Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


„Dary jesieni” w wykonaniu najmłodszych

 Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią Justyną Gorzałczany  przygotowały przedstawienie pt. ,,Dary jesieni” dla starszych kolegów z klas I-III.
Dzieci ucharakteryzowane na leśne zwierzątka z radością witały Panią Jesień, która przyszła wraz z darami. Jesień była ubrana w piękną suknię, na głowie miała wianek ozdobiony  kolorowymi, jesiennymi liśćmi. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz pięknej, jesiennej scenografii  wzbogacały informacje o porze roku, z czym ona się kojarzy oraz o darach, jakie za sobą niesie.
W przygotowaniu i zebraniu darów jesieni będących scenografią  pomogli Rodzice przedszkolaków, za co serdecznie dziękuję.


IMG_1898




[Tekst i foto: J. Gorzałczany]






,, Cztery żywioły’’  w wykonaniu uczniów klasy III B



Klasa III B przygotowała dla swoich młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego oraz klas I i II  krótkie przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Celem występu było uświadomienie dzieciom piękna i znaczenia przyrody - siły wiatru, ognia, wody, ziemi, ale również zagrożenia jakie niosą ze sobą te żywioły. 

W rolach głównych wystąpili: Karina Trela- woda,Daria Wielbłąd – powietrze,  Kacper Taff – ogień, Krzysztof Sałata  – ziemia, oraz wędrowcy Jula, Dorota, Kamila, Zuzia, Kinga, Filip, Bartek M., Bartek T., Mateusz, Kuba.
Mali widzowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, a aktorów nagrodzili oklaskami, a aktorzy otrzymali dodatkowe pochwały za kreatywność w wykonaniu strojów wykorzystanych w przedstawieniu.

Brawo!  

Do następnego przedstawienia!!!

 

[Tekst, zdjęcia i filmik : Magdalena Styczeń ]






MUSICA - ARS AMANDA

- czyli spotkanie z muzyką poważną uczniów klas III a, b, c   

 

Czy muzykę można czytać? Czego można się dowiedzieć patrząc w nuty? Jak to się dzieje, że wiele różnych melodii i rytmów wykonywanych przez kilkudziesięciu muzyków orkiestry wybrzmiewa jako jeden utwór? W jaki sposób dźwięki łączą się ze sobą tworząc melodie, akordy, frazy, tematy? Co to jest forma, a co gatunek? Na te wszystkie pytania uczniowie klas III szukali odpowiedzi podczas wycieczki do Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, która odbyła się 12 X 2017 r. Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i umożliwienie jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z muzyką poważną w filharmonii.

Młodzi melomani wysłuchali dwóch dzieł najsłynniejszego twórcy muzyki symfonicznej wszechczasów – Ludwika Van Beethovena - kompozytora, którego twórczość stała się punktem odniesienia dla niemal całej muzyki symfonicznej XIX wieku. Na przykładzie jego słynnej V Symfoniic-moll op. 67 poznaliśmy tę największą i najważniejszą formę muzyki orkiestrowej, a Uwertura Coriolan  op. 62 posłużyła za przykład muzyki symfonicznej o treściach pozamuzycznych.

W znalezieniu odpowiedzi na wyżej postawione pytania pomagali nam muzycy orkiestry symfonicznej pod batutą światowej sławy dyrygenta Sławomira Adama Wróblewskiego odkrywając przed nami kolejne tajniki partytury. Dyrygent w szczegółowy sposób omawiał poszczególne fragmenty utworów z muzyczną ilustracją, wskazując ciekawe momenty i pomagając lepiej zrozumieć dzieła, które następnie zabrzmiały w pełnej krasie. Po zakończeniu widowiska publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne przeżycie, a niektórzy z nich z niecierpliwością oczekują kolejnego koncertu.

 20171012_200629

[Zdjęcie i tekst : Magdalena Styczeń]






Klasy piąte w krakowskich instytucjach kultury


11 października klasy Vab z wychowawczyniami i nauczycielkami języka polskiego były na wyjeździe do Krakowa. 
Realizację programu rozpoczęliśmy od spaceru przez Stare Miasto.

VII-X 2017 737

Idąc od parkingu pod Zamkiem Królewskim na Wawelu zatrzymaliśmy się na ulicy Kanoniczej przy domu kanonika, królewskiego krononikarza Jana Długosza, na placu Marii Magdaleny przy kolumnie Piotra Skargi. Na Krakowskim Rynku zwiedziliśmy jeden najstarszych i namniejszych polskich kościołów - Kościół pw. św. Wojciecha - w jego podziemiach znajduje się oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który przezentuje odkrycia archeologiczne obrazujące pradzieje Rynku Głównego od czasów przedchrzescijańskich gdy w miejcu świątyni stała pogańska gontyna.

VII-X 2017 742

Po poglądowej lekcji historii i religii na Runku udaliśmy się na ulicę Karmelicką do Teatru Bagatela gdzie obejrzeliśmy rozśpiewany spektakl pt. "Tajemniczy ogród". Dziękujemy Pani Jagodzie Wędel za umożliwienie nam obejrzenia inscenizacji lektury klasy piątej i zarezerwowanie bardzo dobrych miejsc w teatrze.

VII-X 2017 752


Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do domów. 


[Tekst i foto: Als]






 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole PO RAZ PIERWSZY!!!



W piątek 29.09.2017r. w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Nowym Brzesku odbyła się międzynarodowa akcja edukacyjna pod nazwą Word Multiplication Table Day, czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do zabawy przystąpiło wiele szkół z różnych stron świata. Tegoroczna edycja była opatrzona hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Celem akcji było rozpropagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Szereg atrakcyjnych aktywności zadaniowych zachęcał uczniów do przypomnienia sobie i utrwalenia działań pamięciowych. Obchody matematycznego święta w naszej szkole zostały przeprowadzone po raz pierwszy.

Już kilka dni  wcześniej na szkolnych korytarzach rozwieszone były hasła oraz plakaty informujące o tym matematycznym święcie, w związku z czym uczniowie mogli powtórzyć mnożenie w domu. W dniach 25- 27.09  na lekcjach matematyki były wspólne treningi czyli różne zabawy, gry karciane i konkursy związane z tabliczką mnożenia. Natomiast we czwartek 28.09.2017 r. odbyły się eliminacje wewnątrzklasowe podczas, których zostali wyłonieni najlepsi uczniowie, którzy w piątek pisali ,,Egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia’’- trzeba było wykazać się szybkością i bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia; w klasach III w zakresie 50, w klasach IV- VII w zakresie 100. Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło łącznie 52 osoby, a szkolnymi MISTRZAMI  TABLICZKI MNOŻENIA zostało 13 uczniów (uzyskali oni największą liczbę punktów i uzyskali najlepsze czasyJ ).

Mistrzami tabliczki mnożenia w klasach III zostali:

  1. Kacper Taff 3b, Anna Sobczyk 3c
  2. Aleksander Zych 3a, Julia Płatek 3a
  3. Bartosz Mietła 3b, Wiktoria Ochojska 3a, Justyna Samborek 3c

W klasach  IV – VI

  1. Miłosz Pawlicki 5a
  2. Magdalena Maderak 5b
  3. Emil Stachowicz 5b

W klasach - VII

  1. Julia Jakubowska 7a
  2. Nikola Garbarz 7a
  3. Dawid Kłosowski 7a

 

W Międzynarodowym Dniu Tabliczki Mnożenia  czyli 29.09.2017 r. na korytarzach naszej szkoły krążyli też uczniowscy eksperci - egzaminatorzy wyznaczeni do pracy w patrolu egzaminacyjnym sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przy specjalnych stolikach w holu. Podczas przerw każdy chętny uczeń, nauczyciel czy rodzic losował karteczkę z pięcioma pytaniami i ustnie na nie odpowiadał. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi otrzymywał symboliczną legitymację „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz naklejkę z sówką. Taka zamiana ról była bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast były niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką p. Anny Maderak, która czuwała nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Zespół  ,,stolikowych’’ ekspertów- egzaminatorów tabliczki mnożenia pracował w składzie: Natasza Dudzik, Zofia Jędracha, Magdalena Kwiatek, Zuzanna Miska, Maja Nowak, Dorota Janczur, Julia Indyka, Zuzanna Krosta, Adam Adamczyk, Daria Adamek, Wiktoria Poszwa, Wiktoria Płatek, Magdalena Nowak, Gabriela Kubik.

Akcja nie skończyła się na szkole. Wyznaczony został terenowy patrol (w składzie Karina Trela, Mateusz Lewiński, Krzysztof Sałata wraz z koordynatorem akcji p. Magdaleną Styczeń udali się poza obręb placu szkolnego, aby zaprosić do egzaminu z tabliczki mnożenia mieszkańców Nowego Brzeska. Odwiedziliśmy Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko, Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury i Promocji. Wśród pracowników ww. miejsc matematyczna zabawa cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Koordynatorem lokalnym VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w Nowym Brzesku w roku szk. 2017/2018 była p. Magdalena Styczeń

Na terenie szkoły w akcji wzięło udział 124 osoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy bawili się z nami, gratulujemy odwagi i zachęcamy do ciągłego rozwijania umiejętności szybkiego liczenia.

Do zobaczenia za rok !!!

[Tekst i zdjęcia: M. Styczeń]