
Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!
Po wyczerpaniu procedury przewidzianej Ustawą z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Nowym Brzesku planowana jest akcja strajkowa od 8 kwietnia 2019r. do odwołania. Zgodnie z wytycznymi Małopolskiego Kuratora Oświaty w czasie strajku Dyrektor Zespołu zorganizuje opiekę uczniom w Szkole oraz Przedszkolu zapewni dowóz uczniom. Ze względu na dynamiczną sytuację, to jest trwające rozmowy Związków zawodowych z Rządem, które mogą prowadzić do odwołania strajku, proszę o sprawdzanie na bieżąco informacji przekazywanych Państwu za pośrednictwem strony internetowej Szkoły.
Wyniki Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Znam, czytam i rozumiem utwory Tolkiena”
3 kwietnia br. zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Znam, czytam i rozumiem utwory Tolkiena”.
Konkurs odbył się 25 marca w „ Światowy Dzień Czytania Tolkiena”. Został przeprowadzony pisemnie. Test konkursowy sprawdzał czytanie ze zrozumieniem, znajomość utworów J.R.R. Tolkiena: „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” i „Władca Pierścieni” oraz ogólne informacje o autorze i jego dziełach.
Celem Konkursu było zachęcanie uczniów do czytelnictwa oraz wdrażanie do czytania ze zrozumieniem.
Do Konkursu przystąpili Pasjonaci literatury fantasy. W Szkolnym Konkursie Czytelniczym wzięło udział 7 uczniów z grupy klas IV-VIII i 11 uczniów z grupy klas VII- VIII oraz kl. III gimnazjum.
Oto nasi Laureaci:
Grupa młodsza:
I miejsce: Marek Błaszkiewicz- kl. VIa,
II miejsce: Dominika Klasińska- kl. VIb,
III miejsce: Bartosz Płaszewski- kl. Via,
Wyróżnienie: Patryk Kalita- kl. VIb.
Grupa starsza:
I miejsce: Julia Staniszewska- kl. IIIb gimnazjum,
II miejsce: Jan Melczewski- kl. VIIIb,
III miejsce: Nikola Garbarz- kl. VIIIa,
Wyróżnienie: Jan Kołodziej- kl. IIIa gimnazjum.
Uczestnicy Konkursu zostali nagrodzeni pochwałami oraz ocenami z j. polskiego / odpowiednio do wkładu pracy /. W najbliższym czasie Zwycięzcom 1,2,3 miejsca zostaną wręczone nagrody ufundowane przez Dyrekcję i Radę Rodziców. Wszyscy Uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Organizatorzy: Jadwiga Wędel , Elżbieta Kiszka
Szkolne rekolekcje wielkopostne A.D. 2019
W dniach 4 – 7 kwietnia uczniowie Zespołu Przedszkolno- Szkolnego brali udział w tradycyjnych szkolnych rekolekcjach wielkopostnych w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Nowym Brzesku.
W tym roku naszym rekolekcjonistą był ojciec Eugeniusz Grzywacz z zakonu Pijarów, dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, duszpasterz, pedagog i historyk sztuki, długoletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Księży Pijarów w Krakowie, autor licznych publikacji z dziedziny sztuki i współczesnej i historii w tym wydanej ostatnio dwutomowej „Opowieści o pewnym klasztorze”.
Najmłodsi uczniowie mieli okazję zgłębiania zagadnień z życia duchowego przez codzienne poznawanie postaci nowego świętego. Oglądali tematycznie dobrane prezentacje obrazów z różnych epok i słuchali ciekawie opowiedzianych legend m. in.:
- o łasce daru wiary o odwadze jej wyznawania – czyli o losach św. Doroty,
- o odwadze poszukiwania wiary i wytrwałości – o św. Eustachym,
- o tym że każdy chrześcijanin nosi w sobie obraz Chrystusa czyli o św. Krzysztofie,
- o konieczności opanowywania swoich przywar na przykładzie św. Hieronima.
Nauki dla grupy starszej zawierały m.in. 7 cennych wskazówek życiowych św. Bernarda ze Sieny, w których była mowa o otwartości na piękno świata, pokorze, szacunku dla wiedzy i tych którzy ją przekazują oraz o konieczności walki z lenistwem, będącym jednym z największych zagrożeń dla rozwoju każdego człowieka.
Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego sprawną organizację tego wydarzenia i opiekę nad uczniami.
[Tekst i foto: A. Sendek]
Klasy trzecie Gimnazjum w Auschwitz-Birkenau
2 kwietnia 2019 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz wychowawcami pojechali do zespołu nazistowskich obozów koncentracyjnych ˗ Auschwitz-Birkenau.
Młodzież poznawała historię obozów chodząc drogami, którymi stąpali więźniowie, oglądając wystawy poświęcone ich życiu codziennemu i rzeczom do nich należących, widząc zdjęcia milionów zabitych ludzi – świadków hitlerowskich zbrodni, głodu, nędzy i okrucieństwa. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. I my, dziesiątki lat później mogliśmy się o tym przekonać spacerując między budynkami, będącymi świadkami holokaustu i łamania praw człowieka.
Wyjazd ten ukształtował nowe poglądy u młodzieży ukazując im skutki nienawiści i tragedie jakie miały miejsce w połowie zeszłego wieku, będąc również przestrogą dla młodego pokolenia.
Jak powiedział Primo Levi – były więzień obozu Auschwitz: „To się stało, a więc może znów się zdarzyć… Może się zdarzyć wszędzie.”
[Teskt: Małgorzata Lewińska – ucz. kl IIIb gimn. Foto: K. Porębska]
Wyniki konkursu na Najładniejszą Pisankę Wielkanocną
Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z Radą Rodziców.
I miejsce Zuzanna Ziarko klasa IV b
II miejsce Martyna Pietras klasa V a
III miejsce Marcel Styczeń klasa II b
Wyróżnienia:
Wiktoria Klasa klasa V a
Dorian Data klasa VII a
Serdecznie gratulujemy!
Wykonane przez uczniów pisanki można zakupić podczas Kiermaszu Wielkanocnego, który potrwa do 5.04.2019 r.
[Tekst i foto: E. Skóra]