Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Szkolne święto matematyki nadchodzi...

Dzień Liczby Pi przypadający 14 marca jest idealną okazją do obchodów Święta Matematyki. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, każdy znajdzie coś dla siebie.
W naszej szkole, jak co roku szykują się ciekawe wydarzenia matematyczne:

1. Konkurs „Mistrz liczby Pi” 
Konkurs otwarty dla wszystkich grup wiekowych uczniów ZPS polega na powiedzeniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Czuwać będzie komisja uczniowska z Samorządu Uczniowskiego.
Odpowiedź jest liczona do pierwszej pomyłki lub do samodzielnego zakończenia przez uczestnika .
Konkurs odbędzie się 14. marca 2024 r.
Dotychczasowy rekord należy do Marcela Stycznia (7b), który wymienił 205 cyfr po przecinku liczby Pi.
Bądź nowym szkolnym rekordzistą! Zdobądź tytuł „Mistrza liczby π”.
Rozwinięcie dziesiętne liczby π będzie czekało w załączniku na naszej stronie www.spnb.pl w zakładce Dla Uczniów rozwiniecie_dziesietne_liczby_pi.

2. "Pi-rackie Konkursy Zadaniowe" dla poszczególnych roczników
- odważni i chętni uczniowie z klas 4-8 będą rozwiązywać testy z różnymi zadaniami matematycznymi dostosowanymi do wieku.

3. Konkurs "Pi-nezka wiedzy" na plakat promujący matematykę.
Przygotuj plakat lub rysunek lub kolaż promujący matematykę. Tematyka pracy powinna odnosić się do zagadnień matematycznych, promować matematykę jako ważną dziedzinę nauki lub osiągnięcia polskich matematyków, przedstawiać wykorzystanie matematyki w różnych dziedzinach życia lub nauki, lub ukazać matematykę w otaczającym świecie, życiu codziennym.
Technika pracy – dowolna, format min. A3, kartka jednolita – nieklejona.
Każdy uczestnik może przekazać tylko jedną samodzielnie wykonaną pracę.
Prace należy złożyć do 12. marca 2024 r. w Pokoju Nauczycielskim, podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem.
Podczas oceny prac będą brane pod uwagę: intersujący sposób przedstawienia, trafność doboru tematu, poprawność merytoryczna, przejrzysta, wizualna i techniczna strona projektu.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

4. Konkurs „ Kreatywny pi-sarz" – na napisanie opowiadania z wyrazami z PI. 
Napisz opowiadanie w języku polskim zawierające jak największą liczbę wyrazów z „pi” np. pisać, opiekunka, pierogi, napis, godzina piąta...
Wyróżnij wyrazy z „pi” w tekście kolorem lub pogrubioną czcionką.
Treść opowiadania może być dowolna.
Pracę należy napisać w dowolnym dokumencie tekstowym, nie może przekraczać strony A4 oraz należy zastosować następujące formatowanie: czcionka Calibri w rozmiarze 12 pkt., marginesy strony normalne po 2,5 cm, interlinia 1,5.
Oprócz liczby wyrazów z „pi” oceniana będzie poprawność stylistyczna oraz spójna i ciekawa fabuła opowiadania.
Pamiętaj, aby zatytułować opowiadanie i podpisać.
Pracę należy przesłać w załączniku na adres alicja_sendek@spnb.pl do 11. marca 2024r., w tytule należy wpisać „Konkurs nr 4”, natomiast w treści wiadomości: imię, nazwisko i klasę.
Najlepsza praca zostanie nagrodzona.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach, każdy znajdzie coś dla siebie.

A oto kilka ciekawostek o pochodzeniu naszego święta:

* Święto liczby Pi zwanej Ludolfiną obchodzone jest na całym świecie 14 marca, a dlaczego?
Liczba Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy, jest to wartość, która w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosi 3,14. Jest to odpowiednik amerykańskiego sposobu zapisu daty 14 marca - 3.14, dlatego tego dnia liczba Pi obchodzi swoje święto.

A dlaczego liczba ta nazywana jest Ludolfiną? Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolph van Ceulen, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

W roku 2010 obliczono 2 000 000 000 000 000 cyfrę liczby Pi i wynosi ona zero. Bite są również rekordy na zapamiętywanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego.