
Trzeci Orszak Świętych - Zaproszenie
Nasza szkoła znajduje się na terenie parafii pw. Wszystkich Świętych.
W dniach poprzedzających święto Wszystkich Świętych tj.
w najbliższy piątek 27.10.2017r., poniedziałek 30.10.2017r. i wtorek 31.10.2017r w naszej szkole odbędzie się kilka akcji z cyklu
Trzeci Orszak Świętych.
Zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Co będzie się działo?
- „Święta gadżetomania” w któryś z wyznaczonych dni przynieście do szkoły przedmiot (symbol, znak) związany z postacią wybranego przez siebie świętego, opowiedzcie o tej postaci na religii a otrzymacie dodatkową ocenę.
- Wtorek 31.10.2017 r. wspólne spotkanie na hali sportowej o godz. 10.25, a tam m.in. wręczenie nagród za konkurs „Co wiem o św. Stanisławie Kostce?”
- Sesja fotograficzna twórców którzy przygotowali klasowe gazetki z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych.
zdjęcia będzie można obejrzeć na naszej stronie spnb.pl - Międzyklasowy konkurs gazetkowy „Uroczystość Wszystkich Świętych” (dla klas IV-VII).
Aby otrzymać dodatkową ocenę z religii:
- Wybierz postać świętego (może być Twój patron lub inna postać świętego, którego uważasz za interesującego np. królowa, żołnierz, dziecko, anioł…).
- Zapoznaj się z życiorysem wybranego świętego i epoką historyczną w której żył oraz z jego wizerunkami.
- Przygotuj sobie odpowiedni przedmiot (znak, symbol) związany z wybranym przez Ciebie świętym.. (Jak znaleźć ciekawy znak podpowie strona ze spisem atrybutów świętych) np. św. Rita i św. Tereska przedstawiane są z czerwoną różą, św. Łucja ze świecą, Michał Archanioł z wagą itp.
- Przynieś przedmiot do szkoły na lekcję religii w wyznaczonych dniach. UWAGA! Przedmiot musi być bezpieczny
- Na lekcji religii opowiedz w klasie o postaci, której atrybut prezentujesz.
- Zrób sobie w tym dniu zdjęcie z całą klasą.
KONKURS GAZETKOWY PT. „Uroczystość Wszystkich Świętych”
Klasy IV – VII przygotowują gazetkę tematyczną lub dekorację klasową dotyczącą uroczystości Wszystkich Świętych lub postaci jednego wybranego przez siebie świętego, postaci zasłużonych przodków lub z elementami nieba itp.
Komisja oceniająca pod przewodnictwem Pani Dyrektor będzie się składała z nauczycieli i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Laureaci konkursu otrzymają DYPLOMY i pochwały z wpisem do „Zeszytu pochwał i uwag”.
NIEZAPOMNIANA LEKCJA PATRIOTYZMU
V MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
„PO POLSKU O HISTORII”
Dnia 10 października 2017 roku aż 59 uczniów naszego Zespołu Przedszkolno-Szkolnego pisało na etapie szkolnym V Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”.
35 uczestników reprezentowało klasy gimnazjalne, a 24 uczestników było ze szkoły podstawowej.
Tekst dyktanda dla gimnazjalistów nosił tytuł „Rocznicowe co nieco”, a dla uczniów SP „Nauka – pożądany obowiązek”. Jednocześnie pisali je uczniowie z prawie 500 szkół! W tym roku „po polsku o historii” pisali także uczniowie na Śląsku, z kilku szkół województwa świętokrzyskiego i łódzkiego oraz placówek na Łotwie i Ukrainie!
Organizatorami Konkursu są: Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze Warto”. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny”. Patronat Honorowy: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Honorowy Patronat Małopolskiego Kuratora Oświaty, Partner Konkursu – Narodowy Bank Polski, Partner medialny – Radio Kraków.
Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej; doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914 / 1918 – 1989); kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego; rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.
W dniu pisania Dyktanda nasi uczniowie podkreślili jego rangę strojami galowymi i dostosowaną do wydarzenia dekoracją sal lekcyjnych.
Organizacją etapu szkolnego i przygotowaniem uczniów do Konkursu, sprawdzeniem prac zajęły się nauczycielki polonistki.
Najlepsze wyniki (ponad 70 punktów na 100 możliwych ) uzyskali:
Kategoria starszych uczniów:
- Julia Staniszewska z kl. IIb (73 p.)
- Piotr Melczewski z kl. IIIb (72 p.)
Kategoria uczniów SP:
- Kaja Wawrzaszek VII b - 90 p.
- Gabriela Tomczyk VII a- 88,5 p.
- Sebastian Bartosik kl. VIIb-83,5 / Natalia Gołąb kl. VIIb- 83,5 p.
- Nikola Garbarz VII a – 79 p.
- Jakubowska Julia kl. VII a – 78,5 p.
- Bartosz Trzepałka kl. VII b - 76,5 p.
- Laura Miska kl. VII a – 75,5 p.
- Mateusz Kołacz kl. VI – 74,5 p.
- Natalia Sikora kl. VII b – 73 p.
- Bartosz Kwiatkowski VII b – 72,5 p.
- Gloria Kutyba kl. VII b – 71 p.
- Kinga Kijowska kl. VI – 70,5 p.
Prace tych uczniów zostały przekazane do Komisji Wojewódzkiej w celu ich weryfikacji.
GRATULUJEMY!
Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Robimy sok w przedszkolu.
Wszyscy dobrze wiedzą, jakie bogate w witaminy są soki owocowe i warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składnków, ale pyszniejsze są niż słodycze. Przekonały się o tym dzieci z oddziału przedszkolnego podczas robienia i picia soków.
Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości pomagały wrzucać pani umyte i obrane owoce i warzywa do sokowirówki. Wspólna degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów.
Dodam, że ciekawe było smakowe zestawienie owoców i warzyw: marchew, jabłka, maliny, pomarańcze, mandarynki, winogron, gruszka oraz burak.
Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i duuużo radości z wykonanej pracy!
.JPG)
„Dary jesieni” w wykonaniu najmłodszych
Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią Justyną Gorzałczany przygotowały przedstawienie pt. ,,Dary jesieni” dla starszych kolegów z klas I-III.
Dzieci ucharakteryzowane na leśne zwierzątka z radością witały Panią Jesień, która przyszła wraz z darami. Jesień była ubrana w piękną suknię, na głowie miała wianek ozdobiony kolorowymi, jesiennymi liśćmi. Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz pięknej, jesiennej scenografii wzbogacały informacje o porze roku, z czym ona się kojarzy oraz o darach, jakie za sobą niesie.
W przygotowaniu i zebraniu darów jesieni będących scenografią pomogli Rodzice przedszkolaków, za co serdecznie dziękuję.
[Tekst i foto: J. Gorzałczany]
,, Cztery żywioły’’ w wykonaniu uczniów klasy III B
Klasa III B przygotowała dla swoich młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego oraz klas I i II krótkie przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Celem występu było uświadomienie dzieciom piękna i znaczenia przyrody - siły wiatru, ognia, wody, ziemi, ale również zagrożenia jakie niosą ze sobą te żywioły.
W rolach głównych wystąpili: Karina Trela- woda,Daria Wielbłąd – powietrze, Kacper Taff – ogień, Krzysztof Sałata – ziemia, oraz wędrowcy Jula, Dorota, Kamila, Zuzia, Kinga, Filip, Bartek M., Bartek T., Mateusz, Kuba.
Mali widzowie z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie, a aktorów nagrodzili oklaskami, a aktorzy otrzymali dodatkowe pochwały za kreatywność w wykonaniu strojów wykorzystanych w przedstawieniu.
Brawo!
Do następnego przedstawienia!!!
[Tekst, zdjęcia i filmik : Magdalena Styczeń ]