
Niezapomniane lekcje muzealne
14 listopada klasa 6 była na wycieczce w Krakowie . Na początku mieliśmy jechać do Teatru Groteska, aby obejrzeć sztukę, pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, a później zwiedzić Muzeum AK. Jednak z powodu remontu teatru musieliśmy zmienić plany. Pani A. Maderak zamiast spektaklu zamówiła pobyt w Galerii Sukiennice, która jest oddziałem Muzeum Narodowego. Sukiennice to wielka hala handlowa z XIII w., przebudowana w XIV i XVI w. , znajdująca się w środku Rynku Głównego. W XIX wieku na piętrze budynku odbywały się wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Muzeum w Sukiennicach zaczęło działać w 1883 roku. Były to 2 wystawy na piętrze budynku. Obecnie w Muzeum mieści się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX wieku.
Była to nietypowa wizyta w Sukiennicach, bo mogliśmy w ciekawy sposób poznawać zbiory muzealne. Uczniowie od p. Przewodnik otrzymali karty pracy. Następnie samodzielnie musieli poszukać rozwiązań do poszczególnych zadań. Prawidłowe rozwiązania pasowały do haseł w krzyżówce. Były wielkie emocje, bo trzeba było szukać podpowiedzi w 4 salach wystawowych. Okazało się, ze grupowa praca przyniosła efekty. Jednym z ciekawszych zajęć było odszukanie na obrazie Jana Matejki pt. „Hołd pruski” błazna królewskiego zwanego Stańczykiem. Za te poszukiwania otrzymaliśmy pochwałę od p. Przewodnik.
Najtrudniej było odszukać Lajkonika, bo wcześniej był nazywany „konikiem zwierzynieckiem”. Na obrazie J. Matejki widzieliśmy jedną z najbardziej znanych tradycji krakowskich. Jest to pochód, który co roku rusza z dzielnicy Zwierzyniec na Rynek Główny w Krakowie. Kolorowemu orszakowi przewodzi mężczyzna przebrany za „Tatarzyna”. Ta ludowa legenda przypomina o tym, ze w 1287 r. flisacy wiślani obronili Kraków przed tatarską nawałnicą. Na wszystkich wrażenie zrobiły 2 ogromne obrazy Jana Matejki, na których wszystko jest jak żywe. Po wyjściu z Sukiennic poszliśmy na mały posiłek do McDonald`s na ulicy Floriańskiej.
Wcale nie byliśmy zmęczeni i pojechaliśmy do następnego muzeum. Po niedługim czasie dotarliśmy do Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa. August Emil Fieldorf ( 1895-1953) to generał brygady Wojska Polskiego urodzony w Krakowie. Był dowódcą Armii Krajowej i zastępcą Komendanta Głównego AK. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.
Muzeum AK powstało w 2000 roku, a zostało rozbudowane w 2011. Jest to instytucja, która upowszechnia wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym. Znajdują się tam pamiątki historyczne podarowane przez Żołnierzy AK i ich Rodziny oraz innych Darczyńców. Powstał nowoczesny gmach Muzeum. W gablotach można obejrzeć, np.: mundury żołnierskie, zdjęcia, odznaczenia ,broń, elementy maszyny szyfrującej Enigma, rekonstrukcje czołgu Vickers i rakiety V2. Część historii żołnierzy Podziemia prezentowana jest w formie multimedialnej.
W Muzeum AK również braliśmy udział w lekcji muzealnej. Uczniowie wypełniali karty pracy. Ciekawostką było ułożenie puzzli na mapie II RP. Oglądaliśmy różne mundury żołnierskie oraz elementy ekwipunku żołnierskiego. W kartach pracy podpisywaliśmy fotografie wybitnych Polaków oraz tworzyliśmy konspiracyjne szyfry. Mogliśmy także dotknąć i obejrzeć różne wojenne przedmioty. Była to np. menażka, manierka, maska przeciwgazowa, order Virtuti Militari oraz atrapy broni. Bawiliśmy się w wypełnianie „ KENNKARTE” czyli niemieckiej karty rozpoznawczej. Uczniowie, którzy najlepiej wykonali zadania otrzymali symboliczne upominki, a p. M. Toroń obiecała za udział w lekcjach muzealnych oceny z historii. Na koniec mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na multimedialnej strzelnicy wyposażonej w repliki karabinów przeciwpancernych z czasów II wojny światowej. Wszyscy byli zadowoleni z naszych muzealnych wypraw.
[Tekst J. Wędel, foto: A. Maderak]
Wycieczkowy dzień klas 4ab i 6a
Kraków to zabytki, muzea, teatry i inne instytucje kultury oraz nowoczesne zakłady przemysłowe. Zapraszamy do obejrzenia w zakładce galerii w jaki sposób uczniowie naszej szkoły aktywnie korzystają z możliwości edukacyjnych udostępnianych przez Miasto Królów Polskich.

[Foto: A. Maderak]
Projekt "Diagnoza i korekta wad postawy" - bezpłatne zajęcia na basenie w Proszowicach
Uczniowie klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej biorą udział w bezpłatnych zajęciach pływania na basenie w Proszowicach w ramach Projektu „Diagnoza i korekta wad postawy uczniów klas IV i V szkół podstawowych w gminach Powiatu Proszowickiego i Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce Powiatu Krakowskiego”- II etap.
Zajęcia rozpoczęły się od 29.09. 2017r i będą trwać do 09.12.2017r, łącznie 20 godzin pływania.
Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego.
Uczniowie mają zapewnione bezpłatne zajęcia na basenie jak również transport i opiekę nauczycieli.
[Tekst i zdjęcia: M. Bąk]
„Wróć nam o Boże Ojczyznę kochaną”
Dnia 10 listopada 2017 roku w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Nowym Brzesku odbyła się szkolna akademia z okazji Święta Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia pamiątkowych dyplomów za osiągnięcia w konkursach poświęconych uczczeniu 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na etapie szkolnym odbyły się następujące konkursy:
- V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „ Po polsku o historii”,
- Konkurs Recytatorski „ Ku Niepodległości”,
- Konkurs Muzyczny Piosenki Patriotycznej ,
- Konkursy Plastyczne: „Barwy Niepodległości”, „ Nasi Bohaterowie w walce o Niepodległą Polskę”.
Pani Dyrektor Anna Gładysz wręczyła Laureatom i Wyróżnionym 43 dyplomy .
Następnie w otoczeniu barw biało-czerwonych rozpoczęła się niezwykła lekcja historii. Na początku wystąpili najmłodsi Uczniowie. Grupa Czterolatków z Przedszkola przybrana w kotyliony zaprezentowała „ Katechizm polskiego dziecka” czyli wiersz „ Kto Ty jesteś? Polak mały…”. Uczniowie z „ Zerówki” w barwnych strojach wyśpiewali żołnierską piosenkę „ Przybyli ułani pod okienko”.
Potem rozpoczęła się inscenizacja w wykonaniu starszych uczniów. Uczniowie podkreślili, żeby 11 Listopada: „Przez szacunek dla przeszłości, (…) na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości. Pięknie zabrzmiała „Modlitwa za Polskę” umieszczona w cichych nutkach koncertu fortepianowego e – mol op. 11 Chopina.
Wzruszająca rola Uczennicy wcielającej się w postać Polski oraz wyjątkowo sugestywne role Zaborców i Żołnierzy polskich pokazały losy naszej Ojczyzny od momentu świetności przez zabory, powstania i I wojnę światową, aż po Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku.
Podkreślony został patriotyzm wielu pokoleń Polaków oraz ich wola walki o wolność Ojczyzny, a także wkład mieszkańców Ziemi Nowobrzeskiej w odzyskanie wolności przez nasz kraj.
Piękna recytacja fragmentów wierszy , opowieści Prowadzących, wykonanie pieśni patriotycznych oraz przedstawienie losów Polski wywołały u widzów „ łezkę w oku”. Uroku całemu występowi dodawały odpowiednie stroje i patriotyczna dekoracja z wykorzystaniem symboli narodowych.
Na zakończenie akademii ,z koncertem pieśni patriotycznych, wystąpili nasi Uczniowie uczęszczający do Szkoły Muzycznej.
Obsada ról w inscenizacji:
Prowadzący-narratorzy: Amelia Ciepichał, Jan Gładysz,
POLSKA- Magdalena Krosta,
ZABORCZYNIE: ROSJA- Nikola Migas, AUSTRIA- Martyna Stolarska i PRUSY- Karolina Rachtan,
Żołnierze: Jakub Mań, Wojciech Borycki,
Ułani: Olaf Wilkosz, Paweł Mróz, Wiktor Kwiecień, Kacper Kamiński,
Nowobrzeszczanki: Kinga Kijowska, Wiktoria Caba,
Recytatorzy: Gabriela Grabska , Julia Wilkosz , Małgorzata Lewińska, Paulina Stachowicz, Wiktoria Łuczywo, Wiktoria Poszwa , Jakub Mań, Jakub Krosta, Oliwia Wójcik, Julia Staniszewska
Partie śpiewane : solo: Zofia Jędracha, Karina Trela, Aleksandra Twaróg, Justyna Charzewska
duet: Aleksandra Armatys, Justyna Charzewska,
zespół: Patrycja Kwiatek, Małgorzata Lewińska, Paulina Stachowicz , Oliwia Wójcik
Gra na flecie bocznym: Gabriela Grabska , Wiktoria Poszwa
Akademię wraz z Uczniami przygotowali:
- Maria Pempuś,
- Jadwiga Wędel,
- Ewa Skóra,
- Małgorzata Toroń,
- Janusz Opyrchał,
- Piotr Płatek,
Najmłodszych Uczniów z Przedszkola prowadziła p. Mariola Bartula.
Uczniów z „ Zerówki” przygotowywały: panie: Justyna Gorzałczany, Anita Maćkowska i Elżbieta Wójcik
Opiekunem przygotowującym występujących Uczniów ze Szkoły Muzycznej była p. Agnieszka Pamuła.
Gra na flecie bocznym była przygotowana pod kierunkiem p. Sylwii Warchockiej .
Nad Pocztem Sztandarowym opiekę sprawowali: p. Renata Musiał i p. Patryk Bujakowski.
Elementy dekoracji zostały przekazane przez p. Marzenę Sobczyk.
Mundury żołnierskie były wypożyczone przez p. Gizelę Poszwę z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego.
Pan Przemysław Gołębiowski , p. Augustyn Fularski i p. Zbigniew Lis pomagali w umocowaniu dekoracji.
Organizatorzy akademii z okazji Święta Niepodległości jeszcze raz dziękują Wszystkim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Redakcja tekstu: J. Wędel, M. Pempuś |
Wystawa "Dziedzictwo" i spektakl "Zemsta" w Teatrze Słowackiego
Dnia 09. listopada 2017r. uczniowie klasy: VIIa i VIIb Naszej Szkoły wraz z opiekunami - Elżbietą Kiszka, Piotrem Płatkiem i Anią Maderak wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji podstawy programowej. Celem wycieczki było obejrzenie adaptacji teatralnej komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta w Teatrze im. J. Słowackiego oraz zwiedzenie wystawy pt. "Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czas pozwolił nam także na wizytę w Kościele Franciszkanów, gdzie widzieliśmy przepiękny witraż Stanisława Wyspiańskiego pt. "Bóg Ojciec". Bylyśmy także w Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie jest wystawiona kopia Całunu Turyńskiego oraz znajdują sie prochy Sługi Bożej - Anieli Salawy. W galerii fotki z wyprawy.
[Tekst i foto: E. Kiszka]
