Wyniki konkursu - „ Szopki, ozdoby świąteczne i stroiki”
W kategorii szkoła podstawowa klasy I-III
I miejsce - Wiktoria Klasa
II miejsce -Julia Szczepańska
W kategorii szkoła podstawowa klasy IV-VI
I miejsce Bartosz Trzepałka
II miejsce – Oliwia Wójcik
III miejsce – Aleksandra Wilkosz
W kategorii gimnazja
I miejsce – Julia Jędracha i Ewelina Gorzałczany
II miejsce – Patryk Klasa
III miejsce – Kuba Mań i Magdalena Kamińska
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Szopki i ozdoby zostały po zakończeniu wystawy sprzedane a dochód przenaczono na działalność Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum.
Przyjemne z pożytecznym - wycieczka do Krakowa
Klasa IV i klasa VIa były na wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki była realizacja zagadnień tematycznych związanych z programem "Szkoła promujaca zdrowie".
Uczniowe klasy szóstej wzięli udziałw kulinarnych warsztatach edukacyjnych pt. "Czekolada - pokarm bogów" przygotowanych przez "Grupę Aktywni" z Krakowa. Warsztaty trwały dwie godziny, ale zupełnie nie odczuliśmy upływu czasu z uwagi na bardzo interesujące treści i ciekawą formę zajęć. Naszym prelegentem był doktor botaniki, który wprowadził nas w zagadnienia związane z uprawą kakaowców, a także ukazał historię wykorzystania nasion kakaowca przez ludzi. Poznaliśmy kulturę i cywilizację pierwszych mieszkańców Mekstku, którzy spożywali rozdrobnione ziarna kakaowe wraz z kukurydzą i innymi dodatkami jako pożywną zupę i wierzyli, że jest ona pokarmem opiekuńczych bóstw. Przypomnieliśmy sobie zagadnienia związane z historią wielkich odkryć geograficznych. Oczyma wyobraźni odwiedziliśmy Amerykę Łacińską i Środkową Afrykę. No i oczywiście degustowaliśmy przeróżne rodzaje czekolad rozpoczynając od kubeczka płynnej czekolady z bitą smietaną, przez gorzką czekoladę 90%, melczną czekladę bez cukru czekoladę z chili, truflą, pomarańczą i miętą, aż po czekladę melczną bez cukru i białą czekladę wytworzoną tylko z tłuszczu kakaowego. Poznaliśmy historię produkcji czekolady w Europie oraz jak stopniowo wprowadzano różne wynalazki i udoskonalenia u najbardziej uznanych producentów takich jak Pan Nestle czy Lindt. Doświadczyliśmy trudu rozgniatania w moździeżu ziaren kakowych na miazgę - wspólną pracą całęj grupy uzyskaliśmy tłusty proszek. Na koniec warsztatów każdy uczestnik spotkania uzupełniał test wiedzy botaniczno - historyczno- geograficznej, gdzie mogliśmy się sami przekonać, jak wiele się dziś nauczyliśmy:)
Warto wspomnieć, ze w czasie warsztatów dowiedzieliśmy się także jak oceniać wartości odżywcze produktów cukerniczych zawierajacych miagę kakaową oraz jak są konstruowane informacje handlowe wyrobów spożywczych i jak uważnie należy czytać etykiety. Zwrócono naszą uwagę na złudne treści przekazywane w reklamach i pokazano, jaki na prawdę jest skład poularnej Nutelli, która tylko z nazwy jest kremem orzechowo - czekoladowym, a ponad 75% jej składu to tuczący olej i cukier.
Później uczniowie klasy czwartej udali sie do kręgielni w centrum Plaza. Było mnóstwo radości, ale trudność zabawy polegała tam nie tylko na trafnym rzucaniu kulami, ale także na bieżącym kontrolowaniu diagramów z wynikami posczególnych gier zespołowych.
To był bardzo sympatyczny wyjazd, który pozwolił uczniom nabyć nową wiedzę i doświadczenia, a także pokazał jak aktywnie i ciekawie można spędzać wolny czas z przyjaciółmi.
Szkolny KONKURS PLASTYCZNY NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ, STROIK LUB OZDOBĘ CHOINKOWĄ Budowanie szopek , robienie ozdób choinkowych w okresie Świąt Bożego Narodzenia to bardzo piękny i stary zwyczaj. Poprzez ten konkurs chcemy, aby zwyczaj wykonywania szopek i ozdób choinkowych był nadal żywy w kolejnych pokoleniach.
TEMAT KONKURSU: Bożonarodzeniowa Szopka, stroik lub ozdoba choinkowa REGULAMIN KONKURSU Postanowienia ogólne
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – Szopki Bożonarodzeniowej, ozdoby choinkowej lub stroika świątecznego z uwzględnieniem wyraźnych elementów tradycji Bożego Narodzenia. Zasady konkursu
I – nauczanie wczesnoszkolne klasy 1-3 II –szkoła podstawowa klasy IV-V III –gimnazjalnych klasy I-III 3. Uczestnik indywidualny wykonuje pracę przestrzenną z dowolnego materiału. 4. Pracę należy dostarczyć do pokoju nauczycielskiego Gimnazjum do 15.12.2014r.
Ocena i nagrody
W każdej z nich zostaną przyznane trzy miejsca dla najbardziej oryginalnych szopek.
|
Mikołajkowa wycieczka klas piątych
Klasy Va i Vb wraz z opiekunami: Panią E. Skórą, E. Kiszką, K. Porębską i Panem P. Płatkiem wybrali sie na mikołajkową wycieczkę do Krakowa.
Celem wyjazdu była wizyta w krakowskim studio Telewizji TVN, relaks na kręglach oraz w kinie. Dzieci mogły dzięki wyjazdowi przekonać się na czym polega magia telewizji, oglądały studia, w których kręcone są popularne programy, np. "Rozmowy w toku" czy seriale: "Szpital" i "Szkoła. Były także w studio, które służy do kęcenia telezakupów Mango. Wizyta w telewizji uświadomiła uczniom, że nie wszystko, co widzą w programach jest prawdą - efekt green roomu.
Po wizycie w studio TVN pojeczaliśmy do Cinema City Plaza na film wyprodukowany przy użyciu animacji komputerowej pt. "Złodzieje fistaszków" oraz zakosztowaliśmy zdrowych emocji związanych z drużynową rywalizacją - pograliśmy w kręgle.
Wycieczka była bardzo udana i wszyscy nie kryli zadowolenia z wyjazdu. Warto dodać, że naszym przewodnikiem po świecie telewizji był aktor, który użyczał swojego głosu do filmów animowanych tj. "Strażak Sam" - Jerzy Kramarczyk.
Tekst: E.Kiszka
Foto: E Skóra
Mikołaj ma wielu pomocników
Mikołajki w naszej szkole odbywały się już w piątek 4 XII, kiedy to wszytskie klasy zostały odwiedzone przez prawdziwego św. Mikołaja biskupa, księdza wikarego, diabła i dwie aniołopodobne dziewczyny z klasy III Gimnazjum. Rozdawali oni uczniom naszej szkoły przepyszne cukierki, które pomogła Mikołajowi ufundować Szkolna Rada Rodziców.
A w poniedziałek 7 XII ... był ciąg dalszy świętowania. Dziewczęta z klasy szóstej ubrane w mikołajowe czapki częstowały dzieci czekoladowymi cukierkami podarowanymi przez szkolny sklepik.
Wszyscy uczniowie, którzy w ten dzień byli w szkole ubrani w mikołajowe czapki mogli liczyć na zwolnienie z pytania na oceny ;)