
MUSICA - ARS AMANDA
- czyli spotkanie z muzyką poważną uczniów klas III a, b, c
Czy muzykę można czytać? Czego można się dowiedzieć patrząc w nuty? Jak to się dzieje, że wiele różnych melodii i rytmów wykonywanych przez kilkudziesięciu muzyków orkiestry wybrzmiewa jako jeden utwór? W jaki sposób dźwięki łączą się ze sobą tworząc melodie, akordy, frazy, tematy? Co to jest forma, a co gatunek? Na te wszystkie pytania uczniowie klas III szukali odpowiedzi podczas wycieczki do Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, która odbyła się 12 X 2017 r. Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i umożliwienie jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z muzyką poważną w filharmonii.
Młodzi melomani wysłuchali dwóch dzieł najsłynniejszego twórcy muzyki symfonicznej wszechczasów – Ludwika Van Beethovena - kompozytora, którego twórczość stała się punktem odniesienia dla niemal całej muzyki symfonicznej XIX wieku. Na przykładzie jego słynnej V Symfoniic-moll op. 67 poznaliśmy tę największą i najważniejszą formę muzyki orkiestrowej, a Uwertura Coriolan op. 62 posłużyła za przykład muzyki symfonicznej o treściach pozamuzycznych.
W znalezieniu odpowiedzi na wyżej postawione pytania pomagali nam muzycy orkiestry symfonicznej pod batutą światowej sławy dyrygenta Sławomira Adama Wróblewskiego odkrywając przed nami kolejne tajniki partytury. Dyrygent w szczegółowy sposób omawiał poszczególne fragmenty utworów z muzyczną ilustracją, wskazując ciekawe momenty i pomagając lepiej zrozumieć dzieła, które następnie zabrzmiały w pełnej krasie. Po zakończeniu widowiska publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami i owacjami na stojąco.
Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne przeżycie, a niektórzy z nich z niecierpliwością oczekują kolejnego koncertu.
[Zdjęcie i tekst : Magdalena Styczeń]