Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


MUSICA - ARS AMANDA

- czyli spotkanie z muzyką poważną uczniów klas III a, b, c   

 

Czy muzykę można czytać? Czego można się dowiedzieć patrząc w nuty? Jak to się dzieje, że wiele różnych melodii i rytmów wykonywanych przez kilkudziesięciu muzyków orkiestry wybrzmiewa jako jeden utwór? W jaki sposób dźwięki łączą się ze sobą tworząc melodie, akordy, frazy, tematy? Co to jest forma, a co gatunek? Na te wszystkie pytania uczniowie klas III szukali odpowiedzi podczas wycieczki do Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, która odbyła się 12 X 2017 r. Celem wyjazdu było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i umożliwienie jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z muzyką poważną w filharmonii.

Młodzi melomani wysłuchali dwóch dzieł najsłynniejszego twórcy muzyki symfonicznej wszechczasów – Ludwika Van Beethovena - kompozytora, którego twórczość stała się punktem odniesienia dla niemal całej muzyki symfonicznej XIX wieku. Na przykładzie jego słynnej V Symfoniic-moll op. 67 poznaliśmy tę największą i najważniejszą formę muzyki orkiestrowej, a Uwertura Coriolan  op. 62 posłużyła za przykład muzyki symfonicznej o treściach pozamuzycznych.

W znalezieniu odpowiedzi na wyżej postawione pytania pomagali nam muzycy orkiestry symfonicznej pod batutą światowej sławy dyrygenta Sławomira Adama Wróblewskiego odkrywając przed nami kolejne tajniki partytury. Dyrygent w szczegółowy sposób omawiał poszczególne fragmenty utworów z muzyczną ilustracją, wskazując ciekawe momenty i pomagając lepiej zrozumieć dzieła, które następnie zabrzmiały w pełnej krasie. Po zakończeniu widowiska publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Uczniowie przekonali się, że wyjazd do filharmonii to wspaniałe muzyczne przeżycie, a niektórzy z nich z niecierpliwością oczekują kolejnego koncertu.

 20171012_200629

[Zdjęcie i tekst : Magdalena Styczeń]






Klasy piąte w krakowskich instytucjach kultury


11 października klasy Vab z wychowawczyniami i nauczycielkami języka polskiego były na wyjeździe do Krakowa. 
Realizację programu rozpoczęliśmy od spaceru przez Stare Miasto.

VII-X 2017 737

Idąc od parkingu pod Zamkiem Królewskim na Wawelu zatrzymaliśmy się na ulicy Kanoniczej przy domu kanonika, królewskiego krononikarza Jana Długosza, na placu Marii Magdaleny przy kolumnie Piotra Skargi. Na Krakowskim Rynku zwiedziliśmy jeden najstarszych i namniejszych polskich kościołów - Kościół pw. św. Wojciecha - w jego podziemiach znajduje się oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który przezentuje odkrycia archeologiczne obrazujące pradzieje Rynku Głównego od czasów przedchrzescijańskich gdy w miejcu świątyni stała pogańska gontyna.

VII-X 2017 742

Po poglądowej lekcji historii i religii na Runku udaliśmy się na ulicę Karmelicką do Teatru Bagatela gdzie obejrzeliśmy rozśpiewany spektakl pt. "Tajemniczy ogród". Dziękujemy Pani Jagodzie Wędel za umożliwienie nam obejrzenia inscenizacji lektury klasy piątej i zarezerwowanie bardzo dobrych miejsc w teatrze.

VII-X 2017 752


Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do domów. 


[Tekst i foto: Als]






 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole PO RAZ PIERWSZY!!!



W piątek 29.09.2017r. w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Nowym Brzesku odbyła się międzynarodowa akcja edukacyjna pod nazwą Word Multiplication Table Day, czyli Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Do zabawy przystąpiło wiele szkół z różnych stron świata. Tegoroczna edycja była opatrzona hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” Celem akcji było rozpropagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Szereg atrakcyjnych aktywności zadaniowych zachęcał uczniów do przypomnienia sobie i utrwalenia działań pamięciowych. Obchody matematycznego święta w naszej szkole zostały przeprowadzone po raz pierwszy.

Już kilka dni  wcześniej na szkolnych korytarzach rozwieszone były hasła oraz plakaty informujące o tym matematycznym święcie, w związku z czym uczniowie mogli powtórzyć mnożenie w domu. W dniach 25- 27.09  na lekcjach matematyki były wspólne treningi czyli różne zabawy, gry karciane i konkursy związane z tabliczką mnożenia. Natomiast we czwartek 28.09.2017 r. odbyły się eliminacje wewnątrzklasowe podczas, których zostali wyłonieni najlepsi uczniowie, którzy w piątek pisali ,,Egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia’’- trzeba było wykazać się szybkością i bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia; w klasach III w zakresie 50, w klasach IV- VII w zakresie 100. Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło łącznie 52 osoby, a szkolnymi MISTRZAMI  TABLICZKI MNOŻENIA zostało 13 uczniów (uzyskali oni największą liczbę punktów i uzyskali najlepsze czasyJ ).

Mistrzami tabliczki mnożenia w klasach III zostali:

  1. Kacper Taff 3b, Anna Sobczyk 3c
  2. Aleksander Zych 3a, Julia Płatek 3a
  3. Bartosz Mietła 3b, Wiktoria Ochojska 3a, Justyna Samborek 3c

W klasach  IV – VI

  1. Miłosz Pawlicki 5a
  2. Magdalena Maderak 5b
  3. Emil Stachowicz 5b

W klasach - VII

  1. Julia Jakubowska 7a
  2. Nikola Garbarz 7a
  3. Dawid Kłosowski 7a

 

W Międzynarodowym Dniu Tabliczki Mnożenia  czyli 29.09.2017 r. na korytarzach naszej szkoły krążyli też uczniowscy eksperci - egzaminatorzy wyznaczeni do pracy w patrolu egzaminacyjnym sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przy specjalnych stolikach w holu. Podczas przerw każdy chętny uczeń, nauczyciel czy rodzic losował karteczkę z pięcioma pytaniami i ustnie na nie odpowiadał. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi otrzymywał symboliczną legitymację „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz naklejkę z sówką. Taka zamiana ról była bardziej stresująca dla…dorosłych. Dzieci natomiast były niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką p. Anny Maderak, która czuwała nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Zespół  ,,stolikowych’’ ekspertów- egzaminatorów tabliczki mnożenia pracował w składzie: Natasza Dudzik, Zofia Jędracha, Magdalena Kwiatek, Zuzanna Miska, Maja Nowak, Dorota Janczur, Julia Indyka, Zuzanna Krosta, Adam Adamczyk, Daria Adamek, Wiktoria Poszwa, Wiktoria Płatek, Magdalena Nowak, Gabriela Kubik.

Akcja nie skończyła się na szkole. Wyznaczony został terenowy patrol (w składzie Karina Trela, Mateusz Lewiński, Krzysztof Sałata wraz z koordynatorem akcji p. Magdaleną Styczeń udali się poza obręb placu szkolnego, aby zaprosić do egzaminu z tabliczki mnożenia mieszkańców Nowego Brzeska. Odwiedziliśmy Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko, Bibliotekę Publiczną, Centrum Kultury i Promocji. Wśród pracowników ww. miejsc matematyczna zabawa cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Koordynatorem lokalnym VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w Nowym Brzesku w roku szk. 2017/2018 była p. Magdalena Styczeń

Na terenie szkoły w akcji wzięło udział 124 osoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy bawili się z nami, gratulujemy odwagi i zachęcamy do ciągłego rozwijania umiejętności szybkiego liczenia.

Do zobaczenia za rok !!!

[Tekst i zdjęcia: M. Styczeń]

 


"Tarpaty" i meteoryty w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym


  
5 października klasa VI wybrała się do Krakowa i Niepołomic, na wycieczkę zorganizowaną przez p. Annę Maderak. W Krakowie oglądaliśmy w „Plazie” film pt. ”Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Jest to film nowy, gdyż na ekranach kin pojawił się od 15 września. Mogliśmy zobaczyć film przygodowy dla młodzieży z zagadką detektywistyczną w tle.
Gwiazdami filmu są młodzi aktorzy-amatorzy. 

Nasza główna bohaterka ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego niesamowity pies Pulpet. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń”. / cytat z recenzji filmu /

Między Julką, a Olkiem rodzi się przyjaźń, a może pierwsze uczucie miłości? Widz się nie nudzi, bo w filmie jest bardzo dużo zaskakujących zwrotów akcji. Razem z aktorami rozwiązujemy zagadkę, a skarb związany jest z warszawską Syrenką namalowaną na ścianie przez Pabla Picassa, który był rzeczywiście w Warszawie, w 1948 roku.


 Drugim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Obserwatorium nosi imię krakowskiego astronoma, odkrywcy pyłowych księzyców Ziemi.

Ze spotkania z panią astronom i przewodnik dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek o budowie Wszechświata. Mogliśmy zobaczyć, jak działa teleskop - urządzenie do obserwacji obiektów w Układzie Słonecznym. Powtórzyliśmy, jak nazywają się poszczególne planety i jakie są ich wielkości. Dowiedzieliśmy się, jaka jest prawdziwa historia „spadających gwiazd”. Dużą sensację wzbudziły kamienie, które nazywają się metorytami. Ze względu na ich dość dużą wartość pieniężną, co niektórzy przyrzekli, że wybiorą się na ich poszukiwanie. Następnie w Planetarium w miejscu pod sztucznym niebem - kopuła o średnicy 8 metrów - oglądaliśmy obraz nocnego nieba. Wyznaczaliśmy położenie Drogi Mlecznej, Gwiazdy Polarnej, Wielkiego Wozu, Wielkiej Niedźwiedzicy i innych gwiazdozbiorów. Odpowiednia oprawa muzyczna  oraz rozgwieżdżone niebo przeniosło nas w niezwykłe klimaty.

[Tekst J.W. ; Zdjęcia z internetu]




Wesprzyjmy głosami naszych sąsiadów!


Oto list, który otrzymaliśmy dziś od Radnego Miasta i Gminy Nowe Brzesko Jana Polaka

"Dzień dobry

Będę dzisiaj w waszej szkole i będę chciał prosić o pomoc.

Możemy coś zrobić dla mieszkańców Śmiłowic i okolicznych miejscowości!  Staramy się o dofinansowanie z fundacji Orange aby wyremontować i wyposażyć starą świetlice obok remizy strażackiej. Żeby zdobyć pieniądze musimy znaleźć się w grupie 25 miejscowości o największej ilości oddanych głosów. Dlatego proszę o pomoc  i podzielenie się tym ze znajomymi z naszych miejscowości. W zasadzie to z kimkolwiek się da najlepiej :) Wchodzimy tutaj i głosujemy za pomocą facebooka albo maila https://pracownieorange.wp.pl/glosowanie/?r=malopolskie

 

Przesyłam również post, który można udostępnić na swoim facebooku o co bardzo proszę:
https://www.facebook.com/jan.polak.3110/posts/1770874642984731

 

Każdego dnia można oddać jeden głos! Jest szansa na wygraną jeśli się zmobilizujemy!

Głosujemy codziennie aż do 20 października.

Jan Polak