Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Bitwa na śnieżki

Nasza klasa 6a w czwartek 10.01.2019 roku na godzinie wychowawczej była w parku.

Był to temat „Bezpieczne ferie i zabawy na śniegu”. Każdy uczeń był przygotowany, bo mieliśmy dobre rękawiczki do lepienia śnieżek, czapki i szaliki, do tego niektórzy mieli kombinezony a w szatni ubrania na przebranie.

Najpierw była „Wielka Bitwa na Śnieżki” – walczyło dwie drużyny. Kapitanami byłem ja i mój brat Szymon. Wybieraliśmy na zmianę dziewczyny i chłopaków.

Ustaliliśmy z Panią Alą, jakie są zasady bezpieczeństwa, kto się chce w to bawić i gdzie jest strefa neutralna w której można odpocząć i nie wolno rzucać tam śniegiem. Był zakaz opuszczania terenu parku i nacierania osób śniegiem z bliska. Kto się nie dostosował miał karę.

Nie wiadomo kto wygrał tę bitwę, bo w końcu dziewczyny się połączyły a walczyli sami chłopcy.

Później był konkurs rzucania śnieżką do celu. Były trzy odległości i każdy się mógł sprawdzić czy trafi w duże drzewo z linii "Strzelca", "Eksperta" czy "Mistrza". Okazało się, że z najdalszej odległości trafiło pięć osób a później każdy z nich miał po 2 rzuty z jeszcze najdalszej odległości. W ten sposób przekonaliśmy się, że…

Mistrz celności to - Patryk Piszczyk

Później był Konkurs na najlepszego anioła na śniegu. Brało w nim udział 6 uczestników. Obejrzeliśmy wszystkie ślady i głosowaliśmy na najlepszego anioła:

I miejsce Jacek Jakubowski

II miejsce Gabrysia Grabska i Miłosz Pawlicki

II miejsce Julia Wilkosz, Julia Szczepańska i Alan Mucharski

Później mieliśmy jeszcze robić napisy na śniegu i lepić śmiesznego bałwana, ale okazało się, że zabrakło czasu, zadzwonił dzwonek i musieliśmy wracać do klasy.

To była fajna lekcja i może uda się ją jeszcze powtórzyć.


[Tekst: Miłosz Pawlicki - uczeń klasay VIa i pani Alicja Sendek - wychowawczyni]




Olimpusek w nauczaniu zintegrowanym

7 stycznia chętni uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w sesji zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek. Olimpiada Olimpusek polegała  na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Sprawdzian zawierał zestaw 21 pytań konkursowych o różnej skali trudności. Organizator konkursu do dnia 28 lutego 2019 r. zobowiązał się przekazać  wyniki do szkół.

IMG_20190107_110308

[Tekst, foto: A. Indyka]


Wyniki Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek

 

W poniedziałek 7. stycznia odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek. Celem konkursu było wytypowanie uczestników, którzy będą reprezentowali naszą szkołę na przeglądzie w Muzeum Ziemi Koszyckiej w Koszycach w dniu 10. stycznia.

 

Jury wytypowało następujące osoby:

 

Zespół z klasy III b gimnazjum w składzie: Paulina Stachowicz, Oliwia Wójcik, Małgorzata Lewińska, Patrycja Kwiatek - „Hej, ludzie idą święta”

 

Zespół z klasy IV a: Magdalena Nowak, Wiktoria Płatek, Julia Płatek, Maja Nowak – „Chojka”

 

Solistka z klasy VI a Wiktoria Poszwa – „Tobie miły Panie”

 

Solistka z klasy IV a Zuzanna Ziarko– „Pastorałka od serca do ucha”

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia na konkursie w Koszycach.


WP_20190107_11_02_04_Pro

 [Tekst, foto: E. Skóra]


Wycieczka klas VIII do Krakowa



Dnia 19. grudnia 2018r. klasy VIIIa i VIIIb uczestniczyły w jednodniowej wycieczce  do Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu  oraz obejrzenie przedstawienia teatralnego pt. „Balladyna” w teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji podstawy programowej.

Na Wawelu uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach muzealnych dotyczących historii siedziby polskich władców. Mogli także na własne oczy zobaczyć komnaty królewskie - najbardziej oblegane przez turystów z całego świata - w tym salę Poselską ze słynnymi głowami wawelskimi. Niewątpliwą gratką dla zainteresowanych było obejrzenie unikatowych w skali światowej arrasów wawelskich. Są to niezwykłe tkaniny dekoracyjne wykonane  pod koniec XVIw. na indywidualne zlecenie ówczesnego króla Polski - Zygmunta II Augusta.

Wizyta w Teatrze Lalki, Maski i Aktora miała przybliżyć uczniom treść tragedii Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jest to lektura obowiązkowa do omówienia w klasie ósmej, a jej znajomość  wymagana jest do egzaminu ósmoklasisty, który nasi uczniowie piszą po raz pierwszy w tym roku już w kwietniu. Tematyka tego romantycznego utworu – mimo, iż akcja osadzona jest w czasach prasłowiańskich – porusza niezwykle aktualnych również i dzisiaj  zagadnienia: problem żądzy władzy czy też winy i konieczności poniesienia za nią kary.

W wolnej chwili uczniowie mieli okazję zaopatrzyć się w drobne upominku świąteczne  na organizowanych co roku na Rynku Głównym targach bożonarodzeniowych.

WP_20181219_11_23_00_Pro
[Tekst: E. Kiszka, foto: E. Skóra]



Wesołych świąt..

  W imieniu Dyrekcji  na czas Świąt Bożego Narodzenia życzę Wszystkim  spokoju i radości, spędzenia czasu w Gronie rodziny, przyjaciół i  znajomych.

      Niech dzielenie się opłatkiem będzie symbolem dzielenia się z Najbliższymi tym, co mamy najlepszego: uśmiechem, dobrym słowem, życzliwym gestem i przytuleniem.

      Niech to będzie czas refleksji nad tym, co w Naszym życiu najistotniejsze.

      W nadchodzącym Nowym Roku 2019 życzę Wam dużo zdrowia, optymizmu oraz pogody ducha. Niech będzie to Rok : nowych wyzwań, realizacji podjętych zamierzeń, spełniania marzeń, miłości, szczerych i dobrych ludzi wokół Nas oraz nadziei i szczęścia.

                                                        IMG_20181221_140127
                             
                                                                                    Dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego


                                                                                    Magdalena Doniec