Uroczysty apel z okazji 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Maja
Maj uważany jest za najpiękniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Wszystko wokół budzi się do życia po śnie zimowym. Wszędzie jest zielono, kwitnąco i radośnie. W powietrzu czuć powiew świeżości i zapowiedź czegoś nowego, dobrego, niezwykłego… Wiosna daje nam nadzieję, wystarczy rozejrzeć się wokół, aby wszelkie troski i smutki rozwiały się jak wiosenny wiatr.
W tym właśnie miesiącu - my – Polacy - przeżywamy jedne najważniejszych świąt narodowych: Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3. Maja i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej właśnie okazji w piątek 28 kwietnia odbył się w Naszej Szkole uroczysty apel. W wiosennej scenerii mogliśmy przypomnieć sobie emocje towarzyszące Ojcom Konstytucji, którymi byli: ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski, Marszałkowie: Stanisław Małachowski i Ignacy Potocki oraz księża: Hugo Kołłątaj i Stanisław Staszic. Wsłuchani w piękne pieśni i wiersze, przeżyliśmy ich radość związaną z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji - dokumentu, który gwarantował równe prawa dla wszystkich obywateli. Porządkował także sprawy wewnętrzne kraju, by znów Polska mogła być silna i niezależna tak jak za czasów naszych wielkich królów z Dynastii Piastów i Jagiellonów. To był niezwykle radosny dla Polski i Polaków moment.
Zastanówmy się, czy dzisiejsze święto daje nam tyle radości, energii i nadziei, co tamten 3 Maja? …Większość współczesnych Polaków niestety nie pamięta ważnych dla Polski dat. Polacy nie znają historii własnego kraju, ani nazwisk wielkich Rodaków, dzięki którym bez przeszkód możemy dzisiaj obchodzić narodowe święta. Może wypadałoby to zmienić, bo nie wszystkie kraje mają przeszłość tak bogatą, jak my… .
Na apelu mieliśmy także okazję wspólnie zaśpiewać piosenki, które przypomniały chwile radości i chwały naszego narodu, ale także klęski i rozczarowania. Taka przecież była nasza historia, w której biel wielkich czynów mieszała się z czerwienią bólu i cierpienia.
Pamiętajmy o niej, bo jeśli nie my, to kto?
(Tekst: E. Kiszka)