
II miejsce Olwii Łaneckiej w Konkursie Historycznym w Warszawie
Uczennica klasy III a Gimnazjum, w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Nowym Brzesku Oliwia Łanecka zajęła II miejsce w IV Konkursie Historycznym „Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920 w obronie granic i niepodległości” w kategorii poezja. Konkurs odbywał się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Brało w nim udział około 1100 uczniów z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy, Austrii.
Oliwia napisała wiersz pt; „Moja, Twoja, Nasza”. Oto on:
Moja, Twoja, Nasza …
Polska! Ojczyzna moja kochana
Wywalczona, wygrana
Wrogom ze szpon wyszarpana
Dumna, wspaniała.
I Wojna Światowa zakończona
Polska wydaje się oswobodzona
Nie! Dalej musi walczyć z wrogiem
Bolszewicka Hiena podstawia jej nogę.
Lenin i Tuchaczewski snują ambitne plany
zniszczenia Polski
Mrzonki, mrzonki, mrzonki
Piłsudski na czele Armii, jak na szachownicy
Już rozstawia pionki.
Armia Czerwona pod Warszawę dociera
Jak Goliat na Dawida, spod oka spoziera
A Polska wolności spragniona
Wierzy, że prawdziwy cud się dokona.
Szyfry złamane, rozkazy wydane
Front Armii Czerwonej przerwany
I do odwrotu zmuszony
Bitwa wygrana, Rosja zatrzymana.
Polska! Ojczyzna moja kochana
Wywalczona, wygrana
Wrogom ze szpon wyszarpana
Dumna, wspaniała.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 stycznia 2019 r. w auli Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. Laureatka uczestniczyła w gali wraz z rodzicami.
Więcej zdjęć z warszawskiej uroczystości znajdziecie w naszej galerii. Prowadzącym galę był red. Krzysztof Ziemiec. Uczennicę do konkursu zachęciła nauczycielka historii p. Beata Zapała.
Jesteśmy dumni z tak wielkiego sukcesu. To duże osiągnięcie dla naszego środowiska. Gratulujemy i życzymy Oliwii dalszych sukcesów.
[Tekst: B. Zapała, red. Als, wiersz: ucz. O. Łanecka, foto: A. Łanecka]