
Wycieczka Klasy VII
9 listopada klasa VII wraz z wychowawcą: p. Sylwią Szywalską i opiekunami : p. Jadwigą Wędel i p. Małgorzatą Toroń była na wycieczce w Krakowie. Głównymi etapami wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Narodowym i obejrzenie sztuki teatralnej pt.: „Kamienie na szaniec ”.
Uczniowie zwiedzili wystawę „Broń i Barwa w Polsce", która jest wystawą stałą i znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Zwiedzający oglądali militaria od średniowiecza do II wojny światowej.
W muzeum znajduje się ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach np. rząd koński po Stefanie Czarnieckim, sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego.
Na wystawie nie brak było rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Uczestników, zwłaszcza chłopców, zainteresowały strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania rapierów.
Lekcja muzealna była ciekawa, bo Pani przewodnik potrafiła uczniów zainteresować swoimi opowieściami. Praca w grupach i wypełnianie kart pracy wpłynęło na to, że większość uczestników pracowało aktywnie.
Bardzo interesującym doświadczeniem okazała się wizyta w Teatrze Współczesnym znajdującym się przy ulicy Starowiślnej 21 w Krakowie. To teatr prywatny, którego założycielem jest Bartosz Jarzymowski, aktor, reżyser, dyrektor Teatru. Teatr Współczesny w Krakowie wystawia głównie sztuki oparte na tekstach młodych polskich dramaturgów. Przedstawienia dla dzieci i młodzieży wystawia gościnnie na scenach teatrów w całej Polsce od 2002 roku. Jest to teatr kameralny, gdzie widownia zajmuje tylko 7 rzędów. Uczniowie klasy 7 siedzieli w pierwszych rzędach i mieli wrażenie, że sami uczestniczą w grze. Obejrzany spektakl był adaptacją teatralną książki pt. „ Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego.
W widowisku trzej młodzi przyjaciele: Alek, Rudy i Zośka ze względu na wojenną rzeczywistość musieli przejść przyspieszone dojrzewanie. Harcerze z Szarych Szeregów zeszli do niepodległościowego podziemia. Głowy pełne marzeń i planów musiały się zmierzyć z obroną ojczyzny. Klimat wojennej stolicy podkreślały wyświetlane na scenie fragmenty dokumentalnych filmów. Efekty specjalne w postaci odgłosów walk przenosiły widzów w tamte czasy. Także wojenne piosenki, które były śpiewane w Warszawie przybliżały widza do atmosfery wojny i walki z okupantem. Kostiumy aktorów także pokazywały, że stroje nie były najważniejsze dla naszych bohaterów, a wszystko inne , co mogło przynieść wolność. Uczniowie mogli poznać autentyczne wydarzenia spod Arsenału, epizody z życia okupowanej stolicy, ale także codzienne troski i dylematy bohaterów. Widzowie zauważyli, że ciekawostką było to, iż ukochana Alka -Basia- wcielała się także w rolę narratora. Bohaterowie sztuki i książki poświęcili swoje życie dla Polski, a młodzi ludzie oglądający sztukę, zastanawiali się, jak oni zachowaliby się w wojennej rzeczywistości ?!

/ tekst JW /