
Wycieczka rowerowa uczniów klas szóstych do Niepołomic
W poniedziałek uczniowie klasy VI b, a we wtorek VI a uczestniczyli w wycieczce rowerowej
do Niepołomic. Na trasie wycieczki znajdował się najmłodszy rezerwat w Puszczy Niepołomickiej – Rezerwat Wiślisko Kobyle, który chroni liczne gatunki roślin wodnych, fragment Starorzecza Wisły oraz bogaty las grądowy. Znaczną część trasy pokonywaliśmy Drogą Królewska zatrzymując się przy Kapliczce św. Huberta oraz pod Dębem Augusta II. Celem naszej wycieczki były Niepołomice – miasto z Zamkiem Królewskim zwanym „drugim Wawelem”. Po królewsku odpoczywaliśmy, posilaliśmy się, nabierając sił na drogę powrotną. Wracając zatrzymaliśmy się w Sitowcu przy cmentarzu wojennym z okresu I Wojny Światowej, gdzie rósł legendarny Dąb Batorego. Według legendy Król Stefan Batory, będąc na polowaniu w pobliżu tego dębu ranił tura. Ranne zwierze zaatakowało władcę, który ocalał dzięki córce leśniczego. Od tamtej pory dąb nosił nazwę Dębu Batorego. Niestety runął on na ziemię w 2003 r. Na jego miejsce posadzono jego następcę.
Wycieczka rowerowa, mimo panującego tego dnia upału okazała się doskonałym sposobem
na aktywny odpoczynek oraz poznawanie przyrody i historii w terenie.
[Tekst i foto: E. Skóra]
Ogólnopolski Konkurs Historyczny EDI
"POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO"
W konkursie wzięło udział 25 uczniów Naszej Szkoły z klas piątych i szóstych. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o początkach państwa polskiego oraz zainteresowanie historią młodzieży szkolnej.
Zadaniem uczestników było odpowiedzieć na 30 pytań konkursowych. Maksymalnie można było zdobyć 232 punkty.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:
I miejsce - Mateusz Kołacz z klasy V – 180 punktów. 18 miejsce w Polsce
II miejsce - Kinga Kijowska z klasy V – 160 punktów, 25 miejsce w Polsce
- Aleksandra Twaróg z klasy V – 160 punktów, 25 miejsce w Polsce
III miejsce - Mikołaj Gorzałczany z klasy VI – 156 punktów, 26 miejsce w Polsce
Za udział w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatora dyplomy uznania.
Wielkie brawa dla wszystkich uczestników za tak liczny udział w konkursie i uzyskane wyniki!
Szkolny organizator konkursu
Małgorzata Toroń
III miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym
"KU WOLNEJ POLSCE"
zajęła Gabriela Pokorniak z klasy VI B.
Była to XV edycja konkursu historycznego. Celem tego konkursu było upamiętnienie dążeń wyzwoleńczych Polaków w czasie II wojny światowej, poznanie historii Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich – Obrońców Tobruku, kształtowanie postaw patriotycznych w młodym pokoleniu oraz rozwijanie zainteresowań przeszłością.
Udział w konkursie wymagał od uczestników wykonanie pracy plastycznej na zasadach określonych w regulaminie.
Komitet Honorowy Konkursu:
Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
Jan Józef Kasprzyk – p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty,
Dariusz Marczewski _ Burmistrz UGiM w Miechowie,
Prezes Edmund Brzozowski – Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Karpatczycy,
Wojciech Grzeszek – Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”
Serdecznie gratuluję Gabrysi zajęcia III miejsca w Polsce!
Szkolny organizator konkursu
Małgorzata Toroń
Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Historii
OLIMPUS
W olimpiadzie wzięło udział 21 uczniów z klas: V, VI A i VI B.
Olimpus stanowi rozszerzenie programu nauczania, jest urozmaiceniem programu zajęć, zachęca do samodzielnego zdobywania wiedzy a przede wszystkim propaguje zainteresowanie historią wśród młodzieży szkolnej.
Zadaniem uczestników olimpiady było odpowiedzieć na 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których co najmniej jeden był prawidłowy. Można było zdobyć maksymalnie 226 punktów- uczniowie klasy V i 234 punkty – uczniowie klasy VI.
Najlepsze wyniki uzyskali:
Mateusz Kołacz z klasy V - 186 punktów
Sebastian Bartosik z klasy VI B – 174 punkty
Bartosz Kwiatkowski z klasy VI B – 174 punkty
Paweł Mróz z klasy V – 164 punkty
Nikola Garbarz z klasy VI B – 164 punkty
Weronika Szczepańska z klasy VI B – 158 punktów
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w olimpiadzie i gratuluję uzyskanych wyników.
Małgorzata Toroń
Zielona szkoła klas szóstych w Polanicy Zdroju
W terminie od 5 do 9 czerwca uczniowie klas szóstych uczestniczyli w zielonej szkole w Polanicy Zdroju. W trakcie pobytu w Domu Wczasów Dziecięcych ,,Green Rest” realizowana była podstawa programowa programu ekologicznego, regionalnego, przyrodniczego, prozdrowotnego i turystyczno – krajoznawczego.
Każdego dnia odbywały się wycieczki piesze i autokarowe oraz zajęcia w ośrodku. Podczas pobytu odwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa i uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy dwa rodzaje papieru czerpanego. Następnie udaliśmy się do Kudowy Zdroju i zwiedzaliśmy Kaplicę Czaszek. Szosą stu zakrętów dotarliśmy do Karłowa, gdzie rozpoczęła się nasza wycieczka górska. Przy wspaniałej słonecznej pogodzie wspinaliśmy się szlakiem w kierunku schroniska PTTK „Na Szczelińcu”. Budynek schroniska znajduje się na wierzchowinie najwyższego szczytu Gór Stołowych na wysokości 905 m n.p.m., w miejscu, do którego nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Z tarasów widokowych podziwialiśmy przepiękną panoramę Karkonoszy, Gór Sowich, Kamiennych. Niestety jak to bywa w górach nastąpiła nagła zmiana pogody i dalszą trasę turystyczną zwaną Skalnym Labiryntem pokonywaliśmy w smugach deszczu.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Nowa Ruda i Muzeum Górnictwa, następnie udaliśmy się do Wambierzyc zwanych Dolnośląską Jerozolimą. Zobaczyliśmy Bazylikę i Ruchomą Szopkę wyrzeźbioną w drewnie. Po południu udaliśmy się do Kłodzka, gdzie czekał na nas przewodnik, z którym przeszliśmy ponad kilometr z kilku kilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminerskich rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy Kłodzkiej.
W przedostatnim dniu pobytu zwiedziliśmy Kopalnię Złota - widzieliśmy podziemny wodospad i jechaliśmy podziemnym tramwajem. Zobaczyliśmy średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku. Jest to replika osady górniczej wyposażonej w urządzenia skonstruowane na podstawie rycin i opisów w skali 1:1. Dodatkowymi atrakcjami było zwiedzanie Muzeum Minerałów, płukanie złota, wybijanie złotej monety.
W ostatnim dniu pobytu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ośrodku oraz wręczenie nagród i dyplomów dla zwycięzców. Z żalem rozstawaliśmy się z Panią Anią, która opiekowała się naszą grupą w Domu Wczasów Dziecięcych ,,Green Rest” w Polanicy Zdroju.
W Galerii na naszej stronie zdjęcia z tego wyjazdu :)
[Tekst i foto: E.Skóra]