Wycieczka rowerowa piątoklasistów do Puszczy Niepołomickiej
Uczniowie klasy Vb w piątek w czasie wycieczki odwiedzili następujące rezerwaty przyrody: Rezerwat Wiślisko Kobyle (najmłodszy rezerwat w Puszczy chroniący gatunki roślin wodnych), Rezerwat Lipówka (najstarszy rezerwat utworzony z myślą o ochronie naturalnych drzewostanów), Rezerwat Gibiel jest największym ze wszystkich rezerwatów w północno-środkowej części głównego kompleksu Puszczy Niepołomickiej a jego nazwa odnosi się do historycznych gibieli, czyli trudnych do przebycia bagien.
Zobaczyliśmy potężny pomnik przyrody - Dąb Jagielloński a w drodze powrotnej pomnik ofiar II wojny światowej.
[Tekst i foto: E. Skóra]
Nie tak łatwo być królem
W czwartek 16.06.2016 r. klasy drugie udały się do Krakowa, na Wawel.
Zwiedzaliśmy Katedrę Wawelską, gdzie dzieci dowiedziały się jak to było w Polsce za życia królów. Przekonały się, że bycie królem wiązało się z wielką odpowiedzialnością, a nie tak jakby się wydawało z przyjemnościami. Oglądaliśmy sarkofagi i przy okazji pani przewodnik opowiadała o danym królu lub królowej. Potem dzieci same zostały koronowane i w koronach udały się pod smoczą jamę, skąd popłynęliśmy statkiem po Wiśle. Mijający nas turyści robili dzieciom zdjęcia, bo w koronach wyglądały bardzo ładnie. Na statku dzieci dostały zadanie, aby policzyć pod iloma mostami przepływaliśmy. na szczęście wszyscy byli spostrzegawczy.
Na drugi dzień, w szkole uzupełnialismy karty pracy od pani przewodnik, związane z wycieczką. Okazało się, że dzieci bardzo dużo zapamiętały. Same stwierdziły, że bardzo lubią uczyć się w czasie wycieczek.
[Tekst: G. Nowak]
Pierwszaki w mieście Kraka
Dziś 14. czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do królewskiego miasta Krakowa. W planie wycieczki było zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego, Smoczej Jamy, Rynku wraz z Sukiennicami. Wędrując uliczkami Starego Miasta poznawaliśmy legendy związane z tym pieknym miastem: "O Kraku", "O rycerzach zaklętych w gołębie", "O dwóch braciach budujących wieże kościoła Mariackiego".
Na Krakowskim Rynku dzieci kupiły pamiatki.
Przez cały wyjazd towarzyszyła nam piekna pogoda.
Szczęśliwi, zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy po południu do domu.
To był bardzo udany dzień.
[Tekst: M. Styczeń]
Mistrz Pięknego Czytania
Rok Sienkiewiczowski w naszej Szkole
Dnia 8 czerwca odbył się szkolny konkurs pt.: „Mistrz Pięknego Czytania”. 15 uczestników odczytywało fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza. W 2016 roku- Roku Sienkiewiczowskim- mija setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza. Rodacy doceniają twórczość pisarza, który „ krzepił serca Polaków”, w trudnych czasach niewoli. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury jest znany przede wszystkim jako autor powieści historycznych.
Wszyscy Uczestnicy dwa dni przed konkursem losowali jeden fragment z powieści pt.: „ Krzyżacy”, „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „ Pan Wołodyjowski”, „ Quo vadis”. Następnie przygotowany fragment prezentowali przed Komisją. Niełatwo było odczytać utwory, w których występuje wiele wyrazów i zwrotów nieznanych współczesnemu czytelnikowi.
W czasie konkursu losowalijeszcze jeden fragment z powieści H. Sienkiewicza pt. „ W pustyni i w puszczy”. Wylosowane fragmenty były nieznane, więc Uczestnicy musieli sobie poradzić z nowym tekstem. Komisja Konkursowa w składzie p. Elżbieta Fularska, p. Alicja Sendek i p. Gizela Poszwa przyznała następujące tytuły:
„ Mistrz Pięknego Czytania” dla Julii Staniszewskiej z kl. VIb,
„ „Wicemistrz Pięknego Czytania” dla Amelii Ciepichał z kl. IV, Oliwii Wójcik z kl. VI b i Simony Bujak z kl. VI a.
dodatkowo wyróżnienia w konkursie otrzymali: Martyna Oraczewska z kl. Vb, Sebastian Bartosik z kl. Vb i Małgorzata Lewińska z VIb.
Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” został poprzedzony innym konkursem poświęconym naszemu Nobliście. Uczestnicy w maju tego roku wykonywali plakaty poświęcone życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Najlepsze prace znalazły się na wystawie oraz stanowiły tło konkursu literackiego.
Organizatorzy : Jadwiga Wędel i Elżbieta Kiszka
ŚWIĘTO RODZINY kl. I-III
W dniu 7 czerwca w Szkole Podstawowej w Nowym Brzesku odbyła się uroczystość poświęcona najbliższym – ŚWIĘTO RODZINY. Zaproszeni goście, rodzice, dziadkowie mogli uczestniczyć w barwnym przedstawieniu uczniów z klas I – III.
Pod postaciami z bajek – Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Rybak i Złota Rybka, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek Wróżki, Krasnoludki, Smerfy i inni przekazywali, swoją miłość, oddanie i życzenia najbliższym. Taniec, śpiew, wiersze przypominały, że to, co ważne, mamy na wyciągnięcie ręki i powinniśmy o to zadbać.Rodzina to cały świat małego dziecka, dla niego nie ma nic poza najbliższymi.
Uroczystość przygotowały: A.Kwiatek, M.Styczeń, A.Indyka, G.Nowak, M.Lewińska, B.Jakubowska, G.Jakubowska. Scenariusz przedstawienia - E.Pawlińska, dekorację - M.Sobczyk, nagłośnienie -P.Płatek.
Zdjęcia już w naszej galerii, a wkrótce na kanale You Tube filmy z tej bajecznej uroczystości.
[Tekst: E. Pawlińska, foto. A. Sendek]