Szkolny etap Konkursu recytatorskiego im. L.H. Morstina
28 listopada 2016 odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina. Eliminacje są 1. etapem konkursu powiatowego poświęconego Pamięci naszego regionalnego Pisarza. W tym roku obchody są szczególne, gdyż 12 grudnia przypada 130 rocznica urodzin L.H.Morstina. W szkolnym konkursie brało udział 13 uczestników z klas IV-VI. Uczestnicy konkursu recytowali utwory poetyckie dowolnych autorów. Komisja Konkursowa w składzie: p. Alicja Sendek, p. Gizela Poszwa, p. Jadwiga Wędel przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce: Dominka Klasińska- ucz. kl. IVb oraz Natalia Gołąb-ucz. kl. VIb, II miejsce: Martyna Oraczewska-kl.VIb, III miejsce: Magdalena Maderak-ucz.kl.IVb oraz Wiktoria Łuczywo-kl.IVa . Wyróżnienia otrzymały: Amelia Ciepichał-kl.V oraz Gabriela Pokorniak-kl.VI b. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem pań Polonistek-E. Kiszki, J.Wędel.
Laureatki I i II miejsc będą nas reprezentować 2 grudnia na etapie powiatowym Konkursu Recytatorskiego im. L.H. Morstina organizowanego przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach .
Ludwik Hieronim Morstin ( 1886-1966 )
W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci naszego regionalnego pisarza Ludwika Hieronima Morstina. Pisarz, dramaturg, poeta, publicysta i tłumacz urodził się 12 XII 1886 r. w Pławowicach , położonych w Gminie Nowe Brzesko.
Jest autorem wielu utworów wystawionych na scenie, np. „Obrona Ksantypy”, „ Polacy nie gęsi”, „ Kleopatra”. O pięknie przyrody i życiu wiejskim pisał w poezjach „Chwasty kwitnące na rodzajnem polu”
Cenił spotkania i rozmowy z ludźmi. Przyjaźnił się z wieloma artystami. Swoje spotkania z ludźmi, umiłowanie teatru, wrażenia z podróży, piękno dalekich miejsc i Ziemi Proszowickiej opisał w wielu wspomnieniach, np.: „Opowieści o ludziach i zdarzeniach”, „Spotkania z ludźmi”, „Z niejednej szuflady”.
Ludwik Hieronim Morstin w swoim pałacu w Pławowicach zorganizował zjazdy poetów, pisarzy, literatów. Na zjeździe w 1928 roku młodzież naszej Szkoły pod opieką nauczycieli brała udział w tym spotkaniu. W czasie zjazdu recytowano wiersze, wystawiano przedstawienia teatralne, prowadzono rozmowy na tematy literacko-artystyczne. W Pławowicach bywał Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Pawlikowska Jasnorzewska i wielu innych artystów.
W 1945 roku Pisarz musiał wyprowadzić się z Pławowic, później mieszkał w Krakowie, Zakopanem i Warszawie. Zmarł 12 V 1966 r. w Warszawie i wraz z żoną Janiną( nazywaną Niną), pochowany jest na warszawskich Powązkach.
[Tekst: J. W.; foto w galerii: Als]