Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Wiwat , majowa jutrzenko!

- patriotyczny występ przedszkolaków


Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej Ustawy Zasadniczej czyli  Konstytucji, co miało miejsce 3. maja 1791 roku.

26 kwietnia dzieci z  grupy Promyczki pod kierunkiem Pani Wychowawczyni Marioli Bartula wystąpiły w hali sportowej ZPS przed Dyrekcją Gronem Pedagogicznymi i kolegami i koleżankami z Przedszkola w montażu słowno-muzycznym pt. "Wiwat, majowa jutrzenko!"
W tym ważnym dniu przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały piosenki o Ojczyźnie.

Oto film z naszego wydarzenia

W programie usłyszeliśmy piękne wykonania znanych pieśni patriotycznych:
1) Hymn Państwowy "Mazurek Dąbrowskiego" słowa Józef Wybicki, muzyka: autor nieznany,
2) "Katechizm polskiego dziecka" - słowa Władysław Bejza, muzyka: dr Monika Brewczak,
3) "Witaj, majowa jutrzenko" - sł. Rajnold Suchodolski, muz. autor nieznany

Najmłodsi z wielką powagą, przyjmując postawę "na baczność" odśpiewali wszystkie zwrotki Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" czyli naszego Hymnu Narodowego. Wzruszające było usłyszeć jak zgodnie wszystkie przedszkolaki - i małe i większe z zaangażowaniem śpiewają Hymn Polski. 

Była to lekcja patriotyzmu i miłości do kraju ojczystego, która na długo pozostanie w pamięci naszych małych Polek i Polaków.

Należy pochwalić staranne przygotowanie całej uroczystości, oprawę artystyczną oraz zdyscyplinowanie w czasie występu w grupie Promyczki oraz innych grupach, które w strojach galowych zasiadły na trybunach naszej hali sportowej. 
Scenariusz i małych artystów do występu przygotowała wychowawczyni grupy III p. Mariola Bartula, nad stroną techniczną czuwała p. Magda Kucia.

Do miana patrioty dorastamy od najmłodszych lat, a w kształtowaniu się postaw patriotycznych poważną rolę spełniają doświadczenia z okresu dzieciństwa, cytując Ryszarda Przymusa –
„… Polska - Ojczyzna …
Kraina, która się w sercu zaczyna.”                       PAMIĘTNY TRZECI MAJU...

Hasło to towarzyszyło uroczystościom upamiętniającym Święto Narodowe Trzeciego Maja,
obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jak również Patronkę naszej szkoły
Marię Konopnicką.

Uroczysty apel odbył się 26 kwietnia w sali gimnastycznej. Grupa występujących w
przedstawieniu słowno- muzycznym przybliżyła wydarzenie historyczne i ukazała, jaką
ważną rolę pełni dokument, którym jest Konstytucja. Dobór tekstów i utworów muzycznych
w pełni zobrazował czas i twórców „ cudu majowego”.” Dzieło Sejmu Wielkiego pozostanie w naszych sercach jako symbol odrodzenia i zawsze
kojarzyć się nam będzie z Polską i Polakami”.


W drugiej części apelu uczniowie przybliżyli sylwetkę patronki szkoły- Marii Konopnickiej –
jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Recytowane wiersze w pełni
odzwierciedliły Jej wrażliwość i szacunek do ziemi ojczystej. Ważnym elementem
przedstawienia, zespalającym społeczność szkolną, było odśpiewanie Hymnu Szkoły -
dedykowanego pisarce oraz „Roty”- pieśni, która towarzyszyła i towarzyszy Polakom
w chwilach podniosłych i momentach ucisku.W czasie apelu przypomniano o wywieszeniu flagi - symbolu, którego nie powinno zabraknąć
w każdym polskim domu.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Magdalena Doniec podziękowała Uczniom, którzy przygotowali program artystyczny oraz Nauczycielkom: p. Beacie Zapała, p. Gizeli Poszwa, p. Ewie Skóra. 


Program oświaty zdrowotnej pt. Czyste powietrze wokół nas


Przedszkole Samorządowe w Nowym Brzesku po raz kolejny wzięło udział w realizacji programu edukacyjnego oświaty zdrowotnej dla przedszkoli we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Proszowicach.Oto jak wyglądała tegoroczna edycja programu "Czyste powietrze wokół nas" wśród starszaków - w grupie V Smerfy:

- podczas naszych spacerów obserwowaliśmy różne formy dymu. Dzieci świetnie zapamiętały źródła dymu, 

- zapoznaliśmy się z bajką o dymiącym kominie, który według zaleceń lekarza musiał przenieść się na wieś, 

- podjęliśmy rozmowę dotyczącą funkcjonowania naszego organizmu podczas wdychania szkodliwych substancji (w tym celu posłużono się modelem płuc) Mieliśmy również oddechowe ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci.

- efektem naszych rozmów był plakat pt. "Co dymi, co truje, co zdrowie nam marnuje?"

  


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.Program ma za zadanie:
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.większyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

Zajęcia programu edukacyjnego przeprowadziła wych. Katarzyna Czaja.
     Światowy Dzień Ziemi – 22 kwiecień    Tradycja świętowania, powstała w Stanach Zjednoczonych. Właśnie w tym państwie 22 kwietnia 1970 roku odbyła się demonstracja, w czasie  której głoszono hasło "Każdy dzień to dzień Ziemi". Manifestanci wyrażali w ten sposób swoją troskę o stan środowiska w którym żyjemy i o jego dbałość. Głosili, że bez przyrody i współgrania z nią, człowiek zginie.

Święto ma nam przypominać, że jesteśmy cząstką przyrody i musimy zrobić wszystko, aby zachować, chronić oraz odnawiać środowisko przyrodnicze.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych, organizuje różne  imprezy  mające na celu promowanie ekologicznych  zachowań.
       Pierwsze obchody tego święta w Polsce odbyły się w Warszawie w 1990r. 

 Do grona ekologów dołączają również dzieci, które są najbardziej pomocne w przeprowadzaniu rozmaitych akcji, takich jak sprzątanie świata czy segregacja odpadów. W naszej Szkole staramy się propagować proekologiczne postawy wśród uczniów i corocznie obchodzimy Święto Ziemi, które ma nam uświadamiać, że jesteśmy cząstką przyrody i musimy zrobić wszystko, aby zachować, chronić oraz odnawiać środowisko przyrodnicze.

Dbałość o środowisko przyrodnicze, kształtujemy u uczniów w ciągu całego roku organizując wycieczki i  Zielone Szkoły, które maja uwrażliwiać na piękno przyrody naszego kraju. Poszerzamy wiedzę uczniów organizując konkursy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Uczymy ekologicznych postaw i  zachowań   w najbliższym otoczeniu.

W tym roku szkolnym zorganizowaliśmy konkurs plastyczny w klasach 1-3 na plakat o „ Dniu Ziemi” , natomiast klasy 4- 8 przygotowały filmiki jak dbać o nasz dom – Ziemię.

Wyniki konkursu plastycznego

I miejsce – Liliana Denko , Małgorzata Jakubowska kl. I a

II miejsce – Oliwia Cierniak  kl. II a

III miejsce – Emilia Czaja  kl. III a

wyróżnienie – Zuzanna Bartosik  kl. III a

wyróżnienie – Antoni Światłoń  kl. II a

Prace konkursowe i filmiki możemy obejrzeć na stronie Szkoły


Organizatorzy: M. Bąk, J Gorzałczany


Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

Finał Powiatu Proszowickiego Konkursu Recytatorskiego "Oczarowani bajką" odbył się w piątek 19. kwietnia 2024 r. w sali konferencyjnej Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.
Wyróżnienie w gronie najlepszych recytatorów Powiatu Proszowickiego zdobyła reprezentująca Zespół Przedszkolno-szkolny w Nowym Brzesku uczennica klasy IVb - Natasza Styczeń.

 

Jury konkursowe wyróżniło naszą recytatorkę za interpretację utworu Elizy Rozdoba pt. "Modna świnka" 
Konkurs zgromadził blisko 80 uczniów.

Naszą szkołę w grupie młodszej reprezentowała:
Anna Wendel (IIa),
Natomiast w grupie starszej zaprezentowały się czwartoklasistki:
Karolina Krzyk (IVa),
Olivia Puszko (IVb),
Natasza Styczeń (IVb).Za stroną CKiWw Proszowicach podajemy:

"Wystąpienia uczniów klas I-III oraz klas IV-VI oceniało jury: Danuta Michalik – polonistka oraz Dariusz Cywka – aktor i konferansjer, dyrektor artystyczny Teatru Otwartego w Krakowie.
Niezmiennie, organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach oraz Gmina i Miasto Proszowice.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek, a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Starostę Powiatu Proszowickiego Krystiana Hytrosia 

Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza Nataszy, gratulujemy odniesionych sukcesów i mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję w szerszym gronie posłuchać pięknych recytacji poezji dziecięcej.

Foto. CKiW w Proszowicach + archiwum prywatne.