21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Krótka historia Święta:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 21. marca 1991r. przez UNESCO na pamiątkę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Na całej kuli ziemskiej po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Obchody tego Święta mają docenić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.
Dbajmy o nasz język !
Polszczyzna łączyła w przeszłości / nawet, jak Polski nie było na mapie Europy / i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, płeć czy poglądy polityczne. Nie ma innego dobra – tak powszechnego i tak ważnego dla nas Wszystkich – jak Język Ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze.
W naszej Szkole również obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 21 lutego chętni Uczniowie byli ubrani w białe, czerwone lub biało-czerwone stroje. Powstały 22 prace: rymowanki ,wiersze o naszym języku, plakaty, mapy myśli o naszej polszczyźnie oraz wypowiedzi ,w której każdy następne zdanie rozpoczyna się kolejną literą alfabetu. Najlepsze prace wykonali: Wiktoria Kopeć z kl. 4a, Piotr Biernacki z kl. 5b, Daria Adamek z kl. 7a, Dorota Janczur z kl. 7b, Zuzanna Miska i Magdalena Kwiatek z kl. 8b.
Organizatorzy