W Królestwie Skarbnika
Pobyt w Kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu windą górniczą, który był dla uczniów momentem różnorodnych emocji. Trasa zwiedzania obejmowała spacer korytarzami kopalni i oglądanie podziemnej ekspozycji z wykorzystaniem multimediów.
Podczas wyprawy solnymi korytarzami młodzi turyści poznawali legendy związane z kopalnią , oglądali pierścień Świętej Kingi i jej relikwie znajdujące się w Kaplicy.
Najbardziej zaskakujące było spotkanie z dobrym Duchem kopalni Skarbnikiem. W czasie spotkania uczniowie wykazali się dużą aktywnością i wiedzą zdobytą podczas zwiedzania.
Skarbnik obdarował wszystkich woreczkami soli.
Był również czas na zakup pamiątek, posiłek i zabawy w Komorze Ważyn.
Więcej zdjęć można zobaczyć na naszej w Galerii i na szkolnym facebooku.
[Tekst: wych. G. Jakubowska, foto: ks. S. Nocoń]
Niezapomniana wyprawa w przeszłość klas piątych i szóstej
W dniu 24 listopada 2021r. wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Była to dla nas podróż w czasie, ponieważ dzięki spektaklowi w Teatrze „Groteska” „Kapelusz za sto tysięcy”, śpiewająco przenieśliśmy się w lata sześćdziesiąte XX w. Sztuka jest adaptacją teatralną, gdyż została oparta o książkę Adama Bahdaja o tym samym tytule.
Za sprawą głównej bohaterki – przebojowej Krystyny (o tajemniczo brzmiącym pseudonimie „Dziewiątka”) rozwiązywaliśmy zagadki detektywistyczno-kryminalistyczne. Mogliśmy poznać, a nieco starsi - przypomnieć sobie - realia minionych dekad. Wspaniałe kostiumy i charakteryzacje aktorów przywołały dawną elegancję i szyk. Jak na prawdziwy musical przystało, były także rytmiczne piosenki, które w ciekawy sposób uzupełniały treść przedstawienie. Myślę, że każdy z nas zrozumiał, jak ciężka i wymagająca jest praca aktora: musi on umieć nie tylko wczuć się w graną postać, ale jeszcze śpiewać i tańczyć!
Po spektaklu uczestniczyliśmy w lekcji teatralnej pt. „Sekrety sceny”. Poznaliśmy kulisy tworzenia masek oraz zobaczyliśmy, czym różnią się od siebie lalki teatralne. Na tym nie skończyły się nasze podróże w czasie.
Po wizycie w teatrze udaliśmy się spacerkiem na Rynek Główny, aby zejść do podziemi i zagościć w średniowiecznym Krakowie. Tam zobaczyliśmy jak wyglądało życie mieszkańców miasta w tej epoce. Mogliśmy także poznać legendę o Kraku opowiedzianą przez legendarnego Białego Kruka,któremu użyczył głosu znany krakowski aktor Jerzy Trela. Niesamowite, że tyle wiedzy o dawnych czasach można wyczytać z wykopalisk i z tego, co archeologowie znajdą w ziemi.
Niestety, każda podróż w czasie musi się kiedyś skończyć, nasza również. Wróciliśmy do domów wspominając dzień pełen wrażeń.
Wycieczka została zorganizowana przez panie Wychowawczynie klas Va, Vb, VIa z pomocą pań Polonistek.
(tekst: E. Kiszka)
Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne, pozowały w misiowych
fotobudkach.
Więcej zdjęć w zakładce "Przedszkole Samorządowe"
Materiał o przedszkolu przygotowała wych. Anita Maćkowska
ZABAWA ANDRZEJKOWA - integracja i zabawa
"Hokus-pokus, czary-mary,
24 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki.
Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.
Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania swoich przyszłych zawodów, a także ustawiania butów, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż.
Pani Kasia Zydroń zapewniła wszystkim grupom enegriczny taniec oraz zabawy przy skocznej muzyce.
Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.
Jednego możemy być pewni, że dały one wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy, integracji grup i budowania relacji społecznych między dziećmi.
Materiał o przedszkolu przygotowała wych. Anita Maćkowska
Zaproszenie na spotkanie mikołajkowe w Centrum Kultury w Nowym Brzesku