Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Dzień Chłopaka w naszej szkole

Co roku 30. września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w wielu klasach w naszej szkole odbyły się kameralne uroczystości. Chłopcy otrzymywali od dziewcząt upominki i życzenia. Np. w klasie szóstej były to kubki z napisem "Fajny chłopak" oraz wierszyki z życzeniami dedykowane poszczególnym chłopcom wychwalające ich zalety. Na lekcji wychowawczej dziewczęta przygotwały też dla swoich kolegów poczęstunek ze słodkościami i napojami oraz piękną okolicznościową dekorację sali z balonami.  

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dla wszytskich uczniów klas IV- VI popołudniową dyskotekę z konkursami i specjalnymi wyborami ... Mistera Szkoły. Ten zaszczytny tytuł w tym roku szkolnym przypadł Kacprowi Podsiadło z klasy Va.
Wicemisterem szkoły został Filip Jasonek z klasy Vb, a tytuł Najsympatyczniejszego Chłopaka otrzymal Paweł Skóra z Va.

Wszystkim chłopcom składamy najlepsze życzenia, aby stawali się dobrymi, mądrymi i odważnymi mężczyznami :)


Historia w terenie - spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

Dziś w naturalnej scenerii Placu Wolności stanął biały płócienny namiot a przed nim ciężkie ławy, stoły, drewniane stągwie, gliniane kubki, skóry saren i owiec, zbroje rycerskie, kaftany bojowe, hełmy i mnóstwo różnych  innych archaicznych przedmiotów. Wszystko to było po to, aby przez doświadczenie uczniowie poznawali historię Polski. Gościliśmy grupę rekonstruującą realia życia pierwszych Słowian na terenach państawa pierwszych Piastów.  Grupa rekonstrukcyjna, w skłąd której wchodzili m.in. absolwenci naszej szkoły,  pokazywała i omawiała sposób życia i walki w średniowieczu. Prezentacja dla Szkoły Podstawowej rozpoczęła się o godzinie 10.00 i choć miała trwać godzinę, to jednak w odpowiedzi na zainteresowanie uczniów klas IV - VI trwała, aż do początku dużej przerwy. 

Pojawiły się tematy dla dziewcząt: Jak wyglądało średniowieczne odzienie? Co to jest giezło? Jak się tkało krajkę? Co oznaczały ozdoby i kolory szat Słowian? Ale były też tematy interesujące dla chłopców: Czym walczono w bitwach? Dlaczego zabierano z sobą kilka tarcz? Jak cieżka była kolczuga i jakie są rodzaje wczesnośredniowiecznej broni? 

Wszystkich interesowało średniowieczne menu naszych przodków. Dopwiedzieliśmy się co jedzono i dlaczego w średniowieczu picie wody było mniej niebezpieczne niz picie piwa. Uczniowie z zapałem degustowali orzechy, owoce, marchewkę a nawet żytni chleb i biały ser ze szczypiorkiem.  

Wielką atrakcją dla wszystkich okazało się strzelanie z łuku, ale oprócz tego dzieci chętnie uczyły się maszerować w szyku bojowym i z wielkim przejęciem oglądały symulację bitwy słowiańskiego najemnika z wikingiem.

Wszyscy bardzo miło i pożytecznie spędzili dziś czas. Serdecznie dziękujemy członkom grupy rekonstrukcyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii :)


Dyktando niepodległościowe - konkurs ortograficzny


Nasza szkoła włączyłą się do udziału w III Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii".

25. września do konkursu stanęli uczniowie klas szóstych oraz w osobnej kategorii wiekowej gimnazjaliści. 

Głowną ideą konkursu jest to, aby wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stało się okazją do refleksji nad językiem polskim.

Organizatorkami szkolnymi tego konkursu były Panie Elżbieta Kiszka i Jadwiga Wędel, które na lekcjach języka polskiego zbierały zgłoszenia od uczniów. Wszyscy chętni uczniowie w galowych strojach zjawili sie dziś o godzinie 13.00 w sali nr 34 gdzie powitała ich Pani Dyrektor Elzbieta Fularska. Następnie odbyło się kodowanie prac i odczytanie tekstu konkursowego. Już wkrótce będą znane wyniki z naszej szkoły. Prace sprawdzą nasze Panie polonistki, które także przygotowały rejestrację naszej szkoły do dyktanda oraz całą uroczystą oprawę konkursu. Bardzo zależało im na tym, aby emocje, które będą towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w Dyktando Niepodległościowe były swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu. Udało się to w najwyższej mierze. Szkolny konkurs to było święto historii i języka ojczystego.

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe w rku szkolnym 2015/2016 jest przeporowadzane w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne; zostanie przeprowadzane i rozstrzygnięte w trzech etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim.

Etap szkolny Konkursu odbył się 25 września; etap rejonowy 16 października (w kilku komisjach rejonowych), a 28 października 2015 r. finał wojewódzki w Krakowie.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się 13 listopada w Krakowie.

Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w naszej zakadce "Galeria".


W Dyktandzie brało udział dziesięcioro uczniów: 2 = VIA i 8 = VIB.
Trzy najlepsze wyniki:
Patrycja Kwiatek, Julia Staniszewska i Mateusz Pawlicki.

Wszyscy uczestnicy: Wojciech Borycki, Filip Czaja, Jan Gładysz, Sebastian Jaworski, Patrycja Kwiatek, Małgorzata Lewińska, Łukasz Pawlicki, Paulina Stachowicz, Julia Staniszewska i Oliwia Wójcik.

Lista zakwalifikowanych do etapu rejonowego Dyktanda zostanie ogłoszona przez organizatorów  w późniejszym terminie.

 

Najpiekniejszy wrześniowy dzień - wycieczka do lasu

W najpiękniejszy wrześniowy dzień  tj 17.09.2015 r klasy trzecie "a" i "b" wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczę do Puszczy Niepołomickiej w Ispini.  Było to kolejne miejsce, które odkrywaliśmy w ramach poznawnia swojej  "Małej Ojczyzny". 

Dzień zaczęł się od  ciekawego  spotkanie z Panem Leśniczym J.Buczkiem i rozpoznawania drzew, krzewów i roślin rosnących wokół. Leśniczy odpowiadał także  na pytania dotyczące zwierząt leśnych, bezpieczeństwa i  pracy leśniczego itp. Następnie pracując w grupach dzieci przeprowadzały szereg doświadczeń i obserwacji w lesie. 
Kolejnym punktem programu był smaczny poczęstunek - kiełbaski z grila - przygotowane przez Rodziców.
Kulminacyjnym momentem była prezentacja prac, poszczególnych grup.  Wszyscy zadania zrealizowali, spisali się na medal i zasłużyli na oklaski.  

E.Pawlińska, B.Jakubowska, G.Jakubowska 


Tydzień wychowania chrześcijańskiego: spotkania triduum i konkurs plastyczny

Wramach tygodnia wychowania chrześcijańskiego we współpracy z parafią Wszystkich Świętych w Nowym Brzesku przygotowano dla uczniów naszego Zespołu Szkół cykl trzech spotkań z patronem dzieci i młodzieży św. Stanisławem Kostką. Będziemy poznawać zarówno życiorys świętego chłopca, jak i zastanawiać się nad aktualnością jego postawy w dzisiejszym świecie. 

Plan triduum św. Stanisława Kostki:
  • środa - 16.09.2015
    godz. 17.30 spotkanie z dziećmi i rodzicami, prezentacja multimedialna, najnowsze i tradycyjne pieśni o świętych, wierszowany życiorys patrona - prowadzenie SP Mniszów. Ogłoszenie konkursu palstycznego.
    18.00 - Msza św. z modlitwą za dzieci i rodziców oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci, nowenna i adoracja Najświętszego Sakramentu. 

  • czwartek - 17.09.2015
    - godz. 17.30 spotkanie z dziećmi i rodzicami, poetycki montaż o św. Stanisławie Kostce w wykonaniu Koła Teatralnego SP Nowe Brzesko (kl. VI b), tańce i zabawy integracyjne, najnowsze i tradycyjne pieśni o świętych.
    18.00 - Msza św. z modlitwą za dziadków i rodziców oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci.
    Oprawa liturgii mszalnej - klasa III ab SP Nowe Brzesko.

  • piątek - 18.09.2015
    godz. 17.30 spotkanie z dziećmi i rodzicami, prezentacja teatralna uczniów Gimnazjum, rozwiązanie konkursu plastycznego i wręczenie nagród, tańce i zabawy integracyjne, najnowsze i tradycyjne pieśni o świętych.
    18.00- Msza św. z modlitwą za dzieci w Polsce i na całym świecie oraz indywidualne błogosławieństwo dzieci.
    Oprawa liturgii mszalnej - klasa II b Gimnazjum.
Informacje o konkursie plastycznym:

Temat konkursu to "Współczesny komiks o św. Stanisławie Kostce". Należy narysować krótką hiostoryjkę obrazkową przedstawiającą jak wyobrażasz sobie, co zrobiłby św. Stanisław gdyby znalazł się w naszej szkole lub w naszej miejscowości.

Prace należy oddawać do katechetów lub przynieść do czwartku do kościoła parafialnego w Nowym Brzesku gdzie będzie się odbywało triduum czyli trzydniowe spotkanie z patronem dzieci i młodzieży w tygodniu wychowania.

Czekają nagrody dla każdego uczestnika a dla najlepszych albumy o świętych z płytami DVD, książeczki z ciekawymi zadaniami biblijnymi oraz breloczki i obrazki.

Zapraszamy do udziału :)

WYNIKI (z dn. 18,09,2015)
Konkursu komiksów o św. Stanisławie Kostce

I miejsce ex aeqo

Weronika Szczepańska Va

Martyna Pietras IIa

Daria Orzechowska Va

Oliwia Łanecka VIa

 

II miejsce

Dominika Klasińska III b

Ola Wilkosz Va

 

III miejsce

Kuba Zieliński Va

Łukasz Wcisło Va

Gabrysia Tomczyk Va

Julia Jakubowska Va

 

Wyróżnienia:

Natalia Gołąb Vb

Ola Nagielska Va

Julia Szczepańska IIIa

Madzia Turczyn VIa

Laura Miska Va

Klaudia Marzec Va

Filip Musiał Va

Nikola Garbarz Va

Amelia Ciepichał  IVa

Gratulujemy nagrodzonym :)
Prace konkursowe można zobaczyć na specjalnej gazetce na parterze szkoły.

[tekst: ALS]