Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Klasy szóste uczyły się w Krakowie



Klasy szóste były dziś na wycieczce programowej do Krakowa i Igołomii.

Lekcja 1 - religia
Temat: Trzeba być dobrym jak chleb.
Pierwszym punktem naszej czwartkowej eskapady było odwiedzenie Muzeum Brata Alberta w Igołomii. Muzeum znajduje się w nowootwartym budynku i jest prowadzone przez Siostry Albertynki na codzień pomagające ubogim, bezdomnym i  starcom. Dzięki naszej Siostrze Przewodniczce zaznajomiliśmy się z ciekawym i burzliwym życiorysem polskiego patrioty, uczestnika Powstania Styczniowego, uzdolnionego malarza a później działacza społecznego oraz założyciela zakonu Albertynów - czyli świętego Brata Alberta = Adama Chmielowskiego.
Obejrzeliśmy multimedialną prezentację jego obrazów, a także rekonstrukcję pokoju ziemiańskiego z Małopolski z okresu zaborów. 
Poznaliśmy też rzeczywistość funkcjonowania komory celnej rosyjsko-austriackiej w XIX w.

Lekcja 2 - matematyka
Temat: Zadania praktyczne z odczytywania diagramów i obliczeń pieniężnych.
Wspólnie udaliśmy się do centrum handlowego, odszukaliśmy na planie położenie restauracji. zlokalizowaliśmy ją a następnie każdy "pracował" już według swojego uznania, albo w małych grupach, albo indywidualnie wybierając z oferty najkorzystniejsze propozycje, rozdzielając koszty i ilość produktów sprawiedliwie na wszystkich przyjaciół biorących udział we wspólnych zakupach;)

Lekcja 3,4 - język polski
Temat: Spektakl teatralny pt. "Ania z Zielonego Wzgórza".
W Teatrze Lalki i Maski "Groreska" obejrzeliśmy bardzo udaną i wierną adaprację lektury dla klasy szóstej. Na naszych twarzach pojawiły się śmiech i łzy. Sztuka była ubogacona wieloma melodyjnymi piosenkami o mądrych tekstach, które wyrażały przeżycia i emocje bohaterów. Największą sympatię oprócz Ani, wzbudził w młodych widzach Mateusz. Podobało nam się, gdy swoimi celnymi komentarzami skutecznie rozładowywał napięcia w domu pełnym problemów wynikających z trudnego i burzliwego okresu dorastania głównej bohaterki.

Lekcja 5,6 - historia i godzina wychowawcza
Temat: Bohaterowie i zdrajcy.
W Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa-Nila wzięliśmy udział w warsztatch prezentujących postawy Polaków w czasie II wojny światowej. Zobaczyliśmy unikatowe eksponaty z ubiegłego wieku. Broń, dokumenty, zdjęcia archiwalne, plakaty, mundury, więzienne pasiaki, unikatowe odznaczenia wojskowe - wszystko pokazane w ciekawej nastrojowej stylistyce zabytkowych industrialnych wnętrz.

Pracowaliśmy uzupełniając karty pracy, gdzie zapisywaliśmy i porządkowaliśmy zdobywane informacje na temat postaw naszych rodaków w czasie wojny, represji jakie spotykały Polaków, także tych będących pochodzenia żydowskiego. Poznaliśmy ciekawe postacie bohaterów, szlachetnych i odważnych harcerzy, żołnierzy wyklętych np. rotmistrza Witolda Pileckiego czy kobiet jak Maria Kwaśniewska - brązowa medalistka z Igrzysk w Monachium.
Na koniec zajęć w czasie podsumowania w sali konferencyjnej najaktywniejsi koledzy i koleżanki mogli się pochwalić zdobytą wiedzą. Zajęcia w muzeum to była dla nas wielka nauka patriotyzmu.


Na wycieczce opiekowały się nami Panie od języka polskiego Jadwiga Wędel, Elżbieta Kiszka i katechetka Alicja Sendek - czyli wszystkie "lekcje" były pod okiem nauczycieli od poszczególnych przedniotów. To był bardzo pracowity i wyczerpujący dzień, ale warto było "się poświęcić", bo nauka zdobyta przez doświadczenie będzie w nas procentować przez całe życie. 

Oto nasze zdjęcie w Teatrze "Groteska". Więcej fotografii z czwartkowych lekcji można zobaczyć w galerii :)




[tekst i foto A. Sendek]