. Dowcipnym dialogom towarzyszyły liczne piosenki, wykonane w niezwykle atrakcyjnej konwencji musicalu. W nastrój opowieści wprowadziła nas symboliczna, dynamicznie zmieniająca się scenografia oraz stylowe kostiumy. Pełne uroku przedstawienie dostarczyło młodym widzom niezapomnianych emocji, a dorosłym przypomniało „smaki” dzieciństwa.

(tekst: E. Kiszka)

 Zdjęcia z wyjazdu dostępne są na naszym Facebooku i w galerii.



Niezapomniana wycieczka do Kotliny Kłodzkiej klas piątych i szóstych

DSC02932

W dniach 22-28 maja 2023r. uczniowie z klas 5a, 5b, 6a i 6b wraz z opiekunami Ewą Skórą, Elżbietą Kiszką i Marią Bąk byli na zielonej szkole w Polanicy Zdroju. Jest to przepiękna miejscowość uzdrowiskowa w Kotlinie Kłodzkiej. Mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych Green Rest, który zapewnił nam wspaniały aktywny wypoczynek. Mogliśmy poszerzać i zdobywać nową wiedzę na temat naszej przyrody korzystając z wielu wycieczek, spacerów po okolicy oraz uczestnicząc w zajęciach organizowanych w ośrodku.

A oto atrakcje, które były naszym udziałem:

- spacer po Parku Zdrojowym w Polanicy Zdroju - wejście do Parku Leśnego: poznanie legendy o polanickim niedźwiadku, spacer ścieżką edukacyjną, poznanie roślin zielnych objętych ochroną, przejście do Parku Różaneczników, wejście na pomost widokowy, przejście do Parku Centralnego - poznanie obiektów znajdujących się na jego terenie: dywan kwiatowy, kapsuła czasu, Sanatorium Wielka Pieniawa, kolorowa fontanna, Pijalnia Wód Mineralnych – możliwość degustacji wód, poznanie ich składu oraz właściwości leczniczych; herb miasteczka – poznanie symboliki herbu). Wycieczka piesza do Zakątka Mrówek - poznanie naturalnego środowiska życia mrówek. Zapoznanie się z budową mrówki, budową mrowiska oraz poszczególnymi funkcjami mrówek w mrowisku. Wycieczka piesza na punkty widokowe: "Góralka", "Garncarz" oraz "Złoty Widok". Przejście polanickim deptakiem na Wzgórze Marii - podziwianie panoramy uzdrowiska  z wieży widokowej, zajęcia sportowe na siłowni plenerowej, poznanie informacji z tablic ścieżki edukacyjnej "Obieg wody w przyrodzie"

- wycieczka autokarowa do Kudowy Zdroju: Park Ginących Zawodów - warsztaty wypieku chleba, degustacja chleba, zapoznanie z pracą kowala, pokaz toczenia naczyń glinianych, spacer po mini zoo, a następnie po uzdrowisku,

- wycieczka autokarowa do Dusznik-Zdroju: zwiedzanie Muzeum Papiernictwa z przewodnikiem - poznanie  metody wyrobu papieru, udział w warsztatach czerpania papieru, poznanie zabezpieczeń banknotów, zwiedzanie wystaw czasowych "Sztuka papieru". Wejście na rynek –odczytanie tablicy upamiętniającej pobyt króla Jana Kazimierza w miasteczku, dusznicki pręgierz. Wejście do Kościoła pw. Św. Piotra i Pawła – podziwianie unikalnej ambony w kształcie wieloryba. Spacer Aleją Kasztanową do części miejskiej Dusznik-Zdroju – degustacja wody mineralnej. Spacer po części uzdrowiskowej Dusznik-Zdroju, wejście do Parku Zdrojowego: poznanie obiektów znajdujących się na jego terenie (najwyższa w Polsce fontanna; sanatorium Jan Kazimierz; Pijalnia Wód Mineralnych –możliwość degustacji wód, poznanie ich składu oraz właściwości leczniczych; pomnik oraz Dworek  Chopina,

- Wycieczka autokarowa do Parku Narodowego Gór Stołowych: "skalne miasto" na Szczelińcu Wielkim - szczycie Gór Stołowych. Podziwianie skalnych labiryntów Błędnych Skał,

- piesza wycieczka do Zamku "Leśna Skała" w Szczytnej.

- zwiedzanie Afrykanarium w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu.

Oprócz wycieczek i spacerów mogliśmy brać udział w dyskotekach, zajęciach edukacyjnych, wyjściach na boisko znajdujących się w ośrodku. Bardzo ciekawe okazały się warsztaty mydlarskie, w czasie których uczniowie mogli poznać technikę wytwarzania mydeł oraz samodzielnie przygotować pachnące mydełka.

Wyjazd na zielona szkołę był niezwykle udany i pełen nowych doświadczeń. Mogliśmy w inny niż na co dzień sposób poznawać i utrwalać wiedzę z różnych dziedzin. Wyjazd był także cudowną okazją do integracji, nauki samodzielności oraz odpowiedzialności za siebie i grupę rówieśniczą.  Szczególnym przeżyciem był pobyt w Afrykanarium we Wrocławiu, gdzie mogliśmy niemal dotknąć morskich i lądowych stworzeń Afryki znanych z ilustracji podręcznikowych lub programów przyrodniczych.

Zapraszamy do obejrzenia fotek z naszego wyjazdu.

(Tekst: E. Kiszka)

20230527_114400

Więcej zdjęć do obejżenia na szkolnym Facebooku.