
"Balladyna" Juliusza Słowackiego - poznajemy adaptację lektury w Teatarze Groteska
Klasa ósma była dziś na wycieczce w Krakowie, gdzie w Teatrze Lalki i Maski "Groteska" obejrzała spektakl pt. "Balladyna".

Przedstawienie było bardzo oryginalne, gdyż w obsadzie byli tylko trzej aktorzy, a ukazywali na scenie wszystkie postaci z utworu Juliusza Słowackiego. Czynili to z wykorzystaniem ascetycznych i podstawowych, jak na dzisiejsze czasy, środków wyrazu, którymi operuje teatr plastyczny. Minimalistyczna scenografia, monochromatyczne lalki, dyskretne zmiany białego światła i doskonała interpretacja tekstu pozwoliły w pełni docenić doskonałość kunsztu aktorskiego i głebiej zastanowić się nad treścią sztuki..
"Na czym polegała niezwykłość tej interpretacji? Twórcom udało się w sposób mistrzowski pokazać dwupoziomowość utworu (świata ludzi i świata elfów – rzeczywistości realnej i nadprzyrodzonej). To dzięki temu, że w większość postaci (ludzi) wcielają się lalki, animowane przez trojga aktorów." Tylko postacie królowej Goplany, duszków Skierki i Chochlika są odgrywane przez aktorów jako osoby, a nie lalki. Duchy odnoszą się do śmiertelnych i pełnych wad ludzi z wyższością, a czasem nawet z pogardą, postrzegają ich jako zabawki, którymi mogą się zabawiać, manipulować i kierować ich losami. "Nimfa Goplana miesza się w losy ubogich sióstr Balladyny i Aliny, kierując do ich domu księcia Kirkora. Ta z dziewcząt, która zbierze więcej malin ma zostać królową, ale gdy okazuje się, że Alina wygrywa Balladyna… Zaślepiająca żądza władzy i bogactwa, od zawsze kierujące światem, wreszcie zbrodnia i kara."
Przedstawienie powstało w 2005 roku i było nagradzane na Festiwalu "Dramaty Narodów" oraz została mu przyznanana Nagroda Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich im. prof. Władysława Jaremy za kreację aktorską dla Aldony Jankowskiej, Włodzimierza Jasińskiego i Franciszka Muły – XXII Ogólnopolski Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. Dziękujemy naszej polonistce Pani Jagodzie Wędel i wychowawczyni Pani Sylwii Szywalskiej za zorganizowanie wyjazdu na ten spektakl.
Wyjazd o Krakowa miał jeszcze jeden walor, był dla ósmoklasistów okazją do podziwiania polskiej złotej jesieni w czasie spaceru Drogą Królewską przez Stare Miasto. Przechodziliśmy od Pomnika Grunwaldzkiego na Placu Jana Matejki przez Planty, obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską, obok Kościoła Mariackiego, Sukiennic i Ratusza ulicami Szewską i Krupniczą.
Należy pochwalić młodzież po raz kolejny za wzorowe zachowanie i kulturę osobistą podczas wyjazdu.
[Tekst: A. Sendek. Foto i informacje o spektaklu ze strony Teatru Groteska]