
Pasowanie klas pierwszych 2019
,,Niech wyrosną z Was tacy, którzy do gwiazd wzlecieć zapragną”
J. Korczak
Pasowanie na ucznia jest stałym elementem uroczystości obchodzonych z okazji Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Nowym Brzesku. To bardzo ważne wydarzenie dla uczniów, rodziców oraz całej społeczności szkolnej miało miejsce 11 października 2019r. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani z granatowymi biretami oraz czerwonymi kokardami prezentowali się bardzo dostojnie.
Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu, deklamacji oraz tańca. Występ artystyczny przygotowany przez wychowawczynie: Magdalenę Styczeń i Justynę Gorzałczany rozpoczął się jednym z najpiękniejszych polskich tańców narodowych - Polonezem.
W kolejnej części starsi uczniowie w przebraniu Królowej ABC, Czerwonego Kapturka, Krasnala, Kota w Butach, Tygryska i Królewny Śnieżki sprawdzali wiedzę pierwszoklasistów, a za zaliczenie zadania wręczali symbole Edukolandii. Całość występu wzbogacona była specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność piosenkami.
Po części artystycznej przyszedł czas na uroczyste ślubowanie. Był to bardzo doniosły i wzruszający moment. Aktu pasowania przy sztandarze szkoły przy użyciu wielkiego symbolicznego ołówka dokonała p. Dyrektor Magdalena Doniec. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku. Potwierdzeniem tego było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Na zakończenie przyszedł czas na wspólne zdjęcia. Uroczystość dostarczyła dzieciom, ich rodzicom oraz zaproszonym gościom wielu miłych przeżyć i wzruszeń. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam:
-wielu sukcesów w nauce,
- aby każdy dzień Waszego pobytu w szkole był radosny i szczęśliwy,
- aby nauka była dla Was przyjemnością,
- aby każdy z Was miał prawdziwego przyjaciela,
- abyście swoim zachowaniem, postępowaniem oraz wynikami w nauce zasłużyli na miano Wzorowego Ucznia!!!
Wasi Wychowawcy!!!
[Tekst i zdjęcia: Magdalena Styczeń i Justyna Gorzałczany]
"Balladyna" Juliusza Słowackiego - poznajemy adaptację lektury w Teatarze Groteska
Klasa ósma była dziś na wycieczce w Krakowie, gdzie w Teatrze Lalki i Maski "Groteska" obejrzała spektakl pt. "Balladyna".

Przedstawienie było bardzo oryginalne, gdyż w obsadzie byli tylko trzej aktorzy, a ukazywali na scenie wszystkie postaci z utworu Juliusza Słowackiego. Czynili to z wykorzystaniem ascetycznych i podstawowych, jak na dzisiejsze czasy, środków wyrazu, którymi operuje teatr plastyczny. Minimalistyczna scenografia, monochromatyczne lalki, dyskretne zmiany białego światła i doskonała interpretacja tekstu pozwoliły w pełni docenić doskonałość kunsztu aktorskiego i głebiej zastanowić się nad treścią sztuki..
"Na czym polegała niezwykłość tej interpretacji? Twórcom udało się w sposób mistrzowski pokazać dwupoziomowość utworu (świata ludzi i świata elfów – rzeczywistości realnej i nadprzyrodzonej). To dzięki temu, że w większość postaci (ludzi) wcielają się lalki, animowane przez trojga aktorów." Tylko postacie królowej Goplany, duszków Skierki i Chochlika są odgrywane przez aktorów jako osoby, a nie lalki. Duchy odnoszą się do śmiertelnych i pełnych wad ludzi z wyższością, a czasem nawet z pogardą, postrzegają ich jako zabawki, którymi mogą się zabawiać, manipulować i kierować ich losami. "Nimfa Goplana miesza się w losy ubogich sióstr Balladyny i Aliny, kierując do ich domu księcia Kirkora. Ta z dziewcząt, która zbierze więcej malin ma zostać królową, ale gdy okazuje się, że Alina wygrywa Balladyna… Zaślepiająca żądza władzy i bogactwa, od zawsze kierujące światem, wreszcie zbrodnia i kara."
Przedstawienie powstało w 2005 roku i było nagradzane na Festiwalu "Dramaty Narodów" oraz została mu przyznanana Nagroda Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich im. prof. Władysława Jaremy za kreację aktorską dla Aldony Jankowskiej, Włodzimierza Jasińskiego i Franciszka Muły – XXII Ogólnopolski Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Dziękujemy naszej polonistce Pani Jagodzie Wędel i wychowawczyni Pani Sylwii Szywalskiej za zorganizowanie wyjazdu na ten spektakl.
Wyjazd o Krakowa miał jeszcze jeden walor, był dla ósmoklasistów okazją do podziwiania polskiej złotej jesieni w czasie spaceru Drogą Królewską przez Stare Miasto. Przechodziliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Jana Matejki przez Planty, obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską, obok Kościoła Mariackiego, Sukiennic i Ratusza ulicami Szewską i Krupniczą.
Należy pochwalić młodzież po raz kolejny za wzorowe zachowanie i kulturę osobistą podczas wyjazdu.
[Tekst: A. Sendek. Foto i informacje o spektaklu ze strony Teatru Groteska]
W dniu 14 pażdzernika 2019 r. (poniedziałek) nie będzie dowozu autobusem szkolnym.
Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Zajecia opiekuńcze dla oddziałów przedszkolnych odbywają się w budynku Przedszkola Samorządowego od godz.7.00. Prosimy Rodziców, w miarę możliwości, o samodzielne dowiezienie dzieci do przedszkola w tym dniu.
Już wkrótce szkolne święto!
W najbliższy piątek - 11.10.18 r. na hali sportowej odbędzie się
uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie Uczniów klas I.
Prosimy Uczniów o przyjście tego dnia do szkoły w strojach galowych.
…Było żółto, radośnie, energetycznie i ,, buźkowo’’…
W piątek 4 października 2019 r. świętowaliśmy w naszej Szkole po raz pierwszy
Międzynarodowy Dzień Uśmiechu.
Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 r., a jego twórcą jest Harvey Ball, który w 1963r. stworzył smiley’a” – słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle.
Tegoż dnia uczniowie ubrani w żółte stroje chcieli przekonać siebie i innych, że człowiek radosny to człowiek szczęśliwszy, że warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych. Mamy nadzieję, że dzień ten na trwale wpisze się w tradycję szkoły, a uśmiech będzie gościł na twarzach wszystkich przez cały rok, bo… śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie.
Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych –, gdyż …..
Szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy,
więc śmiejmy się na zdrowie!!!
Oto zerówka w słonecznych na-strojach ;-) Więcej zdjęć starszych i młodszych znajdziecie na naszej stronie w zakładce "Galeria".
Tekst i zdjęcia : Magdalena Styczeń
- Przewodnicząca Samorządu Szkolnego