Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

                                                  

 
Niezapomniane lekcje muzealne

14 listopada klasa 6 była na wycieczce w Krakowie . Na początku mieliśmy jechać do Teatru Groteska, aby obejrzeć  sztukę, pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”, a później zwiedzić Muzeum AK. Jednak z powodu remontu teatru musieliśmy zmienić plany. Pani A. Maderak zamiast spektaklu zamówiła pobyt w Galerii Sukiennice, która jest oddziałem Muzeum Narodowego. Sukiennice to wielka hala handlowa z XIII w., przebudowana w XIV i   XVI w. , znajdująca się w środku Rynku Głównego. W XIX wieku na piętrze budynku  odbywały się wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Muzeum w Sukiennicach zaczęło działać w 1883 roku. Były to 2 wystawy na piętrze budynku. Obecnie w Muzeum  mieści  się jedna z największych w Polsce stałych wystaw XIX wieku.

Była to nietypowa wizyta w Sukiennicach, bo mogliśmy w ciekawy sposób poznawać zbiory muzealne.  Uczniowie od p. Przewodnik otrzymali karty pracy. Następnie samodzielnie musieli poszukać rozwiązań do poszczególnych zadań. Prawidłowe rozwiązania pasowały do haseł w krzyżówce. Były wielkie emocje, bo trzeba było szukać podpowiedzi w 4 salach wystawowych. Okazało się, ze grupowa praca przyniosła efekty. Jednym z ciekawszych zajęć było odszukanie na obrazie Jana Matejki pt. „Hołd pruski” błazna królewskiego zwanego Stańczykiem. Za te poszukiwania otrzymaliśmy pochwałę od p. Przewodnik.

Najtrudniej było odszukać Lajkonika, bo wcześniej był nazywany „konikiem zwierzynieckiem”. Na obrazie J. Matejki widzieliśmy jedną z najbardziej znanych tradycji krakowskich. Jest to pochód, który co roku rusza z dzielnicy Zwierzyniec na Rynek Główny w Krakowie. Kolorowemu orszakowi przewodzi mężczyzna przebrany za „Tatarzyna”. Ta ludowa legenda przypomina o tym, ze w 1287 r. flisacy wiślani obronili Kraków przed tatarską nawałnicą. Na wszystkich wrażenie zrobiły 2 ogromne obrazy Jana Matejki, na których wszystko jest jak żywe. Po wyjściu z Sukiennic poszliśmy na mały posiłek do McDonald`s na ulicy Floriańskiej.

Wcale nie byliśmy zmęczeni i pojechaliśmy do następnego muzeum. Po niedługim czasie dotarliśmy do Muzeum Armii Krajowej  im. Emila Fieldorfa. August Emil Fieldorf ( 1895-1953) to generał brygady Wojska Polskiego urodzony w Krakowie. Był dowódcą Armii Krajowej i zastępcą Komendanta Głównego AK. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.

Muzeum AK powstało w 2000 roku, a zostało rozbudowane w 2011. Jest to instytucja, która upowszechnia wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym. Znajdują się tam pamiątki historyczne podarowane przez Żołnierzy AK i ich Rodziny oraz innych Darczyńców. Powstał nowoczesny gmach Muzeum. W gablotach można obejrzeć, np.: mundury żołnierskie, zdjęcia, odznaczenia ,broń, elementy maszyny szyfrującej Enigma, rekonstrukcje czołgu Vickers i rakiety V2. Część historii żołnierzy Podziemia prezentowana jest w formie multimedialnej.

W Muzeum AK również braliśmy udział w lekcji muzealnej. Uczniowie wypełniali karty pracy. Ciekawostką było ułożenie puzzli na mapie II RP. Oglądaliśmy różne mundury żołnierskie oraz elementy ekwipunku żołnierskiego. W kartach pracy podpisywaliśmy fotografie wybitnych Polaków oraz tworzyliśmy konspiracyjne szyfry. Mogliśmy także dotknąć i obejrzeć różne wojenne przedmioty. Była to np. menażka, manierka, maska przeciwgazowa, order Virtuti Militari oraz atrapy broni.  Bawiliśmy się w wypełnianie „ KENNKARTE” czyli niemieckiej karty rozpoznawczej. Uczniowie, którzy najlepiej wykonali zadania otrzymali symboliczne upominki, a p. M. Toroń obiecała za udział w lekcjach muzealnych oceny z  historii. Na koniec mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na multimedialnej strzelnicy wyposażonej w repliki karabinów przeciwpancernych z czasów II wojny światowej. Wszyscy byli zadowoleni z naszych muzealnych wypraw.


[Tekst J. Wędel, foto: A. Maderak]