Szkolny etap IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”
Dnia 29 września 2021r. chętni uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do pisania Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Jest to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów różnych typów szkół. Organizatorzy tej akcji podkreślają, że rywalizacja w pisaniu tradycyjnego dyktanda to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekst do poznawania języka ojczystego. Dyktando jest także szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości.
W tym roku uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią ważnego dla rozwoju gospodarczego naszego kraju regionu – Śląska. Przypomniana im również została postać Wojciecha Korfantego, któremu zawdzięczmy przyłączenie tej silnie uprzemysłowionej krainy do Polski.
Ogółem w Dyktandzie wzięło udział 53. uczniów naszej placówki. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas ósmych. Do kolejnego etapu mogą przejść tylko uczniowie, którzy otrzymali minimum 75p. Organizator zastrzega sobie jednak, że pułap punktowy może zostać podniesiony.
Najlepiej ortograficzne zakręty pokonali uczniowie:
Kategoria klas V – VI:
1.Malwina Jędrosz kl. 5a - 76,5p.
2. Marcel Styczeń kl. 5b - 68p.
3. Adrian Wielbłąd kl. 5b - 64p.
Kategoria klas: VII – VIII
1.Julia Micuda kl. 8b - 76,5p.
2. Mikołaj Sendek kl. 8b - 76,5p.
3. Bartosz Cywicki kl.7b -75p.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu. Trzymamy kciuki za najlepszych. Chętnych do wzięcia udziału w już X Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” zapraszamy za rok, również we wrześniu.
[Tekst: Elżbieta Kiszka]
W czwartek 30.09.2021r uczniowie klas IV i V odbyli jednodniową wycieczkę w Beskid Sądecki. Była to wycieczka turystyczno-krajoznawcza, która prowadziła przez Rezerwat Ścisły Łabowiec do Schroniska PTTK na Łabowskiej Hali położonego 1061 m n.p.m. Wędrując przez obszar ścisłej ochrony wytyczonymi szlakami podziwialiśmy w deszczu i we mgle starodrzew bukowo-jodłowy oraz leśne runo z rzadkimi mszakami, paprotnikami
i porostami. Pan przewodnik opowiadał o roślinach chronionych a na własne oczy widzieliśmy oset górski-dziewięćsił bezłodygowy i goryczkę.
Obserwowaliśmy Salamandry plamiste, uznawane za najładniejszego polskiego płaza. Ich ciało jest czarne i błyszczące, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele. Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające jad. Jest on niegroźny dla człowieka, ale może podrażniać np. oczy. Płaz ten przebywa w wilgotnych lasach, blisko wody, my spotykaliśmy salamandry w pobliżu Łabowczańskiego Potoku. Mimo niesprzyjającej pogody udało nam się dotrzeć do Schroniska, gdzie czekał na nas ciepły posiłek i gorąca herbata. Po odpoczynku w schronisku udaliśmy się w drogę powrotną do autokaru a następnie do Nowego Sącza. Zmęczeni, ale zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do Nowego Brzeska.
[Tekst:Ewa Skóra]
3...2...1...0 ZACZYNAMY!!!
Uczniowie klas I-III
Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku
z wielką radością i pełni zapału przystępują do
Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego
,, Z kulturą mi do twarzy''.
Podejmowane działania wprowadzą uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskażą właściwe wzorce postępowania i budowania relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia oraz wzmocnią poczucie tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej.
Wychowawcy
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Coroczne działania w ramach szkolnego święta matematyki mają na celu propagowanie umiejętności matematycznych wśród dzieci i młodzieży.
Na lekcjach matematyki w minionym tygodniu dzieci mogły się wykazać znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia w klasowych konkursach i na spotkaniach z innymi dziećmi, uczniowie klasy 5b, Klasowi Mistrzowie Tabliczki Mnożenia - Marcel Styczeń i Piotr Biernacki pod czujnym okiem wychowawców przepytywali dzieci z klasy 3 z tabliczki mnożenia.
Dziś 1. października 2021 roku finałowy dzień - w szkole zawisły rymowanki i zagadki graficzne dotyczące umiejętności rachunkowych. Uczniowie z klas siódmych własnoręcznie przygotowali plakaty dotyczące wydarzenia. Na trzeciej lekcji pod czujnym okiem trzech Pań Matematyczek odbyły się zawody matematyczne czyli Szkolne Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia. Udział wzięło 20 uczestników, byli to przedstawiciele ze wszystkich klas 4-8. Aby osiągnąć sukces w tych zawodach trzeba się było wykazać nie tylko doskonałą sprawnością obliczeniową ale również wysoką koncentracją. Najszybszy uczestnik bezbłędnie ukończył test w 2 min. 19 sekund. Zadania konkursowe przygotowała i sprawdziła Pani Kinga Magiera, która też była głównym koordynatorem wydarzenia.
W kategorii uczniów klas 4-5 Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Piotr Biernacki z klasy Vb.
W kategorii uczniów klas 6 -8 Szkolną Mistrzynią Tabliczki Mnożenia okazała się Gabrysia Kubik z kl VIIIb.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i pozostałym dzielnym zawodnikom !