Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Dzień buraczka ćwikłowego w Przedszkolu SamorządowymW ramach realizowanego w tym roku szkolnym przez grupę Promyczki projektu WITAMINKI – promującego zdrowe nawyki żywieniowe - 15.11.2023 r w środę w Przedszkolu Samorządowym świętowaliśmy "Dzień buraczka ćwikłowego".
„Mój buraku, mój czerwony" - fargment znanego i lubianego wiersza Jana Brzechwy również wspomina to warzywo. 
Burak ćwikłowy, pochodzący z Grecji – znany już od wieków, posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, wpływające korzystnie na nasz organizm. Celem zajęć w ramach projektu Witaminki jest kształtowanie u dzieci już od najmłodszych lat kultury spożywania zdrowych posiłków, w których będą królowały warzywa.

„Dzień buraka ćwikłowego”, Promyczki świętowały ubrane na czerwono. Dowiedziały się jakie posiada składniki odżywcze buraczek, dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Wycisnęliśmy sok z buraków ćwikłowych a chętne dzieci spróbowały po łyżeczce, sok był bardzo smaczny. Resztę soku wykorzystaliśmy bardzo twórczo, a jego zastosowanie poza walorami smakowymi jest niesamowite.

Eksperymenty z sokiem z buraka należą do tych doświadczeń, w których dochodzi do zmiany barw roztworów. Dodawaliśmy do soku, buraczanego sodę, ocet, proszek do pieczenia, mydło w płynie itp. a czerwony sok z buraka tylko zmieniał barwę na kolor malinowy i kolor bordowy a nawet na kolor niebiesko – fioletowy. Zabawy było co niemiara, a my byliśmy cali w buraczanych odcieniach.

Na koniec pomalowaliśmy sokiem z buraka na kartce papieru, efekt był zdumiewający.

Spotkanie z burakiem ćwikłowym okazało się nie tylko pożyteczne, ale także dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

Zajęcia dla dzieci poprowadziła Wychowawczyni Pani Mariola Bartula.

PS Bardzo dziękujemy za buraczki ćwikłowe do zajęć mamie Tomka, która dostarczyła nam suuuper smaczne i soczyste warzywa.