
Pożegnanie Pani Leontyny Miłek - zasłużonej nauczycielki
5. października 2017 r. w Nowym Brzesku odbyło się nabożeństwo żałobne śp. Leontyny Miłek - wieloletniej nauczycielki języka polskiego i wychowawczyni w naszej szkole. W pogrzebie uczestniczyła Dyrekcja, poczet sztandarowy wraz z delegacją uczniów oraz liczne grono nauczycieli i emertyowanych pracowników oświaty.
Oto fragment wspomnienia o zmarłej:
Pani Leontyna Miłek (z domu Sokołowska) urodzona w 1924 roku na Kresach dawnej Rzeczpospolitej. Mieszkała w Nowym Brzesku ponad 55 lat. Z poświęceniem przez 30 lat pracowała w tutejszej Szkole Podstawowej, a w ostatnich latach pracy dydaktyczmej także w Szkole w Rudnie Dolnym. Uczyła języka polskiego i wychowała wiele pokoleń nowobrzeszczan. Wpajała młodym ludziom miłość do ojczystego języka, szacunek dla drugiego człowieka i uczyła właściwego zachowania w każdej sytuacji.
Nawet na emeryturze pracowała w Parafialnej Bibliotece i Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie mogła dzieciom i dorosłym przekazywać swoją pasję do literatury.
Za swoje osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze otrzymała w 1976 roku Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania drugiego stopnia. Natomiast w lipcu 2007 roku p. Leontyna Miłek za swoją pracę pedagogiczną i społeczną otrzymała od Kapituły Samorządowej medal św. Norberta oraz tytuł: „Przyjaciel Ziemi Nowobrzeskiej”.
Pani Leontyna Miłek przeżyła trudne lata II wojny światowej. Wraz z Rodziną była zesłana na Sybir. Był to bardzo ciężki okres w Jej życiu. W lutym 2005 roku została odznaczona Krzyżem Zesłańców Sybiru, a los tak chciał, że odeszła od nas 17 września 2017 r. w Dniu Sybiraka i w 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Więcej ciekawych faktów z życia Pani Leontyny, w tym wspomnienia przedwojenne i relację z zesłania na Syberię, można poznać czytając artykuł opublikowany w "Gazecie Nowobrzeskiej" nr 27/2007 opublikowany powtórnie na naszej stronie gminnej.
[Tekst: E. Kiszka i Als]
Nie czekaj, działaj! Zajęcia z ratownikami medycznymi
W poniedziałek 2 października i w środę 4. października br. w naszej szkole gościliśmy profesjonalnych ratowników medycznych, którzy przeprowadzili warsztaty „Mały ratownik” w blokach odpowiednio dla klas IV- VI i klas I-III. Wszyscy uczestnicy zajęć byli podzieleni na małe grupy ćwiczeniowe.
Dzieci miały okazję nie tylko wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć i dotknąć sprzęt ratowniczy, ale przede wszystkim w sposób praktyczny uczyły się, w jaki sposób pomóc komuś zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.
Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, ułożyć w bezpiecznej pozycji osobę leżącą na wznak, lub na brzuchu, jak udrażniać drogi oddechowe, robić masaż serca oraz w jaki sposób wzywać pomoc.
Każdy uczestnik zajęć ćwiczył swoje umiejętności na manekinie Ania. Dowiadywaliśmy się, co to jest defibrylator i resuscytacja. Dzieci również przypomniały sobie numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Ratownicy zwracali też uwagę, żeby dzieci były właściwie przewożone samochodem tzn. zawsze w foteliku i w mocno zapiętych pasach.
Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom. Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie w praktyczny sposób przyswoili wiedzę o wielu ważnych rzeczach, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Koordynacją udziału w tych zajęciach profilaktrycznych uczniów z poszczególnych etapów edukacyjnych zajęły się Panie Maria Bąk i Marzena Lewińska.
[Teskt i foto: Als]
Zawody pływackie w Proszowicach
Dnia 2 października na Basenie MOSiR w Proszowicach odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie o Puchar Prezesa MOSiR w Proszowicach. Organizatorami zawodów byli: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Proszowicach oraz MOSiR w Proszowicach. Zawody odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Wśród szkół podstawowych wystartowało 41 pływaków (17 dziewcząt i 24 chłopców), gimnazja – 43 (17 dziewcząt i 26 chłopców) i 5 pływaków ze szkół średnich (2 dziewczyny i 3 chłopców). Zawody zostały przeprowadzone w trzech stylach pływackich: grzbietowym, klasykiem i dowolnym oraz sztafetach 4×50 dowolnym w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Nasz zespół reprezentowało 17 pływaków i pływaczek z klas IV - VII.
Oto wyniki najlepszych w swoich kategoriach na podstawie komunkatu zawodów:
Szkoły Podstawowe (kl 4 -6 SP) dziewczęta styl klasyczny:
4 miejsce Roguszewska Amelia (kl 5a) – czas 1.14 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
5 miejsce Kubik Justyna (kl 4a)– czas 1.15 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Gimnazja (kl 7 SP, II i III Gimnazjalne) dziewczęta styl grzbietowy:
2 miejsce Gołąb Natalia (kl 7b) – czas 0.56 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Gimnazja (kl 7 SP, II i III Gimnazjalne) chłopcy styl grzbietowy:
5 miejsce Gorzałczany Mikołaj (kl 7b) – czas 1.05.7 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Gimnazja (kl 7 SP, II i III Gimnazjalne) chłopcy styl klasyczny:
5 miejsce Trzepałka Bartosz (kl 7b)– czas 1.00 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Gimnazja (kl 7 SP, II i III Gimnazjalne) chłopcy styl dowolny:
4 miejsce Wcisło Łukasz (kl 7a) – czas 0.43 Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Warto dodać, że 2 miejsce zajęła sztafeta z naszej Szkoły, w składzie Łukasz Wcisło, Bartek Trzepałka, Mikołaj Gorzałczany oraz Natalia Gołąb.
Gratulujemy i życzymy dlaszych sukcesów :)
Opiekunami drużyny szkolnej byli na zwodach pani Ania Madejska i pan Patryk Bujakowski.
Zdrowe odżywianie - Projekty kulinarne w klasie szóstej
Uczniowie klasy szóstej rozpoczęli uczestnictwo w realizacji cyklu zajęć dotyczących zdrowego odżywiania.
Ich pierwszym projektem było wykonanie zdrowych, smacznych i estetycznych kanapek.
Szóstoklasiści pracowali w kilkuosobowych grupach. Samodzielnie opracowali i rozdzielili na członków grupy potrzebne składniki. Na zajęciach pod opieką nauczyciela techniki, pani Katarzyny Porębskiej wykonali kolorowe pachnące kanapki ze zdrowych produktów.
W rezultacie zajęć powstały naprawdę smaczne i zdrowe potrawy zawierające dużo witamin, składników mineralnych błonnika oraz przeciwutleniaczy.
Gotowymi kanapkami, powstałymi w trakcie zajęć praktycznych, szóstoklasiści częstowali kolegów i nauczycieli.
Takie lekcje angażują w działanie wszytkich uczniów, są nie tylko ciekawe i pożyteczne. Doskonale promują zasady zdrowego odżywiania w praktyce, co w naszej szkole - "Szkole Promującej Zdrowie" jest bardzo istotne.

[Tekst i foto: Als]
Spotkanie z biskpem Marianem Florczykiem
W czwartek 28. września około godz. 11.00 w naszej szkole gościł ks. bp Marian Florczyk. Niecodzienny gość z Kielc spotkał się z dziećmi i nauczycielami naszego Zespołu Przedszkolno - Szkolnego z okazji trwającej wizytacji kanonicznej w parafii Nowe Brzesko.
Uczniowie przyszli w tym dniu w stroju galowym i punktualnie zasiedli na trybunach hali sportowej. Nasze spotkanie rozpoczęło się od wykonania hymnu szkoły. Następnie Dytrektor Anna Gładysz krótko przedstawiła naszą placówkę rozpoczynając od omówienia pięciu najmłodszych oddziałów, następnie szkoły podstawowej i gimnazjum. Pani Dyrektor podkreśliła, że ważny dla nas jest zapis zawarty w statucie naszej szkoły iż zasady wychowania opieramy na chrześcijańskim sytemie wartości, ucząc naszych wychowanków tolerancji, otwartości, prawdomówności, dążenia do szczytnych celów, szacunku dla przyrody i pracy ludzkiej a także organizacji działalności charytatywnej.
Ksiądz biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk, kierując do dzieci swoje słowa podkreślił, że każde z nich jest wielkim skarbem, nie tylko dla sowich rodziców ale także dla całego społeczeństwa i dla Boga. Wszyskich uczniów bardzo ujęły za serce słowa aforyzmu Dantego Alighieri, które sprafrazował nasz gość: "Trzy rzeczy są najpiękniejsze na świecie bo pozostały z raju: gwiazdy na letnim niebie, kwiaty na wiosennej łące i oczy dziecka." Oczy jako zwierciadło duszy pokazują nasze czyste serce, życzliwość i miłość którą ludzie powinni się obdarzać. Biskup zachęcił dziaci by były posłuszne rodzicom i szanowały swoich nauczycieli, bo wskazują oni dla nich dobrą drogę.Nasze spotkanie zakończyło się wykonaniem "Barki" pieśń wykonały Dominika Klasińska i Gabrysia Pokorniak, a akompaniowały im na klarnrcie Zosia Jędracha i na flecie poprzecznym Gabrysia Grabska.
Na koniec wszyscy razem zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem.

[Tekst: Als, foto: P. Gołębiowski]